Albanian President Meta concerned by Rama’s anti-libel law: Freedom of media is in danger

Albanian President Meta concerned by Rama’s anti-libel law: Freedom of media is in danger

13:03, 15/08/2019

Albanian President Ilir Meta has expressed his concern today about the media freedom in the country, following Premier Edi Rama efforts to push an anti-libel law package. A statement released by the President’s Office said “President of the Republic Ilir Meta has followed with full attention the concern expressed by the community of the Albanian journalists and the international organizations monitoring the media freedom in Albania in relation to the legal initiative anti-libel proposed by the government. By sharing the conviction that any attack against media is an attack against democracy, President Meta highlights the necessity for the government and the parliament to consider all the suggestions expressed by the community of the journalist with the devotion and attention they deserve”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari15/08/2019 14:35

A u bindet o shqiptare? A u bindet o BE? A u bindet SHBA? A u bindet OSBE? A u binde znj. Merkel? Se me çfare djalli, me çfare krimineli dhe me çfare diktatori po perballen shqiptaret e gjore ne 2019? A pranohet qe BE dhe SHBA te kene ne tavoline nje monster te tille? A pranohet nje partner antidemokratik dhe uzurpator pushtetesh si ky kriminel? Pse BE, SHBA e OSBE bejne sikur nuk i kuptojne, bejne sikur nuk i shikojne dhe bejne sikur nuk i degjojne klithmat dhe britmat e nje populli te mashtruar, te vjedhur, te shtypur dhe te uritur per liri dhe demokraci??!!! A nuk turperohen qe nje qeveri e tille kaq kriminale dhe kaq destruktive po lulezon ne mes te Evropes?!!!

Shto koment

Denonco