Negociatat/ Gjermania shpall datën, ja kur deputetët do diskutojnë për Shqipërinë

Negociatat/ Gjermania shpall datën, ja kur deputetët do diskutojnë për Shqipërinë

15:21, 18/09/2019

Deputetët e Gjermanisë do të vendosin me 26 shtator për hapjen ose jo të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky propozim  është bërë nga grupi parlamentar i CDU dhe SPD.

Të enjten që vjen, Bundestagu gjerman pritet të zhvillojë një debat 45 minutësh me dy propozime të grupeve parlamentare të koalicionit të CDU/CSU dhe SPD për “marrëveshje të Bundestagut dhe Qeverisë Federale” për aplikimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, të cilat kërkojnë hapjen  negociatave pas rekomandimeve pozitive të dhëna nga Komisioni europian, i cili dhe edhe argumentet në muajin maj se pse  këto dy vende meritojnë hapjen e negociatave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco