Pse i ngushtojmë rrugët, duke i patur të gjera, lartmadhni?!

Pse i ngushtojmë rrugët, duke i patur të gjera, lartmadhni?!

10:45, 13/08/2019

Nga Bashkim Zahaj.

Pse i ngushtojmë rrugët, duke i patur të gjera, ndryshe nga bota, lartmadhni? Arkitektët italianë e ndërtuan këtë Bulevard me 8 korsi.

Do të bëhet me 4 korsi. Në Vlorë, nga 6 korsi, u bë me 2, në Fier e Durrës -  at'herë kur anës tij ishin ca shtëpi përdhese e kur makinat numëroheshin me gishtat e një dore.

Po kështu dhe sistemi i kaluar e la në po të njëjtën situatë. Rilindja degjeneroi në injorancë pa pjesëmarrje profesionistësh, duke i shndërruar këto rrugë, nga arterie kryesore të qyteteve metropol, në rrugë të kategorive " provinciale".

Po kështu edhe vazhdimi i Bulevardit, që mendohet për 100 vitet e ardhshme, po të ishte i banuar, do të ishte një tjetër vepër e gabuar.

Disa miliona tona të vajtura dëm, pasi shpresoj që s’është e largët dita që do të kthehen në rrugë të gjera si kudo në qytetet e mëdha europiane. 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t13/08/2019 15:22

shkoni shikoni durresin si i ka katandisur rruget e qytetit xhuxhi dako

vlonjati13/08/2019 11:22

Faleminderit zoti Zahaj. Me sa kam ndejkur je i vetmi profesionist qe ngre kete shqetesim, te pakten per ne vlonjatet. Eshte çudi e madhe, ne kemi ngelur po ata njerez te perulur ndaj drejtuesve te vendit ketu e njeqind e ca vjet.Po si nuk pati nje reagim nga drejtuesit vendor per kete krim qe iu be bulevardit te Vlores. Si nuk kerkoi kush llogari per standartet e kesaj rruge. A ben kush llogari se me kete projekt qe u zbatua u ngushtua dukshem rruga dhe shetitorja, pasi ne te u vendosen njemije e nje pengesa. Ky nuk eshte perparim, Kush do qe te vij me pas do te kerkoi qe ky projekt te behet nga e para.

Shto koment

Denonco