VIDEO/ ‘Edi Rama veç në q...ftë nanën e vet, ka me i dhënë 7 mln euro’

VIDEO/ ‘Edi Rama veç në q...ftë nanën e vet, ka me i dhënë 7 mln euro’

17:46, 14/09/2019

Ngritja e 4 HEC-eve në Kaçinar të Mirditës ka vënë përballë banorët e zonës me firmën ndërtuese e cila e ka marrë prej kohësh lejen e ndërtimit nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë.

Të parët këmbëngulin në mosndërtimin e këtyre HEC-eve pasi grumbullimi i ujërave në kaskadën Kaçinar do t’u zhdukte atyre çdo lloj mundësie për jetesë. Të dytët pretendojnë se qeveria u ka dhënë të drejtën sipas ligjit të ndërtojnë.

Por të paktën prej disa muajsh konflikti ka zbritur në ‘bazë’, tek administratori i Njësisë Administrative Kaçinar, Gjet Shkurti.

Vetëm 2 muaj më parë ky i fundit u kap në audio me disa banorë të zonës teksa i kërcënonte ata për t’u hapur rrugë ndërtimeve të HEC-eve se projekti shkonte në miliona lekë.

 ‘Pasha Zotin njanen ke me e ba, a me hik a me marrë paret (50 mijë euro), vec n’hifsh n’tok’, dëgjohet Shkurti në audio ndërsa banori i përgjigjet: ‘Ti Gjet s’mundesh me na ba presion’.

Audio u publikua në muajin korrik në Facebook-un e ish-kryeministrit Berisha.

Ndërkohë sot Faxweb.al ka siguruar një tjetër audio ku dëgjohet administratori socialist i Kaçinarit, Gjet Shkurti teksa debaton me një banor të zonës ku i përmend dhe kryeministrin Rama si garanci e ndërtimit të këtyre HEC-eve:

 ‘Veç në q*ftë nanën e vet Edi Rama se ka me i dal zot deri ditën e fundit ose ka me i dhan firmës 7 milionë euro mbrapsht, se i ka dhan firmën për me e bo, trrakk, e di ai’.

Banori (i paidentifikuar) i kërkon ta zgjidhin këtë çështje me Kanun, por sipas administratorit Shkurti shoqëria e ka marrë ‘me shtet’ lejen, çka garanton mospengimin e ndërtimit të HEC-eve në zonë.

Biseda e plotë mes administratorit Gjet Shkurti dhe një banori të zonës:

Administratori: As s’jemi djegur, as s’kemi dalë fare. I dalim zot vetes e harrojmë shtetin, shtetin e lëmë mënjanë, me merremi me punët tona.

Qytetari: Pse nuk e zgjidhni me Kanun punën e ujit atëherë?

Administratori: Se kemi fitu me Kanun (lejen) e kemi fitu me shtet. Por katunit (banorëve të fshatit), duhet me iu përgjigj.

Qytetari: Herë thua Kanun e herë me shtet mor burrë…

Administratori: E ka fitu me shtet (lejen e HEC), dhe atë veç në q*ftë nanën e vet Edi Rama se ka me i dal zot deri ditën e fundit ose ka me i dhanë firmës 7 milionë euro mbrapsht, se i ka dhëne firmën për ta bërë, trrak, e di ai… Ndërsa me zakon e di ai se ka thënë Edi Rama, ajo është toka jote.

Kujtojmë se kontrata për ndërtimin e HEC-eve në zonën e Mirditës është firmosur mes Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Shoqërisë ‘Shpërdhaza – Energji’ shpk. Gjithashtu administratori Gjet Shkurti është nipi i pronarit të ‘Shperdhaza Energji’, Ndue Shkurti.

Nga ana tjetër odisea e banorëve në mbrojtje të resurseve të tyre natyre vijoi dhe sot ku u shënuan disa incidente në zonën ku është parashikuar ndërtimi i HEC-eve.

Gjithashtu mbrëmjen e kaluar një banor i zonës u shoqërua në komisariat dhe u mbajt për disa orë pasi u kishte bërë thirrje banorëve të tjerë të protestonin kundër nisjes së punimeve.

Burime bëjnë me dije se në asnjë prej 4 HEC-eve të parashikuara në zonën e Mirditës nuk ka nisur puna për ndërtimin e tyre.

Atëherë nëse qeveria nuk i ka ‘mbrojtur krahët’ firmës ndërtuese me klauzola dëmshpërblimi në rast të mosrealizimit të investimit lind pyetja: Pse kryeministri Rama duhet t’i kthejë mbrapsht 7 milionë euro?!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Fred GjOKA17/09/2019 13:06

PATRIOTI DT 14 shtator 2019 Sigurisht që ju keni prejardhje turke, duket mënyra e të shprehurit..

Patrioti217/09/2019 07:59

Ky fare patrioti qe shan mirditoret dhe kanunin... Po ku e di mendja jote e vogel se cfare eshte Kanuni mor mjeran. Me mire kanuni se komunizmi. Kamuni sta merr gruan nga krevati as gocen te ta qoje ne aksion.. as token e te pareve dhe ujin qe te ka dhene Zoti per ta bere hidrocentral qe prodhon energji sa per 2 fshatra.. dhe ta shet aq sa ske mundesi ta paguash.. dhe te ben mu..in ne dere te shtepise.. e gjitha per te ngopur xhepat e oligarkeve qe vetequhen biznesmene dhe politikaneve qe firmosin per ta me qellim qe te shtojne llogarite e tyre neper parajsa fiskale.

Ridhjeresi14/09/2019 20:02

Se mos hera e parë........

aj14/09/2019 18:39

At pune e ka ba me kohe e tash asht tu u ba gati me ja fut vedit :P

PATRIOTI DT 14 shtator 201914/09/2019 18:26

Po mirë mor shk.....të Mirditës edhe hidroçentralet me " KANUN " do ti ndërtoni siç po thoni në lart.. Po turp nuk kini?...Keni mbetur të " qytykosur" si në kohë të perandorisë turke mor maskarenj të kombit, që akoma sot na kujtoni kanunin. Prandaj dhe kryeministri ynë i " madhërishëm" po ju shk..... ju mbeturinat e kombit shqiptar që flini dhe gëdhiheni me kanunin nën jastëk....

FR14/09/2019 17:59

Aman, burra, mos e thoni atë fjalë, se Rama edhe atë punë e bën.

Shto koment

Denonco