Erion Veliaj’s lie/ The Mayor brought in Tirana an award that does not exist

Erion Veliaj’s lie/ The Mayor brought in Tirana an award that does not exist

15:47, 10/09/2019

“The assessment we received from the United Nations as one of the cities with the best economic performance compared to what we inherited encourages us that all together to turn Tirana not only the most important economic pole in Albania but probably the most important economic pole in the whole region of the Balkans too”.

This statement of Tirana’s Mayor in the social networks, on September 6, pushed Faktoje.al to verify what assessment it was about.

Image

In September 3-4, Tirana’s Mayor Erion Veliaj participated in the annual conference Bridge for Cities 4.0, held in Vienna, where, along with homologues and invited personalities, the invitees discussed around a round table about the promotion and implementation of Agenda 2030 for Belt and Road Initiative: Developing Green Economies for Cities, foundation of an urbane platform for the creation of a network to push mutual cooperation.

Faktoje.al contacted the organizers to ask if during the conferences there were evaluations or prizes awarded and – if yes – if one was given to Tirana’s Mayor Erion Veliaj.

Image

In the response Faktoje.al received it was explained that UNIDO (United Nations Industrial Development Organization) did not distribute any prize or evaluation. “Mr. Veliaj was one of the speakers participating in a Mayors Roundtable and the city of Tirana agreed to support the attached Declaration of Intent as an outcome of the event”.

Image

Based on the response, the statement of Tirana’s Mayor Erion Veliaj will be categorized as untrue.

Faktoje.al

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari10/09/2019 18:30

Vetem shikojani surratin se si e ndryshon, si ngerdheshet, si perqeshet!!!! A nuk duket dhe nuk ndihet shpirti katran, shpirti i keq i ketij njeriu fallca dhe shume tinzar???!!!! Nuk di se me cfare gjeje tjeter te shemtuar mund ta pershkruash surratin e ketij krimbi haleje!

Shqiptari10/09/2019 18:22

Ky do te marre vetem cmimet: Njeriu me i ndyre ne bote! Njeriu me qelbesire ne bote! Njeriu me i pershire ne bote! Njeriu me mashtrues ne bote!

... 10/09/2019 17:52

Kombet e Bashkuara nuk bejne klasifikime te shteteve a qyteteve, pervecse kur shpallin konkurs per ndonje teme te caktuar

liu10/09/2019 17:25

aq i neveritshem eshte malariku( e keni von re surratin si e ka sikur i ka ra malarja )sa qe vetem disa dite qe bashkia malarikut doli se kishte 30 taksa ndersa mesatarja e ballkanit ishte 9 taksa u porositen cmime dhe artikuj ne favor te tij

Gramoz10/09/2019 17:25

Per çfar ta japin çmimin ty o lali Dhjeri pedofili, per ate qe premtove 0 leje ndertimi dhe e permbyte Tiranen me beton, apo per ngritjen e çmimit te ujit me preteksin per 24 ore uje dhe ne te kundert Tirana po zhuritet per uje?! Ty vetem nje çmim te ka hije o vemje e peshtir, çmimi i njeriut me fallco dhe pa shtylle kurrizore ne planet o te shk....fsha Ajolen!

altini10/09/2019 16:47

"Levdome o goje se te capeleva". Ne cdo vend te qyteteruar do ja kishin treguar vendin ketij kryemashtruesi. Kurse ketu tek ne vijojne ta mbajne si punetor te madh dhe shpirtdhembsur. Sa poshte kemi rene.

Albi10/09/2019 16:46

Shkerdhat esapi

ArT10/09/2019 16:08

Kryetar qe ka genjeshtren ne moralin e tij.

Shto koment

Denonco