Former FM Bushati bursts against the government: Caught by the greed of a fistful of persons

Former FM Bushati bursts against the government: Caught by the greed of a fistful of persons

11:39, 12/09/2019

Former foreign minister Ditmir Bushati was highly critical of Edi Rama’s government in the parliament today, saying the Socialist majority is experiencing a crisis of values.

“Thirty years after the fall of communism we may say we have a better economy. However, we are experiencing a crisis of values, which does not come from laziness but from the insensibility that brings the lack of hope; from greed and incapability to build a system of values”, Bushati said in the parliament today.

“We must be direct and honest in this respect. We cannot say only we are the country of eagles, of Scanderbeg, of Mother Theresa. We cannot use a fake patriotism, fill the stadiums and yell every time there is a (soccer) match. We must be together to define where Albania will be in 20 or 30 years”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

altini12/09/2019 15:15

Si kofini pas te vjeli Ditmir. Ke dhe ti pjesen tende jo fort te vogel ne grabitjen e shqiptareve. Tani qe po flet, thjesht sepse te kane lene ca menjane.

Shqiptari12/09/2019 12:40

Jo o Ditezi, joooo! Mos i fut te gjithe shqiparet ne nje thes kur deshtoni! Kur ka sukses ju thoni si enveristet: Jane sukseset e partise tone! Kur deshtoni ju thoni: fajin e kemi te gjithe! Ti po thua se ku ishim 2-3 jave perpara? Jo 2-3 jave, por ku ishit dhe cfare i bete ketij vendi e ketij populli 6 vite rresht? E mbollet me kanabis, e shkaterruat ekonomine bujqesore pa asnje investim, e vodhet, e grabitet, rritet taksat dhe shtuat 10 taksa te reja, e grabitet gjithcka me tendera, koncensione dhe PPP, i futet shqiptaret ne lufte e konflikte politike me njeri-tjetrin, ketej dhe pertej kufirit. Nuk u ndertua asnje rruge e re, asnje spital, asnje shkolle, vetem lyrje fasadash, mbjellje palmash, garnitura pa vlere miliona e miliarda euro te hedhura dem. E mbushet parlamentin, bashkite, ministrite, policite, drejtorite dhe administraten publike me njerezit tuaj idiote, injorante, analfabete, te paafte dhe kriminele ordinere, fallsifikatore, bandite dhe hajdute pulash, e mbushet administraten dhe zyrat e shtetit me kurva, baxhella pa burra dhe rrospia ordinere. E larguat trurin e kombit dhe gjithe rinine e afte shqiptare ne emigrim. Kapet drejtesine. Vodhet zgjedhjet, bete farsen me qesharake dhe me te turpshme ne historine e demokracise boterore: Votimet e 30 Qershorit! Kete e bete vetem ju, vetem Rilindasit, dhe askush tjeter! Vetem ju rilindasit do ta mbani kete pergjegjesi historike!

Shto koment

Denonco