Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:16, 18/09/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

Basha: Nuk ka zgjidhje nga jashtë, zgjidhja do të vijë nga brenda

Kryetari i Partisë Demokratike , Lulzim Basha, i pyetur në Shkodër sot nëse i referohet ndërkombëtarëve për zgjidhjen e krizës “nga jashtë”, shprehimisht tha:

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/281048/basha-nuk-ka-zgjidhje-nga-jashte-zgjidhja-do-te-vije-nga-brenda/

 

Meta sqaron 'betejën' për demokracinë: Qytetarët të marrin në dorë sovranitetin e tyre

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një intervistë të dhënë për emisionin “Tempora” në RTV Ora ka sqaruar nisjen e betejës së paralajmëruar prej tij për atë që e ka cilësuar si “betejë për shpëtimin e demokracisë nga pengmarrja e një pakice të papërgjegjshme dhe jo legjitime”.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/281168/meta-sqaron-betejen-per-demokracine-qytetaret-te-marrin-ne-dore-sovranitetin-e-tyre/

 

E bujshme/ Meta paralajmëron një nismë të re: Shpallet në 22 nëntor

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka paralajmëruar sot një nismë të re që siç bëri të ditur do të shpallet në 22 nëntor.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/281177/e-bujshme-meta-paralajmeron-nje-nisme-te-re-shpallet-ne-22-nentor/

 

Rama fton studentët që të bëhen spiunë të pedagogëve, ja shpërblimi!

Për të luftuar korrupsioni në çdo institucion të vendit duke përfshirë edhe sistemin arsimor ekzistojnë struktura të posaçme të shtetit siç janë policia, prokuroria apo zyrat e auditimit në ministrinë e Arsimit. Por duke e ditur dështimin ndaj luftës kundër korrupsionit në të gjithë nivelet (I vënë edhe si kusht i fortë për hapjen e negociatave), Edi Rama, sot ka prezantuar “filmin” e radhës propagandistik.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/281077/rama-fton-studentet-qe-te-behen-spiune-te-pedagogeve-ja-shperblimi/

 

Media britanike/ Kërcënimi mafioz i Erion Veliaj për Agon Channel

Një nga gazetat e njohura britanike, The Independent, ka publikuar një shkrim të gjatë për mbylljen e Agon Channel në Shqipëri, që do i kushtojë vendit një gjobë të majme prej 140 milionë eurosh.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/281089/media-britanike-kercenimi-mafioz-i-erion-veliaj-per-agon-channel/

 

Protestat dhe marrëveshja/ Mediu zbulon darkën me Bashën, ja çfarë u diskutua me aleatët

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka zbuluar se çfarë u diskutua gjatë takimit me kreun e PD-së Lulzim Basha dhe aleatët, mbrëmjen e shkuar në Ishëm të Durrësit.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/281111/protestat-dhe-marreveshja-mediu-zbulon-darken-me-bashen-ja-cfare-u-diskutua-me-aleatet/

 

EKSKLUZIVE/ Zbulohet fabrika shtetërore serbe që ka furnizuar me armë terroristët e ISIS në Jemen

Nga Diljana Gajtanxhjeva/

Zbulimi i disa dokumente sekrete, përfshirë pasaporta të skanuara tregtarësh armësh dhe zyrtarësh qeveritarë  amerikanë, sauditë dhe nga Emiratet e Bashkuara Arabe, ekspozuar për herë të parë një rrjet trafiku ndërkombëtar armësh për armatosjen e militantëve në Jemen, përfshirë terroristët e Shtetit Islamik atje.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/281081/ekskluzive-zbulohet-fabrika-shteterore-serbe-qe-ka-furnizuar-me-arme-terroristet-e-isis-ne-jemen/

 

VIDEO/ Fuoristrada përfundon në humnerë, një i vdekur e dy të plagosur rëndë

Një aksident i rëndë ka ndodhur gjatë ditës së sotme në Malësinë e Krujës..

Nje fuoristrade ka dale nga rruga dhe ka perfundiar ne gremine...

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/281068/video-fuoristrada-perfundon-ne-humnere-nje-i-vdekur-e-dy-te-plagosur-rende/

 

Historia e krimit që tronditi Prishtinën, kronologjia e konflikteve Enver Sekiraqa - Triumf Riza

Plot 12 vjet pas vrasjes së Triumf Rizës, Gjykata në Prishtinë e shpalli dje për herë të dytë fajtor Enver Sekiraqën për nxitjen e kësaj vrasje.Si rrjedhojë, Gjykata i shqiptoi dënim prej 30 vjet burg.Vet Sekiraqa nuk ishte i pranishëm në shpalljen e gjykimit.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kosova/280997/historia-e-krimit-qe-tronditi-prishtinen-kronologjia-e-konflikteve-enver-sekiraqa-triumf-riza/

 

Trump zbardh emrat për këshilltar të Sigurisë Kombëtare

Presidenti Trump zbardhi të martën emrat e pesë kandidatëve që po i konsideron për këshilltar të sigurisë kombëtare pas shkarkimit të  John Bolton.

Për më shumë          

https://www.syri.net/bote/281193/trump-zbardh-emrat-per-keshilltar-te-sigurise-kombetare/

 

FOTO/ Pas barazimit, kjo është nota për Messin. Ja më i miri...

Barcelona nuk mori më shumë se një barazim pa gola në përballjen ndaj Dortmundit për fazën e grupeve të Champions Leagues.

Për më shumë          

https://www.syri.net/sport/281199/foto-pas-barazimit-kjo-eshte-nota-per-messin-ja-me-i-miri/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco