Basha: Nuk ka zgjidhje nga jashtë, zgjidhja do të vijë nga brenda

Basha: Nuk ka zgjidhje nga jashtë, zgjidhja do të vijë nga brenda

13:20, 17/09/2019

Kryetari i PartisĂ« Demokratike , Lulzim Basha, i pyetur nĂ« ShkodĂ«r sot nĂ«se i referohet ndĂ«rkombĂ«tarĂ«ve pĂ«r zgjidhjen e krizĂ«s “nga jashtĂ«â€, shprehimisht tha:

“Nuk ka zgjidhje nga jashtĂ«, zgjidhja do tĂ« vijĂ« nga brenda. Nga jashtĂ« do tĂ« kemi miq, siç kemi pasur miq dhe me çdo pĂ«rpjekje tonĂ«n pĂ«r tĂ« mundur antivlerĂ«n qĂ« nga dita e parĂ« e ndryshimeve nĂ« vend, nga diktatura nĂ« demokraci, por kjo krizĂ« nuk zgjidhet duke bĂ«rĂ« viktimĂ«n, as duke parĂ« nga qielli. Kjo krizĂ« zgjidhet duke u bashkuar, duke marrĂ« fatin tonĂ« nĂ« duart tona.

Prioriteti ynĂ« Ă«shtĂ« t’i japim fund krizĂ«s politike.”  

Deklaratat e kreut të PD-së Lulzim Basha në Shkodër

Pyetje: Deri tani PD ka bërë denoncime të forta, por a mjaftojnë vetëm këto denoncime?

Lulzim Basha: Çdo kryetar bashkie nĂ« Qarkun e ShkodrĂ«s ka lidhje kriminale ose rekorde kriminale. Çdo kandidat i Edi RamĂ«s nĂ« procesin monist dhe antikushtetues tĂ« 30 Qershorit Ă«shtĂ« me rekorde kriminale dhe kĂ«tĂ« e dinĂ« tĂ« gjithĂ« shkodranĂ«t, tĂ« gjithĂ« malĂ«sorĂ«t, gjithĂ« banorĂ«t e Vaut tĂ« DejĂ«s, tĂ« PukĂ«s dhe tĂ« Bushatit. KĂ«tu nuk ka lajm. Dhe ky nuk Ă«shtĂ« pĂ«rjashtim, Kjo Ă«shtĂ« njĂ« situatĂ« qĂ« dominon nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin, janĂ« me dhjetĂ«ra kandidatĂ« tĂ« procesit kriminal tĂ« 30 qershorit tĂ« cilĂ«t janĂ« me rekorde kriminale.

Përgjegjësitë e PD dhe të opozitës tani janë për ta nxjerrë vendin nga kjo krizë e thellë. Siç e shihni, siç e dëgjoni as Edi Rama, as organizata e saj e strukturuar kriminale nuk kanë asnjë përgjigje dhe asnjë zgjidhje, as për Shkodrën dhe as për Shqipërinë. Por ndërkohë vendi ndodhet në një udhëkryq shumë delikat dhe shumë kritik sa i përket stabilitetit, sa i përket gjendjes ekonomike të qytetarëve dhe sa i përket fatit të integrimit europian të vendit.

Ndaj, ne si opozitĂ«, Partia Demokratike dhe gjithĂ« aleatĂ«t tanĂ«, tĂ« bashkuar, kemi sot pĂ«rgjegjĂ«sinĂ« pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« sot shqiptarĂ«ve zgjidhjet qĂ« meritojnĂ« dhe qĂ« duhen njĂ« orĂ« e mĂ« parĂ« pĂ«r ta nxjerrĂ« vendin nga kjo krizĂ«.

Kriza është prodhuar nga bashkëpunimi i politikës me krimin dhe kriza mund të zgjidhet vetëm duke zgjidhur këtë problem të madh, duke e ndarë politikën nga krimi. Ndarjen e politikës nga krimi pa proces zgjedhor nuk ka. Proces zgjedhor pa garanci që qytetarët nuk do të dhunohen dhe nuk do të kenë prapë një situatë të tillë absurde si në Shkodër apo anembanë Shqipërisë, pra pa një transformim të thellë politik, nuk mund të ketë.

Prandaj, dhe ne kemi ndĂ«rmarrĂ« hapat qĂ« kemi ndĂ«rmarrĂ« kĂ«to 6 muaj dhe do tĂ« vazhdojmĂ« betejĂ«n deri nĂ« fund. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« betejĂ« qĂ« nuk e bĂ«jmĂ« pĂ«r karrigen tona, nuk e bĂ«jmĂ« pĂ«r pushtetin tonĂ«, por e bĂ«jmĂ« pĂ«r tĂ« çliruar ShqipĂ«rinĂ« njĂ« herĂ« e mirĂ« nga politika e lidhur me krimin, si parakusht pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« njerĂ«zve zhvillim, punĂ«sim, mirĂ«qenie dhe dinjitet. Kjo, siç e kuptoni Ă«shtĂ« njĂ« qĂ«llim qĂ« nuk bashkon vetĂ«m opozitĂ«n por bashkon tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«t e ndershĂ«m, siç e pamĂ« mĂ« 30 Qershor.

Ndaj, detyra jonĂ« Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«ve tĂ« ndershĂ«m, pavarĂ«sisht prej bindjeve tĂ« tyre politike t’u japim rrugĂ«n e daljes nga kjo krizĂ«, nĂ« veçanti siç e thashĂ«, kur as Edi Rama dhe as organizata e tij e strukturuar kriminale nuk kanĂ« dhe nuk mund tĂ« kenĂ« as pĂ«rgjigje dhe as zgjidhje; as pĂ«r Valdrin Pjetrin, as pĂ«r Babanin, as pĂ«r Jorgo Kajmakun dhe as pĂ«r dhjetĂ«ra tĂ« tjerĂ« tĂ« inkriminuar nĂ« Parlament, nĂ« bashki dhe nĂ« institucionet e vendit.

Ne jemi tĂ« vendosur t’ua japim kĂ«tĂ« zgjidhje shqiptarĂ«ve. Dhe, bashkĂ« me platformĂ«n qĂ« do tĂ« paraqesim para qytetarĂ«ve nĂ« dialog me qytetarĂ«t, bashkĂ« me zgjidhjet qĂ« do tĂ« parashtrojmĂ«, do tĂ« sigurohemi qĂ« rruga e zgjidhjes sĂ« kĂ«saj krize tĂ« jetĂ« jetĂ« sa mĂ« pak e mundimshme dhe sa mĂ« e shkurtĂ«r.

Një gjë ju siguroj, ka një zgjim të madh brenda vendit dhe jashtë vendit.

Dhe kjo situatë e mënxyrshme ekonomike, që është produkt i krizës politike të prodhuar nga bashkëpunimi i krimit me politikën, nuk do të zgjasë dhe nuk mund të zgjasë. Triumfi i të mirës mbi të keqen nuk do të vonojë.

Dhe për këtë Shkodra ka qenë , është dhe vazhdon të mbetet simbol i pathyeshmërisë para së keqes, i triumfit të vlerave mbi antivlerën. Ndaj, nuk kam ardhur thjesht dhe vetëm të takohem me qytetarët e Shkodrës, por kam ardhur, siç vjen çdo shqiptar i ndershëm dhe patriot të frymëzohet nga qëndresës, mënçuria dhe vizioni i qytetarisë shkodrane, që është bastion, pararojë e vlerave europiane të popullit shqiptar. Kështu ka qenë në shekuj, kështu është sot, dhe me këto vlera, po tashmë jo vetëm në Shkodër, por në të gjithë Shqipërinë, do ta hapim rrugën e integrimit Europian të vendit, të cilën e ka bllokuar politika e lidhur me krimin.

Pyetje: Zoti Basha, kur thoni zgjim nga jashtë, i referoheni ndërkombëtarëve që me ngulm kërkojnë zgjidhje?

Lulzim Basha: S’ka zgjidhje nga jashtĂ«. Zgjidhjet do tĂ« vijnĂ« nga brenda. Nga jashtĂ« mund tĂ« kemi miq siç kemi patur miq, dhe me çdo pĂ«rpjekje tonĂ«n pĂ«r tĂ« mundur antivlerĂ«n, nĂ« nĂ« ditĂ«t e para tĂ« ndryshimit tĂ« vendit, nga diktatura nĂ« demokraci, por kjo krizĂ« nuk zgjidhet duke bĂ«rĂ« viktimĂ«n apo duke parĂ« nga qielli. Kjo krizĂ« zgjidhet duke u bashkuar dhe duke marrĂ« fatin tonĂ« nĂ« duart tona.

