Berlini ‘plas bombën’: Qeveria Rama ka rënë, shteti në prag falimenti

Berlini ‘plas bombën’: Qeveria Rama ka rënë, shteti në prag falimenti

15:38, 11/08/2019

Ekonomia shqiptare është në një situatë të ngjashme me piramidat e vitit 1997, shteti është në prag falimenti. Shqiperia nuk do të marrë miratim për hapje negociatash me 18 tetor, ndryshe nga Maqedonia që ka bërë detyrat e shtëpisë. Ajo nuk ka përmbushur detyrimet e BE dhe mënyra e qeverisjes dhe sjelljes me ligjin e Ramës nuk premton asgjë për këtë datë.

Martin Henze këshilltar i CDU, njëherësh i kujton kryeministerit se ai e di mirë kush është Henze.  Mustafa është emri i vërtetë i Ramës pasi emri Edvin është thjesht një emër artistik thotë këshilltari gjerman.

Henze paralajmëron se Shqipëria rrezikon së shpejti të mos ketë aftësi paguese për rrogat e administratës, kjo do të sjellë një katastrofe ekonomike dhe përgjegës kryesor është Kryeministri që ka hapur shtegun e një narkoshteti.

Arka e shtetit do të jetë boshe dhe borxhet për të paguar borxhe po e rrënojnë ekonominë. Në Gjermani, pohon ai, investimet e rrugëve nuk kanë cmime strtaosferike 20 milionë euro për një kilometër. Ndonëse janë në standarde shumë herë më cilësore, në parametra shumë herë më profesionale dhe kushtojnë disa herë më lirë, për terrene dhe vepra të përafërta sigurisht.

Në një intervistë për Shijak TV, Martin Henze thekson se CDU dhe qeveria gjermane janë shumë të vëmendshëm me zhvillimet në vendin tonë.

‘Nëse kollitet Gjermania atëherë Shqipëria do të ketë temperaturë’-thotë ai.

Dhe Berlini do të kollitet, sigurisht, së paku politikisht. Ne nuk mund të pranojmë në familjen evropiane një vend ku nuk sundon ligji por paligjshmëria.

Gjithashtu Henze thotë se po e mbështesin PD dhe Lulzim Bashën jo thjesht në bërjen e një programi ekonomik.

Sipas Henze, mbështetje lideri opozitës Lulzim Basha po merr nga Berlini dhe në projektin e tij për luftuar pasurinë e paligjshme për të gjurmuar llogaritë e fshehura dhe për të ndëshkuar aferat korruptive.

Kjo qevveri ka rënë, pohon këshilltari i kristiandemokratëve gjermanë dhe vendi do të qeveriset nga një forcë tjetër që pas qeverisë tranzitore do të dalë prej zgjedhjeve të reja parlamentare  dhe vendore/ Shijak Tv

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Aaaaaaas14/08/2019 13:15

Qyqja ! Mos me na dhene rrogat, me ca do ushqehemi? Cfare do hame?

Arber11/08/2019 23:23

Eshte problem ngaqe ke te besh me nje person te semure psiqik dhe perdorues droge. Psikopatia e ben te pandjeshem ndaj gjithckaje, kurse droga qe perdor e nxjerr nokout prej realitetit.

Gramoz11/08/2019 17:15

Na ndihmoni ta lidhim kete Edver horrin qe na ka bere gati katastrofen ekonomike, dhe shqiptaret do ti jene perjete mirnjohes Gjermanise dhe popullit gjerman.

Daj Jaku11/08/2019 17:05

E njejta situatë ishte edhe nja dy vjet më parë, por u mboll e u korr kanabisi, me urdhër të kryepushtit dhe nën kontrollin e pushtit të MPB, puna e krahut ishte policia. U shpërnda droga nëpër Europë, kaloi kriza ekonomike. Edhe sivjet kështu do ndodhë. Sa për negociatat në BE, nuk i don Mustafai, bën gjasme sikur ka nerva e "kërcënon", nga ana tjetër i ngre monumente në mes të Tiranës "dëshmorëve" turq të "grushtit të shtetit" organizuar nga Erdogani kundër Erdoganit. Kjo është loja e Mustafa E Dramës, i cili me Erdoganin në sfond, po rikrijon pashallëkun e Shqipërisë nën Sulltan Erdoganin, ndërkohë që luan filma me negociata me BE dhe vishet me shallvare si knjaz Nikolla dikur motit. Të ngrihemi e ta rrëzojmë me dhunë se na zhbiu krejt, na qiti faret, o i mjeri popull shqiptar. Nuk ikën me llafe "opozite" ose me llafe gjermanësh e amerikanësh ky zullap. As me votime ku vet organizon e vet numëron, sikurse në 30 Qershor. Duhet me i fut hurin në në bythë, që ta ndjejë se ju ngref huri popullit.

Shto koment

Denonco