Ti Lul nuk ekziston më

Ti Lul nuk ekziston më

17:12, 14/08/2019

Nga Jozefina Topalli

“Cdo fjale ka konseguenca. Cdo heshtje po ashtu.”

Jean – Paul Sartre

Koha vetem po konfirmon ate qe une besoj dhe kam  perseritur vazhdimisht, se Edi Rama dhe Lulzim Basha mbajne reciprokisht njeri tjetrin, dhe ndajne interesa te medha mes tyre.

Edi Rama e coi Valdrinin ne Shkoder, por mandatin per Kryetar Bashkie te Shkodres ia dhe ti lul, me bojkotin e zgjedhjeve.

Po te kishte nje kandidat te djathte , Valdrini as ne enderr nuk shihte karrigen e Kryetarit te Bashkise.

Per me teper je teper i vonuar ne luften kunder krimit.

Ne Shkoder, qytetaret prej disa muajsh, tregojne per dyshimet e thella te se kaluares te komprometuar  te Valdrinit. Por ti per muaj nuk fole.

Ashtu sic nuk fole per vite per Mark Frrokun e companine e tij.

Ti Lul nuk mbulon dot shpartallimin qe i bere PD me vendimet tuaja personale anti demokratike , qe i more vetem per te mbrojtur karrigen tende.

Po te mos ishte Lulzim Basha , sot Shkodra e shume bashki te tjera nuk do binin  ne duart e PS.

Po te mos ishte LB , Edi Rama nuk do te ishte sot Kryeminister , por do ishte rrezuar 100 here dhe vendi do kishte nje tjeter qeverisje;

Po te mos ishte LB, Edi Rama nuk do kontrollonte te gjithe pushtetin vendor; lista e deputeteve nuk do ishte ajo lista qesharake e 2017. Nuk do kishim pare te zevendesohen beteja politike me lufte vezesh pulash dhe sot nuk do shikonim te uleshin ne karrigen e Kuvendit figura komike dhe te padenja per ate qe duhej te ishte altari i demokracise.

Po te mos ishte Lulzimi, Deputetet e PD mund te ishin dinjitoz, do  ishin ne parlament duke perfaqesuar votuesit e tyre e duke mbrojtur interesin publik te shqiptareve, duke bere beteja politike per nje ekonomi me te mire dhe nje jete me te sigurte.

Po te mos ishte pazari si forme komunikimi mes krereve te opozites dhe qeverise, sot skena politike shqiptare nuk do ishte e deformuar sic eshte tani, sot shqiptaret nuk do jetonin ne deshperim per shkak te vrasjes se perspektives dhe mbytjes se shpreses qe nje opozite normale sjell per vendin e saj.

Pas 3 dekadash ngjitjesh e uljesh, perpjekjesh e sakrificash , demokracia brenda forcave politike  eshte ne agoni.

Dhe kjo sepse kreret e partive kane vrare voten brenda vehtes.

Ne 6 vitet qe drejton opoziten LB jo vetem ka habit me humbjet e tij te pandalshme e katastrofike , por ai ka vrare voten brenda saj, ka vjedhur votat ne shtepine e tij ( dhe kjo me video , me ze e figure).

Eshte i vetmi kryetar partie qe pas numrimit te votave per forumet e partise i dalin me shume vota se votues.( me dokumenta)

Ai do mbahet mend si njeriu qe nuk mblodhi per 4 vite rresht asnje forum te saj per asnje vendimarrje.

Do mbahet mend per emerimet me pas ne forume te disa personave qe nuk thojne asgje per askend.

Do filloje te mbledh forumet vetem pas fsheses e spastrimeve te  medha ne parti, pas gjuetise se shtrigave ndaj demokrateve , pas percarjes e  shkretimit qe i beri PD,  per te noterizu vendimet e tij te Cmendura, si ajo e djegies se mandateve e dhe te mos hyerja ne zgjedhje.

Megjithe pakenaqesine ne rritje ndaj qeverise , LB nuk i shkoi kush pas, sepse sic koha e ka vertetuar ai eshte i rreme.

Kauzat nga goja e tij jane fallso e te rreme. Jo sepse  njerezit e Edi Rames nuk kane blere vota. Kane blere sa kane dashte sepse e dinin qe lb-se kjo nuk i interesonte sa kohe ishte ne qeveri dhe kishte bere pazarin per bashkeqeverisje me Ramen ne vazhdim.

Ishte kjo arsyeja, qe Lulzimi urdheroi anetaret e PD-se ne KQZ, qe te votonin 7;0 rezultatin e zgjedhjeve te 2017;urdheroi qe te mos behej asnje shenim kundershtues ne procesverbale dhe te mos ankimohej asnje qender votimi, duke legjitimuar mandatin e dyte te Rames.

Dhe per 2 vite rresht nuk pat asnje fjale per ceshtjen.

U kujtua vetem kur erdhi koha e fushates, kur me shpresen e presionit te djegies se mandateve kerkonte rezultatin ne tavoline.( njelloj si me Cadren)

Kur ai thoshte se vota e zgjedhjet i lira jane qellimi yne genjente.. Genjente sepse se pari ai nuk ka bere kurre zgjedhje te lira ne partine qe ai drejtoi.

Genjen sepse ka fallsifiku votat per vehten e tij si kryetar, dhe ka fallsifiku listen finale te emrave te KK dhe Kryesise.

Do mbahet mend per papergjegjesine e frikshme qe ka tregu sidomos  ne opozite;

Ky te len pa fjale ne menyre konstante.

Djegia e mandateve nga LB ishte  nje kembane e forte per ata qe kane minumumin e pergjegjesise mbi  rrezikun qe sjell papergjegjesia e nje njeriu , qe nuk e vret ndergjegja per asgje.

Ne 1946 i pushkatuan deputet e opozites , por mandatet nuk i tradhetuan.

Mos futja ne zgjedhje ishte nje tjeter alarm i madh per rrezikun qe mbart me vehte njeriu qe merr vendime kaq te papergjegjshme .

Lulzim Basha te len pa fjale kur humbjet e 2015 i quante rritje dhe rimekembje; kur pas humbjes katastrofike te 2017 nuk lejoi as kohe per analize dhe me buze ne gaz shpalli vetengrirjen dhe vete-kurorezimin( pa gare).

Te habit kur i dhuron Rames edhe ata pak bashki qe i kane mbetur dhe thote se fituam me 85%.

Te habit me akuzat qe i drejton kundershtarit per gjerat qe ka bere vete apo ka nder mend t’i beje vete.

Nuk i leviz cerpiku kur thote se une bera dekriminalizimin, nderkohe qe kur grupi i ish  deputeteve qe e filuan kete beteje dhe u kercenuan nga krimi, i hodhi, qe t’ i shqyente krimi, nderkohe qe vete merrej me katin shtese tek pallatit te tij dhe si kryatar,  per vite rresht nuk permendi nje emer te dyshuar per rekorde kriminale.

Eshte i vetmi rast ne bote ne bote,qe kur pakenaqesia ndaj qeverise rritet ne kulm, kryetari i opozites zbret ne kulm ( 13%).

Une nuk kam lexu as degju qe te gjendet sot nje njeri qe nxjerr vete forcen e tij politike nga sistemi, ia heq karriget e parlamentit, e hedh jashte cdo bashkie e Keshilli Bashkiak e per vehte te vazhdoje te mbaje karrigen e tij.

Une nuk besoj se PD-se i eshte mpjre nervi politik; Nuk besoj se demokratet jane te lumtur dhe aq me pak qe te konformohen me tradhetine qe i beri  njeriu qe vetem i genjeu.

Nuk besoj se te rinjte kane model,  njeriun qe beri gjithe perendimin kundra, qe i dha mandatin e dyte Rames per 14 milion euro te pallatit te tij, qe dogji cdo perfaqesim te PD ne nivel qendror e lokal me premtimin e rreme per qeveri tranzitore e largimin e Rames; qe duke qene ne opozite e coi partine ne humnere, shqiptaret i coi ne deshperim dhe te rinjve i dha rruget e botes.

Luli nuk ekziston me per demokratet. Per  Shqiperine, Luli bashke me Ramen jane  bere nje kosto e patolerueshme.

Shqiptaret kane nje problem per te zgjidhur. Ata nuk mund te tolerojne me, qe 4 vete te mbajne peng jeten e tyre e te bijve  te tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

kuti 17/08/2019 23:45

Megjithe ndersymjet qe i bejne Jozefines keta komentuesit, asnje nuk di te thote se ajo ka apo nuk ka te drejte! Per mua te gjitha ato qe thote, jane te verteta: Basha eshe nje lolo i rrames ! Kujtoni; gjoja 10 protetstat e fundit qe ka zhvilluar ai ne emer te pd-se: Protesta dy oreshe nga ora 18 dei ora 20 dmth pas gjumit te vapes!! Protestat; dy oreshe nuk egzistojene, kur behet fjale per nje qeveri qe eshte kapur pothuaj çdo dite duke vjedhur e duke bashepuneuar me trafikantet e droges: Protestat duhet te jene pa ndalim dite e nate; deri sa qeverija te largohet, ne te kundert Jozefina ka te drejte per te gjitha ato qe thote... Mos te harrojme se marveshjea sekretee e 17 majit te 2017 qe beri llulli me rramen me nuk u be asnjehere e njohur zgjedhsve te te dy kraheve; flet shume,; e kur nje marreveshje mbahet sekret nga publiku eshte tradheti nga e dy krahet!!! PRA .JOZEFINE KA TE DREJTE! Nuk fitlet per politike me tifozellek, flitet me llogjike, e kur kjo mungon, aspritat tona largohen me shume nga deshirat qe ne kemi, e per te ardhmen tone, e te pasardhesve tane! Tu....ung!

Shqiptari14/08/2019 21:03

Nuk zgjatem shume dhe te haxhoje fjalet dhe kohen me ty, o Zhozi! Ti po mundohesh per te goditur Bashen duke krahasuar partupesisht te pakrahasueshmen duke ngritur alibira dhe hamendesira zhoziane, te denja vetem per filmat pornografike qe prodhon mendja jote perverse e mbushur me helm! Tashme ti e tregove veten se cila je! Je thjesht nje baxhelle politike e peshtire qe te perdori edhe Rama! Deri dje pata nje fare respekti per ty dhe origjinen nga vjen, dhe e kritikova Bashen per menjanimin tend nga politike. Por tani e kuptova qe Bashka i paska patur informacionet shume te sakta dhe te perzuri ne kohen e duhur, Ti, o Zhoz, do te ishe thjesht nje Rudina Hajdari! Respekte per Bashen qe e pastroi PD-ne nga qelbesirat dhe spiunet e Rames! RAMA SHPORRU!

ROLAND14/08/2019 19:07

KURVA JOZEFIN

Skrapari14/08/2019 18:01

O Xhoji! Cfaredo qe te thuash ti dhe shpurra jote nuk ja ndjen asnje demokrati te vertete. Ne te njohim mire madje me shume nga cmendon ti. Flet per manipulim zgjedhjesh brenda PD-se. Te lutem mos na hap barkun, ne kohen kur zotrote konkuroje per ne K. Kombetar, ti bashke me Shaban Memine(qykapikun), me Ridvanin nga fshati Rakicke i jepnit urdher Sahit Dollapit ti qendiste votat per anetare te K. Kombetar ashtu sic u donte bytha juve. Te mos i heqim peten lakrorit se pastaj del njeri pa asnje vlere. Sa per punet e medha qe pretendon se paskeshe bere kur PD ishte ne pushtet duhet ta dish mire se meritat i ka vetem nje burre dhe ky eshte Sali Berisha, shqiptari me i madh i te gjitha koherave, askush tjeter. Shkrimi juaj ndaj z. Basha liderit te opozites ishte i nje niveli nenmesataren per nje person si ju qe e konsideroni vehten intellektualle. Gjate kohes qe ke vegjetuar ne PD vetem nje gje ke bere mire, ke zgjidhur gjithe problemet me pronat e tua dhe ke bere qejf sa askush tjeter. Une qe po shkruaj te njoh me dhemb e dhemballe, pasi jam nje nga demokratet e 90 dhe vazhdoj te jem demokrat deri ne vdekje, politiken e kam ndjekur dhe e ndjek dhe jam shume i lumtur qe ne krye te PD eshte nje intelektual i nivelit europian si z.Basha. E ardhmja e Shqiperise eshte ky brez qe perfaqesohet nga intelektuale me formim perendimor dhe jo nga njerez bashkepuntore te sigurimit shtetit.

Liro14/08/2019 17:43

Sa here qe narkorama eshte ne hall te madh del kjo neperkefemer dhe merret me bashen.Kjo dezinjatore ka ngrene dreka e darka me kriminelet me te medhenje ne jug bashke me te ndjerin. Cfare mund te presesh nga nje femer qe eshte pasuruar ne kulm nga karrikja e pushtetit..ishte kjo qe i dha falas pushtetin rames ne 2013. Edhe ka goje e flet

asi14/08/2019 17:20

E pafytyre! E mole PD sa ishte ne pushtet, kur nuk te takonte te kishe ate pushtet me kontributet qe kishe! Tradhetove demokratet me sherbimet qe i ben Rilindjes dhe Rames sa here qe eshte ne hall, del ti e flet per Bashen, asnje afjkle per kriminelet, hajdutet, PPP, djegjen me gaz te demokrateve ne protesta...e hemngre lugen e corbes se prishur qysh ku u punesove te Boshard nga rekomandimi i Rames, leh, leh por dhe qente nuk te degjojne me e jo me ne demokratet. Mbeshtetjen tone e votat tona haram per ty e familjen tende. Thjeshte je nje e infiltruar e kohes se komunizmit te PD, vete socialistet te thonin edhe pseudonimin ne parlamemnt apo jo montatore!!!

Shto koment

Denonco