Pyetje: Do të ketë dialog, meqë kanë një sërë ndërkombëtarësh qe kanë intensifikuar takimet dhe duke nxitur dialogun?

Lulzim Basha: Prioriteti ynĂ« Ă«shtĂ« t’i japim fund krizĂ«s politike. Kriza politike, kapja e institucioneve, shkatĂ«rrimi i institucioneve pĂ«rfaqĂ«suese, ka ardhur pĂ«r shkak tĂ« bashkĂ«punimit midis krimit dhe politikĂ«s. Prioriteti kryesor Ă«shtĂ« ndarja e politikĂ«s me krimin.

Pyetje: Po si do të vijë zgjidhja, se me protesta zoti Rama nuk u largua.

Lulzim Basha: Po të mos ishte për protestat, po të mos ishte për qëndresën, por të mos ishte për vendimet e opozitës, sot vendi do të ishte pa shpresë. Sot vendi ka shpresë dhe një nga bastionet e shpresës është Shkodra për të cilën duhet të ndjeheni krenarë, në rradhë të parë, si qytetarë dhe, në rradhë të dytë, edhe si misionarë të zërit të qytetarëve.

Pyetje: TĂ« gjitha pushtetet i keni humbur zoti Basha.

Lulzim Basha: Opozita pushtet ka, pushtetin moral. NĂ«se pushtet i thua pushtetit tĂ« krimit, nĂ«se pushtetin e definoni si pushtetin e Tom Doshit dhe Paulin Sterkajt apo tĂ« Ymer LalĂ«s apo tĂ« Bajrave atĂ«herĂ« ky Ă«shtĂ« pushteti i antivlerave dhe ne jemi tĂ« vendosur qĂ« kĂ«tĂ« pushtet ta arkivojmĂ«. Ky pushtet u takon qytetarĂ«ve dhe do t’ia japim qytetarĂ«ve tĂ« cilĂ«t do tĂ« qeverisin me votĂ«n e tyre.

Pyetje: Ku është shpresa zoti Basha, kur në shkolla vetëm këtë vit në Shkodër janë 4 mijë nxënës më pak në sistemin parauniversitar.

Lulzim Basha: Kjo e bĂ«n edhe mĂ« akut ndryshimin. ShpresĂ«n e shoh tek qĂ«ndresa e shkodranĂ«ve, shpresĂ«n e shoh tek vendosmĂ«ria pĂ«r tĂ« mbrojtur dhe pĂ«r tĂ« ecur me vlerat dhe jo me antivlerat. ËshtĂ« e lehtĂ« tĂ« pĂ«rkulesh para antivlerave nĂ« veçanti, kur parakalojnĂ« nĂ« qytet me xhama tĂ« zinj dhe tĂ« armatosur deri nĂ« dhĂ«mbĂ«, kur qarkullojnĂ« paratĂ« e pista dhe blejnĂ« pronat e shkodranĂ«ve, por Ă«shtĂ« akoma mĂ« fisnike tĂ« qĂ«ndrosh, tĂ« luftosh e tĂ« fitosh, siç bĂ«ri Shkodra, qĂ« qĂ«ndron sot edhe pĂ«rballĂ« njĂ« sulmi, ofensive tĂ« tillĂ« qĂ« nuk e ka njohur qĂ« nga rrethimet barbare, sot qĂ«ndron para njĂ« rrethimi kriminal, tĂ« cilin, bashkĂ« me shqiptarĂ«t do ta shpartallojmĂ«.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari17/09/2019 21:53

Merrni shembull nga Kosova! Bejini votimet si Kosova! Merrni sistemin zgjedhor dhe kodin elektoral te Kosoves! Jepuni mundesine edhe shtetasve shqiptare te diaspores qe te votojne ashtu sic votojne vellezerit tane shtetas te Republikes se Kosoves! Merrni shembull o truthare! Merrni shembull o zagare! Shqiperise nuk kane per t'iu hapur negociatat e BE as para Kosoves!!!

Shto koment

Denonco