Lajmi i fundit

VIDEO/ Vjedhja 4 mln euro, burg për autorët, gruaja shpërthen në lot

A do bëjë Rama kurban Sonila Qaton, për pazarin e prishur të Belinda Ballukut?

A do bëjë Rama kurban Sonila Qaton, për pazarin e prishur të Belinda Ballukut?

23:11, 15/09/2019
A+ Aa A-

Pak ditë më parë u lajmërua anulimi i procedurës së prokurimit për ndërtimin e tunelit të Kardhiqit në rrugën Kardhiq-Delvinë Loti 7.

Mësohet nga burime të sakta se anulimi ka ardhur për shkak të skualifikimit të shoqërisë ‘Gjoka Konstruksion’ nga gara e zhvilluar e tenderit!

Kjo e fundit ka konkurruar duke paraqitur dokumentacion të rreme në kundërshtim me kërkesat e tenderit për të vërtetuar punime tëe ngjashme për tunele automobilistike.

Autoriteti Rrugor Shqiptar, ka bërë verifikimet për pjesëmarrësit në procedurën e prokurimit për rrugën Kardhiq-Delvinë, ndër të cilët ka qenë edhe kompania ‘Gjoka Konstruksion’.

Kjo kompani pikërisht për të dëshmuar plotësimin e një kriteri për kualifikim, atë të eksperiencës për punë të ngjashme, ka paraqitur dokumentacion që përmban informacion të rremë, lidhur me ndërtimin e ‘Rrugës së Arbrit’.

Duket se ka qene kjo arsyeja pse ministrja Balluku i ka kërkuar Autoritetit Rrugor Shqiptar anulimin e procedurës së tenderit.

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka konstatuar shkelje në dokumentacionin e kompanive pretendente shqiptare për ta marrë këtë pjesë të rrugës, në vlerë siç besohet diku 27 miliardë lekë, me gjithë trysninë e ushtruar nga kompanitë dhe lidhjet e tyre me pushtetin, ARRSH ka bërë rezistencë.

Ministrja Balluku thonë se nuk pranon skualifikimin e shoqërisë Gjoka Konstruksion pasi i ka paguar të gjitha faturat e ndërtimit sipas të dhënave të siguruara nga thesari i shtetit për Rrugën e Arbrit.

Ndërkaq pritet që në vijim që nga nesër, në kupolën drejtuese të ARRSH-s të ketë ndryshime.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari16/09/2019 09:20

Mos u habisni, o shqiptare! Rilindasit e hengren keq derrin me Edvinin. Ata në te vertete Edvinin te gjithe e urrejne në kulm, duan ta shikojne te varur ne litar, ata vete e dine se ç'po heqin nga ai monster, ata qeshin me zor nga frika me shakate e tij idiote neper dalhet popullore, sepse kush nuk qesh eshte i share me rob shpije dhe i shkarkuar nga detyra. Por ata pelqejne Edvinizmin, regjimin e ri edvinist, në saj te te cilit, jo ata po vjedhin pasurite e vendit dhe po pasurohen, pa e menduar fare se ne çfare llumi po zhyten. Atyre Edvini u ka mbushur mendjen qe opozita ka marre fund, opozita e vertete eshte Patozi, Rudina, Gjuzi, Ralfizmi, ai jevgu i Delvines, Murrizi i Lushnjes qe nuk ka me asnhe gjemb, eshte thjesht si ai qe meshkujt kane ne mes shaleve. Edvini u ka shpelare trute dhe u ka mbushur mendjen qe regjimi edvinist do te vazhdoje perjetesisht, si ne kohen e eterve te tyre bllokmene. Edvini per leke dhe per bythen e vet, ben kurban jo Sonilen e shokut Llambi, Ballukun, Gjiknurin, Ahmetajn, Leshin, SpiroPreshin, Çucin, Klosin e muçin, por ai ben kurban edhe femijen e vet, edhe nenen e vet, edhe vellain e vet, siç pritet qe ti beje se shpejti.

Daj Jaku16/09/2019 01:10

Nuk të mjaftoi gjyshi në plumb dhe familja në minierat e Selenicës ty moj kurve për me vu mend? Babëzia përfundon keq e mos më keq, burg me çelësat në det kur të shkosh te kasapi për miliardat e E Dramës dhe llokmat e tua. Ai është skicofren bipolar dhe nuk vete në burg (makar në çmendinë) por kusuret do ti heqësh ti që kalove fëmijërinë në internim për "idealin komunist" e barabar u rrejshtove me rilindjen komuniste.

Shto koment

Denonco