Rama expels Shkodra mayor Valdrin Pjetri from PS after PD showed proof of involvement in drugs traffic

Rama expels Shkodra mayor Valdrin Pjetri from PS after PD showed proof of involvement in drugs traffic

15:49, 13/08/2019

Albanian Premier and Chairman of the Socialist Party (PS) Edi Rama has expelled the newly elected mayor of Shkodra, Valdrin Pjetri, from the party following the publication of documents that prove his sentence and expulsion from Italy on the ground of drugs traffic.

The Democratic Party had exposed Pjetri’s criminal past, which he had hidden in the form of decriminalization, and today Democrat Secretary General showed the documents from Florence police department.

Rama reacted on Twitter, tweeting that he had expelled Pjetri from the ruling Socialist Party.

“Neither Valdrin, nor my brother have any chance to cast doubt shadows over PS and me in rapport to the law and the loyalty to the people. The responsibility for any individual act is individual. Our responsibility is to react accordingly to a low individual act”, Rama tweeted.

“Well-mannered, skillful, respected familiarly in Shkodra and everywhere he has worked, but this is no longer enough. I would have never thought that Valdrin could hide the truth concerning the law, but until the legal truth is out, Valdrin Pjetri and the Socialist Party will go separate ways”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz13/08/2019 17:36

Po ti kokrra legenit ke ndonje pergjegjesi qe e kandidove drogaxhiun Valdrin, apo ti megjithse i promovon gjith horrat dhe llumrat e Shqiperise, ne fund kur ja u nxjerrin te palarat, na hiqesh si burr i mir! Ti Edver Taqi Haleje je kryellumi qe promovon ne poste kyçe te qeverisjes gjith bajgat e ketij vendi, ku jan e ku sjane.

krasasi tp13/08/2019 17:16

Kur ishte Kryeregjistrues ne ZQRPP Tirane,Z.Valdrin Pjetri te pakten ne rastin tim,vertet nuk u pergjigj brenda afateve ligjore, por te pakten as me genjeu dhe as futi te tjere per t'me genjyer ne vend te tij, siç ben te tjere qe erdhen pas tij, qe nxjerin si suflere nje grusht te korruptuaresh dhe genjeshtaresh qe mbajne rreth vetes.Nese Z.Pjetri e ka fshehur denimin ne Itali,Kryeministri duhet ta shkarkoj dhe te behen zgjedhje te reja per bashkine e shkodres.Nese e ka ber deklarimin dhe nuk e ka fshehur, aq me shume qe ka pranuar para organeve policore dhe gjyqesore fajin, kjo mesa duket eshte arsya qe nuk ka ber burg. Nese eshte i arsimuar,nuk ka shkelur me ligjin dhe nuk posedon pasuri te paligjshme,gezon Ai dhe familja e tij nje emer te mire,nuk ka pse te jete i penalizuar per gjithe jeten.

Shqiptari13/08/2019 16:34

Posi, posiiiiii! Ti nuk ke ndermend "të tolerosh" askend, kur ti kapin dhe ti zbulon PD-ja te gjithe kriminelet!!! Po ti vete, a ndjen ndonje pergjegjesi per keta kriminele qe u imponon me zor socialisteve te ndershem, qe deri para se t'i zbuloje PD-ja, i ngre ne qiell, i vesh me pushtet, i ben engjej??!!! Si ka mundesi qe te gjithe keta "engjejt" e tu, pa shkolle, pa arsim dhe pa pike turpi te kane dale "pa daahje" djaj dhe te padenje per PS (per Rilindjen në fakt, sepse PS ka 14 vjet qe ka vdekur)!!!!

Shqiptari13/08/2019 16:27

Pas Lali Plehut, ky eshte shqiptari i dyte, me i peshtire ne historine mijera-vjeçare te ekzistences se kombit shqiptar! Pastaj vijne Tualet Balla, Elisa Mamicapali, Damian Guruja e me radhe e gjithe gangbanda rilindase! O Zot! Mezi po pres ti shoh prapa hekuarve se si do te perdridhen!

t13/08/2019 16:15

Po pergjegjesine kush e ka kur propozohet per k/bashkiak dikush dhe nuk merret info e plote per kandidatin.Po ai qe e propozon nuk mban pergjegjesi kur kandidati del i Inkriminuar?Sa te tille kane dale dhe ky faqezi thote nuk eshte pergjegjesia ime,por individuale.Dhe ka akoma fytyre te flase e te rrije akoma km.

Ali Pashe Tepelena 13/08/2019 16:13

Sa kam qeshur me këto që shkruan kapua dhe kryehorri i Shqipërisë. Ky qe ka mbushur parlamentin, qeverinë dhe administratën publike me hajdutë e kriminelë.

Ani13/08/2019 16:11

Pse mete tjeret cfare do baje per te shpetuar fundshpinen e vet dhe pastaj pse poju duket cudi kjo gje e shiti thate jo nuk e shiti poe beri kok turku ngaqe e kuptuan dhe i nxorren fakte jose nuk e dinte se kush ishte ky peshk cironke

Shto koment

Denonco