Zyrtare/ Negociatat, Gjermania 9 kushte për Shqipërinë

Zyrtare/ Negociatat, Gjermania 9 kushte për Shqipërinë

16:17, 18/09/2019

Bundestagu gjerman voton me 26 shtator për çeljen e negociatave me Shqipërinë.

Dokumenti që do të formulojë qëndrimin gjerman në Këshillin e BE-së dhe është duke u finalizuar, do të hidhet në votim me kërkesë të dy grupeve parlamentare të maxhorancës qeveritare, Unioni Kristdemokrat dhe Unioni Kristsocial (CDU/CSIU) si edhe Partia Socialdemokrate.

Aty është parashikuar që Maqedonia e Veriut të fillojë bisedimet qysh në janar, ndërsa Shqipëria do t'i nisë ato vetëm kur të plotësohen disa kushte.

Sipas burimeve të DW në qarqet e grupit parlamentar CDU/CSU, bëhet fjalë pak a shumë për nëntë pika:

- funksionimi i Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës Kushtetuese

- miratimi i reformës zgjedhore;

- implementimi i reformës zgjedhore;

- ndjekja penale e gjykatësve dhe e prokurorëve që nuk e kanë kaluar provimin e Vettingut;

- ndjekja penale e akuzave për shitblerjen e votave;

- vënia në punë e prokurorisë speciale për luftimin e korrupsionit, SPAK,

- rezultate në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, përfshirë edhe kapja dhe ndjekja penale e personave kyç të krimit, të të ashtuquajturve ‘peshq të mëdhenj’;

- përparime në reformën e administratës publike;

- sqarimi përfundimtar me vendim të Gjykatës Kushtetuese i ligjshmërisë së zgjedhjeve lokale të 30 qershorit 2019.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku19/09/2019 07:44

Urraa, u hapën! Të gjitha kushtet u plotësuan, kanë mbetur vetëm nëntë kushte për tu plotësuar, urra urra, të na e rruajë sa malet shoku E Drama, festë e madhe, kemi 6 vjet që festojmë "hapjen" e negociatave.

Shto koment

Denonco