LSI Chairwoman Kryemadhi’s appeal to the citizens: Boycott the oligarchs’ commercial centers, buy at your neighborhoods shops

LSI Chairwoman Kryemadhi’s appeal to the citizens: Boycott the oligarchs’ commercial centers, buy at your neighborhoods shops

08:57, 07/09/2019

LSI chairwoman Monika Kryemadhi has appealed to the Albanian citizens to boycott the big commercial centers of the oligarch and shop in the small businesses in the neighborhoods. Kryemadhi was speaking in the ceremony of the 15th anniversary of the Socialist Movement for Integration (LSI).

"We have protested strongly and managed to convince even the skeptical Albanians that any form of protest is a way to remove a stone from the foundation of Rama’s government”, she said.

“Today I appeal first to all LSI members and also to all the common and honest Albanians not to buy their daily food at the big commercial centers owned by the oligarch but at their neighborhoods’ small shops and businesses, at their neighbors’”.

“I appeal to LSI members and all Albanian consumers to buy their clothes at the small businesses anot not at the commercial centers. Let them not use the cabs of the corporations linked to the citizens and hire the cabdrivers that work for their families’ bread. Let’s boycott and refuse all the mechanisms that serve to and feed the power and let’s support and encourage all those that serve to the citizens”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari07/09/2019 09:41

Hahahahaaa! Cfare gallate!!!! Cfare thirrje idiote edhe per nje nivel minimal inteligjence!!!! Keta "udheheqesit" tane kur vishen me uniformen e politikanit, iu duket vetja te mencur, te zgjuar dhe Perendi! Sikur keta jane me te diturit e botes!!!!! Mos blini tek supermarketet e oligarkeve, por tek dyqanet e lagjes!!!!! Sa qesharake!!!!! Mos u tallni me popullin e gjore!!!! Oligarket, si i thone ne gjuhen e biznesit, jane dora e pare e te gjitha mallrave te konsumit qe hyjne dhe qarkullojne ne tregun shqiptar. Ndersa dyqanet dhe shitoret e lagjeve jane pika fundore, te cilet edhe vete ata furnizohen tek keta oligarke. Kjo eshte shume e thjeshte. Me nje fjale qytetaret kudo qe te blejne perseri parate e tyre tek xhepat e oligarkeve shkojne!!!! Pse ju politikanet nuk jeni oligarke? Ne mos oligarke te biznesit jeni oligarket e politikes qe keni 28 vjet, si shushunja te ketij populli, qe nuk i shqiteni dhe nuk i shqiteni. Keshtu jetoni ju oligarket e politikes? Si populli qe i vidhni votat qofte me fjale te bukura dhe premtime, qofte me mashtrime, qofte edhe me dhune! Lum si ju per kete popull qe keni!!!!

Shto koment

Denonco