Skandali/ Sa milionë na kushton shtrati i ngrohtë i Etilda Gjonajt? 700 euro nata!

Skandali/ Sa milionë na kushton shtrati i ngrohtë i Etilda Gjonajt? 700 euro nata!

12:24, 24/08/2019

Në disa media njëkohësisht është botuar dje një investigim lidhur me paratë që i kushton taksapaguesve dëshira e papërmbajtur për luks e ministres së drejtësisë Etilda Gjonaj.

Faktoje.al ka arritur tĂ« sigurojĂ« faturat e netĂ«ve nĂ« hotele me pesĂ« yje tĂ« ministres sĂ« RamĂ«s dhe çmimin e shratit t zonjĂ«s Gjonaj. Aty shihen shifra marramendĂ«se nga 700 euro nata. Por nuk mjafton vetĂ«m kaq. Kostot e biletave me tĂ« cilat fluturon ministrja e DrejtĂ«sisĂ« rezultojnĂ« mĂ« tĂ« shtrenjta sesa biletat qĂ« njĂ« individ i thjeshtĂ« mund t’i rezervojĂ« online.

Deri më tani, kryesisht mediat opozitare janë mbështetur tek fakti, se këto shifra përbëjnë skandal edhe për një vend të pasur e jo më për Shqipërinë. Jo më larg pak javë më parë, një nga ministrat më të rëndësishëm të Francës, përkrahës i orëve të para të Makronit dhe ish kreu i parlamentit, u detyrua të dorëhiqej se kishte shpenzuar për darka të tepërta paratë e kontribuesve francezë. Por lapsi.al, ka parë edhe një pistë tjetër: mos vallë shifrat e  fjetjeve të znj. Gjonaj, janë të fryra?

Image

Mos vallë edhe këtu kemi të bëjmë me një abuzim? Ne i kemi parë një për një faturat e hoteleve të botuara në media dhe i kemi krahasuar ato me çmimet që ofron avjensia më prestigjoze online Booking.com. Me Booking.com ato dhoma kushtojnë shumë më lirë. Madje edhe nëse prenotimi bëhet sot për nesër dhe që gjithnjë ka kosto më të lartë.

NĂ« fatura thuhet se nĂ« njĂ« prej udhĂ«timeve tĂ« saj tĂ« punĂ«s nĂ« Bruksel, nga data 19 deri nĂ« 21 qershor tĂ« vitit 2018, Gjonaj ka paguar 1320 euro pĂ«r dy netĂ« ose 660 euro nata nĂ« hotelin e quajtur “The Hotel Brussels”.

Fatura nuk ka shpjegime të detajuara se në çfarë lloji dhome është akomoduar ministrja që e ka bërë këtë rezervim dy-ditor kaq të shtrenjtë por mjaftohet me emrin e ministres si blerësi dhe çmimi total i konsiderueshëm. Rezervimi është bërë nga një kompani shqiptare e quajtuar Albania Experience mbi të cilën pas daljes së këtyre faturave duhet hetuar urgjentisht.

Fatura e Brukselit, udhëtimi 1

Image

Por nga verifikimi që Lapsi. al sot ka bërë në Booking çmimi është vetëm 123 euro nata.Pra sa një e treta e asaj që ka faturuar Albania Experience.

Image

Image

E njĂ«jta histori pĂ«rsĂ«ritet nĂ« Bruksel, gjashtĂ« muaj mĂ« vonĂ«. NĂ« dhjetor Gjonaj Ă«shtĂ« akomoduar pĂ«r njĂ« natĂ« nĂ« njĂ« hotel me pesĂ« yje i quajtur “Steigenberger Ă«iltcher’s” me kosto 543 euro.

Fatura e Brukselit, udhëtimi 2

Image

Por edhe këtu sipas verifikimit të Lapsi.al, dhoma bazike kushton trefish më lirë.

Image

Në datat 4 deri më 6 shkurt të vitit 2019 ministrja ka udhëtuar drejt Londrës ku është akomoduar në një prej hoteleve të shtrenjta të kryeqytetit britanik. Rezervimi për dy netë i ka kushtuar ministres 1291 paundë ose e përkthyer në euro rezulton se ministrja e Drejtësisë ka shpenzuar 706 euro për një natë.

Ministrja ka udhĂ«tuar me tre persona tĂ« tjerĂ« tĂ« ministrisĂ« teksa vetĂ« Ă«shtĂ« akomoduar nĂ« “Corinthia Hotel London” i cili njihet si njĂ« prej hoteleve mĂ« luksozĂ« me pesĂ« yje nĂ« LondĂ«r.

Fatura e Londrës

Image

VetĂ«m nĂ« LondĂ«r qĂ« njohet pĂ«r qhtrenjtĂ«sinĂ« e hoteleve tĂ« saj, çmimi pĂ«Ă«rputhet pak a shumĂ« me atĂ« qĂ« Lapsi.al verifikoi nĂ« Bookin. Por rregullsia e diferencave tĂ« mĂ«dha rikthehet sĂ«rish.  Ky Ă«shtĂ« rasti i Parisit ku ministrja ka qĂ«ndruar pĂ«r tre netĂ« nga data 4-7 maj tĂ« kĂ«tij viti nĂ« hotelin me pesĂ« yje “Majestic Hotel Spa”. I gjithĂ« rezervimi shkon nĂ« shumĂ«n 2014 euro, ose 670 euro nata. Por nĂ« verifikimin tonĂ« çmimi megjithĂ«se i pajustifikueshĂ«m Ă«shtĂ« tejet mĂ« i ulĂ«t.

