Besa Shahini shënon gafën më spektakolare në historinë e Arsimit

Besa Shahini shënon gafën më spektakolare në historinë e Arsimit

13:48, 17/09/2019

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka dalë sot në një konferencë për shtyp, për të renditur një sërë suksesesh, që qeveria pretendon se ka arritur në fushën e arsimit. Por, gjatë kësaj konference, ministrja bëri një gafë spektakolare dhe tej mase të sinqertë.

Në një përpjekje për të justifikuar mungesën e investimeve në shkollat e zonave rurale, Shahini tha se qeveria nuk mund të tregohet e papërgjegjshme dhe të shpenzojë para, për shkolla që kanë shumë pak nxënës dhe që në të ardhmen, mund të mbeten edhe të boshatisura.

“Pashë në rrjetet sociale edhe fotografi të disa shkollave, të amortizuara, në zona të thella rurale, si shembuj të mungesës së investimeve në shkolla. Dua të theksoj, se ato shkolla, kanë nga 15, 10, apo 7 nxënës në total, një rënie të vazhdueshme të nxënësve dhe do të ishte papërgjegjësi shumë e madhe financiare nga ana jonë, që të investojmë në shkolla që së shpejti nuk do të kenë asnjë nxënës“, u shpreh Shahini, mjaft e sigurtë në atë që po lexonte, pavarësisht virozës së stinës, që ia vështirësonte komunikimin.

Por, zonjës ministre, duket se nuk i ka kaluar asnjëherë nëpër mend, se një nga arsyet përse qytetarët braktisin masivisht fshatarat dhe zonat rurale, është pikërisht fakti se nuk kanë shkolla ku të çojnë fëmijët dhe shërbimet ë tjera bazike, të cilat shteti është i detyruar t’ua mundësojë, edhe sikur të ketë një numër të reduktuar të qytetarëve, që banojnë në këto zona.

Me një mendjelehtësi të llahtarshme, Shahini, praktikisht po u thotë qytetarëve të këtyre zonave, se duhet të largohen urgjentisht nga vendi ku jetojnë, sepse qeveria as e ka në plan të investojë, qoftë edhe në infrastrukturën më bazike, që të mundësojë arsimimin e fëmijëve të tyre. Madje, jo vetëm që nuk e ka në plan, por e konsideron papërgjegjshmëri, shpenzimin e fondeve për këto shkolla, që së shpejti sipas saj, do të boshatisen.

Qeveria me sa duket, po e pret me padurim boshatisjen e këtyre shkollave, që sa herë të shfaqen fotografi të pakëndshme, të ngjashme me zonar rurale afrikane, ministrja ta thotë me gojën plotë, se në fakt aty nuk ka asnjë nxënvs, ndaj investimi është i pakuptimtë.

Pra, të nderuar qytetarë të zonave rurale, me shkolla të degraduara, tashmë që e dëgjuat ministren, nëse keni sadopak dashuri për fëmijët tuaj, nuk ju mbetet rrugë tjetër, veçse të filloni planet për t’u shpërngulur./TPZ

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Joti20/09/2019 11:05

Komplet gorille vecanerisht ne goje! Cojeni ne Kongo se aty e ka vendin!

Lemza19/09/2019 23:09

Ultra liberiste e qelbur pjell e Sorosjaneve vafsh ne djall oj pler

vera19/09/2019 10:32

"..dhe qe ne te ardhmen, mund te mbeten edhe te boshatisura"

Vjollca!18/09/2019 11:06

O Zot,na mbyti injoranca dhe kjo debile eshte me injorantja prej te gjitheve!Sa keq! Shqipetaret te prekur nga semundjs e heshtjes neser s do te egzistojne me dhe kjo fale psikopatit me te rrezikshem ne bote Km E. R .

arber18/09/2019 00:25

kjo nuk me duket serbe sic thone parashruesit por nga mbiemri dhe nga koka me duket thjeshte nje turke muti qe na e solli vellau i erdoganit ne krye te ministrise me te rendesishme per te ardhmen tone

Think tank17/09/2019 19:46

Kjo është fytyra e qeverisjes ripjerdhje. Ky model, si analfabete funksionale, më ngjan shumë edhe me Rudinën e hajdar ramës, që konkuron me ministren për gafa.

