Kriza politike, Tanja Fajon: Zgjedhjet do të qetësonin situatën në Shqipëri

Kriza politike, Tanja Fajon: Zgjedhjet do të qetësonin situatën në Shqipëri

09:09, 18/09/2019

Thellimi i krizës politike në Shqipëri, tregon një situatë se gjërat në Shqipëria nuk po ecin ashtu siç të duhet. Ky është mendimi i eurodeputete së Parlamentit Europian dhe pjesë e grupimit të Socialistëve Europianë, Tanja Fajon.

NĂ« intervistĂ«n e dhĂ«nĂ« pĂ«r gazetĂ«n “Shekulli”, Tanja Fajon kĂ«rkon qĂ« ShqipĂ«ria tĂ« realizojĂ« zgjedhje tĂ« cilat do tĂ« mundĂ«sojnĂ« njĂ« garim tĂ« barabartĂ« midis tĂ« gjitha palĂ«ve politike dhe se kĂ«to zgjedhje do tĂ« mundĂ«sonin edhe njĂ« qetĂ«sim tĂ« situatĂ«s nĂ« vend. PĂ«r sa i pĂ«rket ecurisĂ« sĂ« dialogut midis KosovĂ«s dhe SerbisĂ«, eurodeputetja sllovene, Tanja Fajon, e vendos theksin tek taksa qĂ« qeveria e KosovĂ«s ka vendosur ndaj SerbisĂ«. Fajon kĂ«rkon qĂ« tĂ« dyja vendet tĂ« kthehen nĂ« statusin e para vendosjes sĂ« kĂ«saj takse. Sllovenia Ă«shtĂ« njĂ« nga mbĂ«shtetĂ«set mĂ« tĂ« njohura tĂ« ShqipĂ«risĂ« pĂ«r integrimin nĂ« Bashkimin Europian. Tanja Fajon ishte eurodeputetja mĂ« aktive pĂ«r procesin e liberalizmit tĂ« vizave tĂ« ShqipĂ«risĂ« me Bashkimin Europian.

Kriza politike nĂ« ShqipĂ«ri Ă«shtĂ« ende nĂ« vazhdim. ÇfarĂ« mendoni pĂ«r kĂ«tĂ« situatĂ«?

Kur ndodh njĂ« krizĂ« nĂ« shumicĂ«n e rasteve, do tĂ« thotĂ« se çdo gjĂ« nuk po shkon mirĂ«. Sidomos kur zgjat pĂ«r njĂ« periudhĂ« tĂ« gjatĂ«. GjithmonĂ« Ă«shtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme tĂ« pĂ«rpiqeni tĂ« gjeni njĂ« mĂ«nyrĂ« pĂ«rmes saj, diçka qĂ« do t’i bĂ«jĂ« tĂ« dy palĂ«t tĂ« lumtura. NĂ« rastin e ShqipĂ«risĂ«, protesta nĂ« fillim ishte e ligjshme, por pasi filluan tĂ« jenĂ« tĂ« dhunshĂ«m, protestuesit e kanĂ« humbur kauzĂ«n e tyre kryesore.

A ka bërë Shqipëria ndonjë përparim drejt Bashkimit Europian?

NĂ« dekadĂ«n e fundit, ShqipĂ«ria ka bĂ«rĂ« pĂ«rparim tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m drejt Bashkimit Europian. Drejtuesit e vendit tuaj thonĂ« se ShqipĂ«ria ka zbatuar reformat e kĂ«rkuara nga Brukseli dhe se ata fituan tĂ« drejtĂ«n pĂ«r tĂ« filluar negociatat e pranimit. UnĂ« e kam theksuar disa herĂ«, gjithashtu se Bashkimi Europian tani duhet t’i pĂ«rmbahet angazhimeve tĂ« saj dhe tĂ« hap negociatat me ShqipĂ«rinĂ« sa mĂ« shpejt qĂ« tĂ« jetĂ« e mundur. Kjo ishte pjesĂ« e rekomandimit tĂ« Komisionit Europian mĂ« 29 maj. NdĂ«rkohĂ«, ka shumĂ« mĂ« tepĂ«r punĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« Bashkimin Europian, veçanĂ«risht nĂ« lidhje me korrupsionin dhe krimin e organizuar.