ImageImage

Image

NjĂ« nga qĂ«ndrimet e saj mĂ« tĂ« shtrenjta jashtĂ« shtetit ministrja Gjonaj e ka paguar nĂ« RomĂ«. Ajo ka zgjedhur tĂ« flĂ«rĂ« nĂ« Via Veneto, rrugĂ«n e njerĂ«zve tĂ« shou bizit dhe biznesit. VetĂ«m njĂ« natĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« kapriço tĂ« denjĂ« pĂ«r “La Dolce vita”, nga data 21 deri 22 maj tĂ« kĂ«tij viti nĂ« hotelin me pesĂ« yje “Ambasciatori Palace” ka kushtuar plot 706 euro.

Fatura e Romës:

Image

Mirëpo verifikimi ynë tregon krejt të kundërtën: 164 euro nata.

Image

Në një udhëtim pune nga data 3-6 qershor të këtij viti në Berlin të Gjermanisë, ministrja Gjonaj është akomoduar në hotelin Hilton me një kosto totale prej 1900 eurosh. Nisur nga këto të dhëna rezulton se kostoja e një nate ka qenë 630 euro.

Fatura e Berlinit:

Image

Por edhe kĂ«tu diferenca Ă«shtĂ« e madhe.Çmimi i dhomĂ«s standarte rrezulton nĂ« jetĂ« katĂ«r fish mĂ« pak.

Image

Madje diçka tepĂ«r ka dalĂ« edhe nĂ« njz hotel mĂ« tz njohur pĂ«r shqiptarĂ«t “SĂ«iss Diamond Hotel Prishtina” tĂ« biznesmenit edhe politikanit Behgjet Pacolli. Kostoja pĂ«r njĂ« natĂ« nĂ« kĂ«tĂ« hotel ka qenĂ« 238 euro, ndĂ«rkohĂ« qĂ« rrallĂ« ndonjĂ« shqiptar qĂ« ka bujtur aty ka paguar kĂ«tĂ« shifĂ«r.

Fatura e Prishtinës:

Image

Të gjitha këto krahasime- ndonëse çmimet e hoteleve nuk janë fikse por luhaten-, dëshmojnë për një abuzim të madh që në çdo vend normal do rrëzonte jo vetëm ministren por gjithë qeverinë. Diferenca në çmime mund të interpretohet vetëm në dy mënyra. Ose për shtratin e saj të ngrohtë Etilda Gjonaj bën çmenduri duke përzgjedhur dhomat më tz shtrenjta në hotelet super të luksoze ku shkon, ose çka do qe më e turpshme, dikush vjedh me faturat. Por në të dyja rastet skandali është i madh. Jo nga ato që fashiten për tre ditë, sapo znj Gjoni të hedhi përsipër jorganin e radhës./Marre nga Lapsi.al

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Tiranassssio26/08/2019 23:44

Shqyptar mos rri ,po duku....ose zhduku

Shofer Petro26/08/2019 10:35

Mire beni qe i ngrini si problem, por mos harroni se edhe Saliu e te tijet nuk kane bere dhe nuk bejne me pak. Njesoj jane. S'kane asnje dallim. Mjere ne.

Dau Jaku24/08/2019 14:45

Po ku mutin shkon nëpër shërbime jasht shtetit kjo ministre e drejtësisë inegzistente shqiptare? Apo ndoshta shkon dhe takon ministrin e flotës luftarake detare të Zvicrës? Po partnerin a e merr me vehte kjo ministre, brenda kostove shtetërore të "shërbimit" apo mjaftohet vetëm me vibratorin?

cuf dabjoni24/08/2019 13:28

Per shpenzime jashte normales...per nje minister te rendesishem ne France, u be zhurme e madhe ne shtyp dh ministri u detyrua te dorehiqej. kjo zhurme per kete ministrushe duhet vazhduar deri sa te shkoj ne te semes. Kete e ka detyre opozita.

Shqiptari24/08/2019 13:13

I lumte dafllaku!!!!! Keshtu ka lezet!!!! Sali Berisha kur erdhi ne pushtet ne 1992 po numeronte kafet e Nexhmijes dhe shishet e ujit te Ramizit dhe te gjithe udheheqjes, qe po ti mblidhje te gjitha bashke kushtojne jo me shume se sa ka harxhuar bukurania ministre per dy takime ne Rome dhe Bruksel. Mban kurrizi i shqiptareve, mban! Gomeret dhe mushkat per kete pune jane! Arritja me e madhe e politikes shqiptare nder vite eshte qe e ka bere popullin jo militant, por tifoz te semure te qeverise dhe partise ne pushtet! Tifozet e semure gezohen dhe lumturohen per lluksin e udheheqesve te tyre, le te jene pa pune, pa buke, pa uje, pa drita, pa rruge, me femijet pa shkolle dhe te uritur, vetem udheheqja te jetoje ne lluks, Per aq kohe sa te kete nje popull tifoz te semure politika do te sundoje per qejfet e veta. Populli tifoz eshte popull servil, injorant, pa kulture demokratike dhe pa dinjitet qe pranon ta ule kurrizin dhe te nenshtrohet shume lehte! Ky eshte i vetmi popull ne bote: Populli shqiptar!

Shto koment

Denonco