Ani17/09/2019 19:46

Shikojeni o SHIPETAR te Shqiperise se sa e kenaqur eshte kurva serbe ne krye te arsimit ne Shqiperi kur shikon qe mbyllen shkollat,qe braktiset Shqiperia nga shqiptaret.Po e permbush me sukses qellimin e saj filoserb ketu ne Shqiperi.Çfare po i bejme vetes o shqiptare te Shqiperisr!Si i lejojme keta serb mor njerez ketu ne vendin tone te varfer e te vuajtur!T'jua presim mor fytin ketyre ndyresirave duke filluar nga rama yne qe na i beri peshqesh.Nuk e kuptoje per ate ZOT qe eshte lart çfare duhet te presim me?

Ani 17/09/2019 19:03

Kjo PELA serbe qe shalon baton spiuni serb per te mberritur ne tirane te filoseerbi RAMA jo vetem qe po shkaterron arsimin ne SHQIPERI,por dal nga dal po krijon nje urrejtje per kosovaret ne pegjithesi ne Sihqiperi.Ti moj kurve serbe m.q.s.je kaq e zonja perse nuk rregullon problemet qe ka arsimi ne Kosose .Se se bashku me ate Cakajn pederarstin e baton serbit jeni bere urrejtja ndaj kosovareve per shqiptaret.

Shqiptari17/09/2019 16:23

Cfare antishqiptare e terbuar kjo mbesa e spiunit te serbeve!!!!! E kuptoni, o shqiptare, se cfare qeverie hajdute antipopullore dhe antishqiptare qe kemi!!!! Te njejten gje bene edhe greket edhe serbet ne Kosove dhe ne trojet shqiptare ne ish-Jugosllavi. I lane trojet shqiptare pa investime, ne prapambetje te thelle, pa rruge, pa shkolla, pa spitale, pa ujesjellsa dhe kanalizime, pa infrastrukture, pa pune, per t'i detyruar qe te largoheshin vete nga trojet e tyre etnike, per t'i ç'populluar ato troje nga shqiptaret dhe per t'i zevendesuar me kolone greke dhe serbe duke i spinzorizuar dhe duke ua blere shqiptareve pronat e rrenuara per nje cope buke. Dhe sot ne trojet shqiptare jetojne si ne trojet e tyre greket, maqedonet, malazezet dhe serbet. Kete po na ben edhe sot mbesa e serbise me ne krye mikun e madh te vuçiçve të Serise se Madhe: Millosh Edvin Ramiç! Pra Rama po ju thote me gojen e qelbur te kesaj ministreje te felliqur: Braktisini fshatrat dhe trojet tuaja, braktiseni edhe Shqiperine sa me pare, sepse ndryshe vdiqet aty ne varferi, skamje dhe ne nje jete mizerjeje! TUPR! RAMA SHPORRU!

Daj Jaku17/09/2019 15:51

Të lumtë ministre e paarsimuar e arsimit! Kështu si ty të "sinqertë" duhet të jenë të gjithë ripjellësat. Mbas shkatërrimit të sistemit arsimor, sipas modelit të kolauduar, hapi tjetër i pushtave të pushtetit do jetë dhënia me PPP i Arsimit. Pra do mendojë oligarku i rradhës i E Dramës ta "shkeldhejë" Arsimin për nja 50 vitet e ardhshëm. Me siguri ndonjë oligark me shumë mastera e tituj shkencorë, tip Kastrati, Gjici, Fusha, Salillari....NerTer Koja... ka plot Shqipëria. Shteti do kursejë sepse do mbyllë ministrinë e arsimit. Lum si tailandezët dhe afganët, sirianët dhe xhibutianët që do popullojnë albanistanin në të ardhmen!

Gramoz17/09/2019 15:33

Thirrje e qeverise se qelbesirave, fshatare braktisni fshatin, te gjith drejt Tiranes, ndersa qeveria e qelbesirave me Edver Taqi Kurven ne krye, drejt fshatit! Edver Taqi Kellira ne Surrel, dhe ridhjersat e tjere drejt Berzhites, Petreles, Pezes, Dajtit, Prezes e neper kodra dielli e kodra hene!

Shto koment

Denonco