NĂ« ShqipĂ«ri, ka pasur shumĂ« debate pĂ«r zgjedhjet lokale. Presidenti i ShqipĂ«risĂ« ka nĂ«nshkruar njĂ« ligj tĂ« ri nĂ« lidhje me zgjedhjet lokale. ÇfarĂ« mendoni pĂ«r atĂ« situatĂ«?

ËshtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme tĂ« keni zgjedhje demokratike dhe tĂ« ndershme qĂ« do t’i lejojnĂ« tĂ« gjitha palĂ«t tĂ« marrin pjesĂ« me tĂ« drejta tĂ« barabarta. GjĂ«ja mĂ« e rĂ«ndĂ«sishme nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« Ă«shtĂ« mbrojtja dhe fuqizimi i demokracisĂ« e ShqipĂ«risĂ« dhe qĂ« çdo qytetar ka tĂ« drejtĂ«n e tij tĂ« votĂ«s. PĂ«r ShqipĂ«rinĂ« Ă«shtĂ« e nevojshme tĂ« bĂ«hen zgjedhje qĂ« do tĂ« mundĂ«sonin qetĂ«simin e situatĂ«s nĂ« vend.

Komisioni i Bashkimit Europian ka dhënë një rekomandim pozitiv për Shqipërinë, por çështja kryesore ka të bëjë me shtetet anëtare të BE-së. A besoni se Shqipëria ka ndonjë shans për të hapur negociatat me Bashkimin Europian në tetor?  

NĂ« kohĂ«n e fundit, jo vetĂ«m pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«, por edhe pĂ«r tĂ«rĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor, ka ardhur njĂ« rĂ«nie e lehtĂ« e integrimeve nga ana e Bashkimit Europian. Siç dĂ«gjohet nga shumĂ« vende tĂ« BE-sĂ«, si Franca apo Holanda, BE-ja duhet tĂ« reformohet vetĂ« pĂ«rpara se tĂ« pranojĂ« ndonjĂ« anĂ«tar tĂ« ri. NĂ« anĂ«n tjetĂ«r, siç deklaroi Johannes Hahn si ShqipĂ«ria ashtu edhe Maqedonia e Veriut kanĂ« bĂ«rĂ« reforma dhe se Unioni “duhet tĂ« shpĂ«rblejĂ« ata qĂ« kanĂ« dorĂ«zuar tĂ« gjitha kĂ«rkesat qĂ« vetĂ« kĂ«shilli i kishte vendosur unanimisht nĂ« Luksemburg pikĂ«risht njĂ« vit mĂ« parĂ«.” UnĂ« do tĂ« thoja qĂ« jam optimiste dhe se pavarĂ«sisht disa vendeve qĂ« nuk dĂ«shirojnĂ« qĂ« BE tĂ« zgjerohet, ShqipĂ«ria mund tĂ« hapĂ« negociatat.

Cili është mendimi juaj për rolin e Gjermanisë në Shqipëri. Pse është thënë nga Bundestag që mund të shtyjë vendimin për Shqipërinë në tetor?

Gjermania ka një rol të madh në Shqipëri, sepse ajo vepron si një partner kryesor i huaj. Për më tepër, Gjermania shihet si një vend që i jep mbështetje më të madhe Shqipërisë për sa i përket procesit të vështirë të zbatimit të reformave, për një shtet demokratik, sundimit të ligjit dhe qeverisjes së mirë 
 Arsyeja pse Gjermania dëshiron që Shqipëria të qëndrojë në rruga e saj në Bashkimin Europian dhe fillimi i negociatave, është i motivuar edhe për shkak të dëshirës së tij për një rol konstruktiv të stabilitetit në Ballkanin Perëndimor.

Për negociata të suksesshme midis Serbisë dhe Kosovës, është e rëndësishme që Kosova të revokojë taksat e saj për produktet serbe. Për vazhdimin e negociatave, statusi mes tyre duhet të jetë si përpara se të zbatoheshin taksat. Vetëm në këtë mënyrë, është e mundur që në të ardhmen të gjesh një zgjidhje që do të kënaqte edhe Serbinë edhe Kosovën./ Erjon Dervishi, Shekulli/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco