President Meta: The Prime Minister was too stubborn to discuss the postponement of the elections

President Meta: The Prime Minister was too stubborn to discuss the postponement of the elections

10:57, 09/09/2019

Albanian President Ilir Meta blamed the stubbornness of the political leaders for the failure to reach a compromise to solve the political crisis before the June 30 local elections.

Socialist MP Klotilda Bushka asked the President whether he consulted with the political partners before deciding to postpone the elections, for which he is now under investigation from a parliamentary commission to fire him.

“There were two main obstacles for the political dialogues: The stubbornness of the Prime Minister (Edi Rama) not to discuss the possibility of postponing the June 30 elections, and the stubbornness of the chairman of the opposition (Democratic Party chairman Lulzim Basha) not to sit in the same (negotiations) table with the Prime Minister”, President Meta told the commission.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Andi09/09/2019 11:19

Meta u dogj dy here nga Basha. Nje here kur prishi koalicionin me Ramen, dhe heren tjeter kur shtyu zgjedhjet. Nese ne lista ka pasur kanditate te tjere edhe nga parti qe sapo jane rregjistruar ne KQZ, argumenti i tij ligjor nga Strasburgu bie. Te tjerat per komplote e plane jane pallavra qe populli nuk i ha. Basha duhet te futej ne zgjedhje nese nuk kishte ndermend ti prishte. Kush ve bast per Bashen humbet. Meta te lere Presidencen e te merret me partine se ja kullufiten....

Shto koment

Denonco