Basha new video-message: Rama promised 300 thousand new jobs, forced 300 thousand Albanians leave the country

Basha new video-message: Rama promised 300 thousand new jobs, forced 300 thousand Albanians leave the country

09:34, 06/09/2019

Democratic Party chairman Lulzim Basha published a new video-message today reminding the Albanian citizens how the current Premier Edi Rama promised 300 thousand new jobs which never happened. Not only that, but Rama forced 300 thousand citizens leave the country.

"He promised 300 thousand new jobs, but instead made leave Albania more than 300 thousand Albanians. Billions of Euros have been stolen, abused and misused by the psycho thief in the last six years, it all ended in Rama’s and his cronies’ pockets or has been spent for his caprices in façades and luxury”, Basha said in the video.

“Albanians are jobless because the economy and the economic opportunities are in the hands of Rama’s cronies and oligarchs. In order to create new jobs and possibilities for the people, we must remove the gang of burglers and the Psycho Thief. Rama go!”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi06/09/2019 12:30

Dhe ju per lesh keni ikur.. pse nuk i publikoni komentet???

Askushi06/09/2019 10:47

I dashur Luli. Fatkeqsisht populli eshte ne duart me te keqija qe ka aene ne keto 30 vite. Marveshja jote me Sorosin, per te egzekutuar Partin Demokratke , funksionoj. Ti dhe Rama jeni e njejta gje, punoni bashk, luani role, por ju je nje. Te ndoqem neper te gjitha protestat, na the se nuk do ti lejojme zgjedhjet. Ne funde gjitheshka dhkoj perfekt si e kishte ( kishit) menfuar Rama. Ju jeni fatkeqsija me e madhe, pasi gangesteri Rama fihet kush eshte, por mashtruesi Luli nuk dihet, dhe populli mashtrohet.

Octavius 06/09/2019 10:32

Sa me pelqen ky buckoja, flet si me qene analist opozitar dhe jo si kryetari i opozites. Meqe ra fjala, di njeri gje kush do jete aksioni i opozites apo kur te behet shqiperia dierrine atehere do filloj te mendoj ky

Shto koment

Denonco