EuroNews: Në tetor nuk hapen negociatat, shuhet ëndrra e Shqipërisë për në BE

EuroNews: Në tetor nuk hapen negociatat, shuhet ëndrra e Shqipërisë për në BE

20:56, 11/08/2019

Rrjeti i njohur televiziv, EuroNews, raporton se po shuhen mundĂ«sitĂ« qĂ« ShqipĂ«risĂ« t’i jepet drita jeshile pĂ«r tĂ« nisur negociatat me Bashkimin Europian nĂ« tetor.

‘Ëndrrat pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« Bashkimin Europian mund tĂ« zbehen pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« pasi vende si Franca dhe Holanda janĂ« tĂ« ftohta kur bie fjala tek zgjerimi i BE-sĂ« nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor, pavarĂ«sisht thirrjes sĂ« Komisionit Europian pĂ«r tĂ« nisur procesin e pranimit’.

‘Kryeministri shqiptar shprehu zhgĂ«njim pĂ«r situatĂ«n, duke i thĂ«nĂ« EuroNews javĂ«n qĂ« shkoi: Ne duhet tĂ« pĂ«rballemi me faktin se vendimmarrja e KĂ«shillit nuk bazohet tek ajo qĂ« bĂ«jmĂ« ne si vende, por tek situatat dhe dinamikat e brendshme politike nĂ« vendet e ndryshme anĂ«tare’.

‘Si ShqipĂ«ria, ashtu edhe Maqedonia e Veriut, kanĂ« probleme me sundimin e ligjit, qĂ« kanĂ« ngadalĂ«suar rrugĂ«n e tyre drejt anĂ«tarĂ«simit,’ thekson rrjeti gjigand.

Politologu Florian Bieber thotë se më e rrezikuar mbetet Shqipëria se Maqedonia e Veriut. Sipas tij, në Francë ka skepticizëm të theksuar në lidhje me zgjerimin.

‘Ajo mund tĂ« jetĂ« e gatshme qĂ« tĂ« pranojĂ« MaqedoninĂ« e Veriut, por unĂ« mendoj se kjo do tĂ« thotĂ« se ShqipĂ«ria nuk do tĂ« ecĂ« pĂ«rpara, tĂ« paktĂ«n pĂ«r momentin. MosmarrĂ«veshjet dhe konfrontimet e brendshme mes partisĂ« nĂ« pushtet dhe opozitĂ«s nĂ« ShqipĂ«ri e kanĂ« minuar aftĂ«sinĂ« e kĂ«tij vendi pĂ«r tĂ« ecur pĂ«rpara drejt anĂ«tarĂ«simit,’ thotĂ« Bieber.

Edhe Bieber thotë se Franca dhe Holanda motivohen në qëndrimet e tyre ndaj zgjerimit nga problemet e tyre të brendshme.

‘UnĂ« mendoj se ekziston njĂ« ndjenjĂ« mes elitave se zgjerimi i mĂ«parshĂ«m ishte njĂ« gabim dhe se ajo minon rĂ«ndĂ«sinĂ« franceze nĂ« BE. NĂ« kĂ«tĂ« sens, ka njĂ« skepticizĂ«m tĂ« pĂ«rgjithshĂ«m pĂ«rkundrejt zgjerimit’.

Sa i përket Holandës, ai beson se shqetësimi më i madh është se nuk duhej lejuar të tjera shtete me probleme të ligjit, që kur shtete anëtare si Hungaria dhe Polonia nuk kanë një rekord të mirë kur bie fjala tek çështje të tilla.

Bieber shton se stereotipet që i lidhin shqiptarët me krimin e ogranizuar nuk e ndihmojnë kauzën e tyre. Studiuesi thekson se nëse mungon angazhimi nga ana e BE-së, kjo do ngrejë pikëpyetje për aftësinë e BE-së për të bërë ndonjë gjë.

‘TashmĂ« nĂ« pikĂ«pyetje Ă«shtĂ« besueshmĂ«ria e BE-sĂ« nĂ« pĂ«rgjithĂ«si,’ tha ai.

‘VĂ«zhguesit nĂ« rajon e shohin politikĂ«n e FrancĂ«s dhe tĂ« HolandĂ«s si jo tĂ« drejtĂ« dhe tĂ« motivuar nga politika e brendshme dhe stereotipet,’ tha Bieber. ‘Kjo minon BE-nĂ« si njĂ« lojtar tĂ« drejtĂ« dhe me kritere tĂ« qarta, veçanĂ«risht pasi Komisioni ka dhĂ«nĂ« dritĂ«n jeshile pĂ«r negociatat’.

Bieber thekson se ky lloj qëndrimi ka të ngjarë të dërgojë një sinjal negativ për qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, që mund të mendojnë se nuk ia vlen të bëjnë kompromise të vështira nëse nuk pranohen në bllok.

Studiuesi thotë se është i shqetësuar edhe se kush do të jetë Komisioneri i ri për Zgjerimin. Sipas tij, që BE të jetë efektive, duhet që Komisioneri i ri për Zgjerimin të ketë aftësinë që ta vendosë këtë politikë në axhendë dhe të jetë një aktor i besueshëm.

Për momentin, sipas EuroNews, ka pasiguri se kush do jetë Komisioneri i ardhshëm i Zgjerimin, duke ngritur frikën se politikat e zgjerimit do të minimizohen më tej në axhendën e BE-së.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco