VATRA apel Ramës: Hiq dorë nga simbolikat që dëmtojnë objektivat perëndimore të Shqipërisë

VATRA apel Ramës: Hiq dorë nga simbolikat që dëmtojnë objektivat perëndimore të Shqipërisë

17:08, 14/08/2019

Federata Panshqiptare e Amerikës “Vatra” tha se distancohet dhe dënon përdorimin nga qeveria e Shqipërisë të simbolikave që dëmtojnë të ardhmen evropiane të vendit.

Në deklaratën e saj, Vatra i referohej ngritjes në Tiranë të një memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi në korrik 2016.

“Për publikun mbeten të pasqaruara arsyet e një veprimi të tillë dhe mungesa e llogaridhënies dhe transparencës në këtë rast tregon se praktikat, që ndiqen dhe realizohen në institucionet shtetërore i nënshtrohen dëshirave dhe interesave të drejtuesve të tyre, jashtë standardeve demokratike,” thotë deklarata e “Vatrës.”

Federata Panshqiptare e Amerikës thotë se ka shprehur tek institucionet amerikane, shqetësimin e thellë për gjendjen e demokracisë në Shqipëri. “Por, ngjarja e fundit, - thuhet në deklaratë, - përcjell mesazhe të dëmshme në kuadër të një optike më të gjerë të partneritetit strategjik.”

Vatra i bën thirrje Kryeministrit Edi Rama “të nisë fuqizimin e marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara” dhe të heqë dorë nga çdo simbolikë që dëmton objektivat perëndimore të Shqipërisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz14/08/2019 18:44

Shume mire e keshilloni ju te VATRES, por Edver Taqi Putin Erdogani ka axhende krejt tjeter nga ajo e popullit shqiptar, axhenda e Edver Taqi Llumit eshte lindja e kuqe dhe Azia, aty e ndjen veten komod nje hajdut bandit dhe kriminel si Edver Taqi firmetar i varjes se poetit.

Shto koment

Denonco