Rama and Veliaj’s police attack citizens that protest against the Turkish memorial in Tirana

Rama and Veliaj’s police attack citizens that protest against the Turkish memorial in Tirana

11:39, 20/08/2019

Tens of Tirana citizens have protested today at the capital’s lake park at the place where Albanian Premier Edi Rama and Mayor Erion Veliaj built a memorial for the 251 Turkish citizens that gave their lives in defense of President Erdogan during the coup of 2016.

The citizens protested against the existence of the memorial, but Rama and Veliaj have taken measures to protect it.

That brought confrontation of the citizens with the police.

Police forces have surrounded the memorial and do not allow the citizens to approach, attacking anyone that tries to go closer.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz20/08/2019 18:11

O Betim qe na hongersh kokrren e mutit, kur na eshte gjendur prane anadolli, apo gjat 500 vjeteve te erresires?! Edveri dhe Erdomuti kane plane te errta per Shqiperine, por per te qene te sinqerte fajin na i ka Edver Taqi Sumçpumi dhe jo Erdomuti.

Radi20/08/2019 15:51

Derisa kete vend ta udheheqi aleanca e qelbesirave keshtu ka per te qene,katrahure.

Une jam Shqiptar20/08/2019 14:07

@Shqiptari Brravo per komentin

Shqiptari20/08/2019 13:46

O Betim! Ngushellimet e mia te sinqerta per injorancen qe ke!!!! Ta paskan shpelare trurin me ace blu, nga ato qe shpelahen halet! A e di ti o Betim i mjere, qe u betofsh per Edi Ramen dhe Enver Hoxhen, se memorialet e miqesise ngrihen per nje arsye madhore, me ceremoni shteterore, ku marrin pjese kreu i shtetit, kryeministri, perfaqesues te opozites dhe kuvendit dhe kryetari i bashkise????!!!! KM dhe KB thane nuk dime gje per kete memorial leshi! A e kapi gje antena e trurit tend kete fakt o Betim! Apo se ke idene fare ti nga keto protokolle zyrtare???!!! Kete e di edhe pula! Per cfare na eshte gjendur Turqia??? Qe na mbajti 500 vjet ne erresire, injorance dhe te kolonizuar, duke mos na lejuar te hapnim shkolla dhe te mesonim gjuhen tone???!!!! Pse ti themi vella turkut, sepse na masakroi dhe na perdhunoi nenat, motrat per 500 vjet me radhe????!!!! Po cfare te shash nje idiot rilindas si ty!!!! Ti je i share nga Zoti! Sado qe te shash ty o Betim, vetem per keto qe shkruan e ke share veten vet!!!! Zoti paste meshire per trurin qe nuk e ke!!!!!

Buki20/08/2019 13:13

Nuk e dij pse duhet me e kthy ne urrejtje memorialin.... Memoriale ka edhe te vende e tjera po nje fjale nuk e thoni, pastaj mosnflasim per rruge e per sheshe qe mbajne emera te huaj. Shqiptaret duhet te prostesojne per buken qe ju mungon, per ujin qe s'ju vjen, perndritatbqe ju ikin e per punen qe se gjejne. Shqiptaret duhet te prostesojne edhe per shume send tjera, zgjedhje te lira, arsim cilsore, spitale, shkolla, rruge me standarde, etj. Andaj lejeni memorialin se fundi i fundit eshte nje ure lidhese midis dy shteteve. Nga ana tjeter vlen te theksohet se Turqia dy here ka shpetu Shqiperine nga sulmi grek dhe ka njoh e para pavaresine e Kosoves.

Betimi20/08/2019 12:48

Ose Shqipetar, ke sa te duash rruge, bulevarde, spitale me emra qe as shqip nuk kan fol kurr ne jete sepse nuk e njohin shqipen dhe ti po brengosesh per memorialin e Miqesise qe na eshte gjendur e do na gjendet gjithe jeten prane; kupto ti! dhe ta dish qe po me shajte ti apo ndonje kelysh si ti, e keni te kthyer qe tani, po jua them!

Shqiptari20/08/2019 12:23

Hahahahaa! Qenushet e zgjebosur shqiptare te Erdoganit ne Tirane!!!!! "Memoriali i nenshtrimit zgaror dhe i turpit" po ruhet me taksat tona! Ata police qe i kane lidhur atje si qene roje paguhen nga taksat tona!!!! Nuk dua qe te ndodhe kurre ne Tirane nje perleshje e pergjakshme per ate ciban, kurren e kurres, fare! Por, per paralelizem, a e imagjinoni dot sikur aty tek "Memoriali i nenshtrimit dhe turpit", te perleshen e te pergjaken, ku te kete viktima nga ruajtesit e memorialit, a do te urdheroje edhe Erdogan qe per nder te atyre "heronjve", ne nje park te Stambollit t'u ngrihet nje memorial perkujtimor!!!????? Cfare turpi??!!! Perleshje shqiptare per dere memorialesh te huaja!!!!!! Edhe persa kohe do te vazhdoje kjo loje idiote dhe e turpshme erdoganiane, edviniane dhe erjoniane?????

Shto koment

Denonco