FOTO/ Më 13 gusht 1961 nisi ndërtimi i Murit të Berlinit, një copë e tij gjendet dhe në Tiranë

FOTO/ Më 13 gusht 1961 nisi ndërtimi i Murit të Berlinit, një copë e tij gjendet dhe në Tiranë

12:00, 13/08/2019

Qëndroi 28 vjet dhe ishte një nga ndërtimet më famëkeqe në botë: Muri ndau Berlinin Lindor dhe Perëndimor. 58 vjet më parë, më 13 gusht 1961, RDGJ filloi ndërtimin e murit. Fortifikimet vdekjeprurëse kufitare ndanë jo vetëm familjet dhe miqtë, por u bënë gjithashtu një kurth vdekjeprurës për qindra njerëz.

"Për fat të mirë, muri është sot histori! - shprehet Ambasada gjermane në Tiranë. -  Edhe në Tiranë gjendet një segment i murit, në memorialin “Post-Bllok” si një simbol i lirisë që kujton Revolucionin Paqësor në Gjermani, i cili rrëzoi murin në vitin 1989."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco