U vranë nga komunistët dhe u tërhoqën zvarrë nëpër Shkodër/ Berisha:  Një nderim për dy martirë të lirisë

U vranë nga komunistët dhe u tërhoqën zvarrë nëpër Shkodër/ Berisha: Një nderim për dy martirë të lirisë

22:07, 24/08/2019

24 gushti i vitit 1989 ka shënuar një ngjarje makabre, që ka tronditur  atë kohë, gjithë Shkodrën me rrethina.

Dy të rinj nga fshati Hoten i Barbullushit, kushërinj të një fisi, Gjon Mark Kumbullaku, 25 vjeç, dhe Dode Fran Gjerkaj, 22 vjeç, në tentativë për të kaluar kufirin shqiptar në zonën  Sukaj, Dajç, ishin pikasur nga ushtarët dhe ishin vrarë me automatikë.

Kufomat i kishin lidhur me tela me gjemba në spondet e një kamioni dhe ishin përçudnuar në një shëtitje makambre në gjtihë Shkodrën dhe fshtarat përreth. 

Lidhur me këtë ngjarje reagon edhe ish kryeministri Sali Berisha.

Përmes një postimi në Facebook, Berisha i quan dy të rinjtë martirë të lirisë.

Postimi i plotë i Sali Berishës:

Nje nderim per dy martire te lirise!

Me daten 24 gusht te vitit 1989, ne prag te shembjes se Murit te Berlinit u ekzekutuan dhe rane per tu bere te pavdekshem nga bresherite mizore te xhelateve hoxhist ne perpjekjen per te kaluar kufirin, te rinjte Gjon Mark Kumbullaku 25 vjeç dhe Dodë Fran Gjerkaj 22. Ata u diktuan ne afersi te pikes kufitare te fshatit Sukaj, Zona e Dajçt dhe u ekzekutuan mizorisht nga rojet xhelate te rregjimit diktatorial.

Por barbaria ndaj tyre do vazhdonte dhe pas ekzekutimit. Ne nje akt te vertet makaber, sipas nje vendimi te diktatorit Ramiz Alia, trupat e tyre te bere shoshe nga plumbat te lidhur me tela me gjemba do zvarriteshin ne rruget e qytetit te Shkodres dhe fshatrave per te mbjelle frike dhe terror ne popullaten civile.

Duke denuar kete akt barbar te rregjimit komunist, shpreh nderimin me te thelle ne kujtimin e martireve te levizjes se lire Gjon Mark Kumbullaku dhe Dodë Fran Gjerkaj ne 30 vjetorin e renies se tyre. sb

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Luli 25/08/2019 01:16

E shkruva pergjigjen por me duket nuk ju pelqeu qe shkruva te verteten

Luli 25/08/2019 00:39

Nuk te vjen turp qe flet.Kishe pushtetin pse nuk i denove ato qe ben keto krime

Saimir25/08/2019 00:06

Nderimi ma te madh ja ke ba ti, si inginier i zbatimit te marveshjes te katovices 200%. Vrana vrana oçi ne vadi. Sorra sorees nuk ja nxjerr syte. Sot ke kemi kryetar te parlahales? Ministrin e Brendshem te 2 prillit. Ke kemi km, nipin e kol e ka

altini24/08/2019 23:28

Keni shume te drejte z. Berisha, beni mire qe i perkujtoni keto viktima te komunizmit gjakatar. Po per 30 vjet nuk u kujtuat ndonjehere per keta dhe plot te tjere. A thua se nuk keni qene ndonjehere ne pushtet?

Daj Jaku24/08/2019 22:51

Përse nuk i dënove kriminelat dhe përgjegjësat e krimit, Ramis Gremis kur fitove zgjedhjet o Sali? Nuk do dërdëllisje sot.

Shto koment

Denonco