Attorney General office starts the verification for mayor-elect Pjetri four days after PD’s requyest

Attorney General office starts the verification for mayor-elect Pjetri four days after PD’s requyest

13:47, 06/08/2019

The Attorney General office has announced today the start of investigation over mayor-elect of Shkodra, Valdrin Pjetri, four days after the Democratic Party requested the verification of the integrity of his figure.

Democrat Secretary General Gazment Bardhi sent a letter to AG office, dated August 2, 2019, requesting verification for the figure of the mayor-elect, claiming he has been expelled by the Italian authorities and barred from re-entering the country for seven years.

Pjetri won the mayoral elections in Shkodar on June 30 due to the boycott of the opposition led by the Democratic Country which has the north city one of its most loyal strongholds. Only 6% of the voters participated in the one-party elections.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ladi06/08/2019 21:28

Hajde shtet hajde, Fillon verifikimin mbas denoncimit te PD, kulmi injorances,edhe nje ojq eshte me serioze se ky shtet legen,dhe mendojme ne se do hyjme ne Europe, verifikimet duhet ti kishin bere me kohen keta, Por jo, se ju duhen per ca pune se Jane hajdute profesioniste,,,kuptone apo jo? Duhet ti perdorin me pas si bankomate per te bler votat perseri...e perseri,,

Daj Jaku06/08/2019 15:33

Sykja Marku ka një zakon, fillon çështje penale por asnjëherë nuk i përfundon, ska faj, nuk ka kohë, është e përkohëshme, e pakohëshme.

Shto koment

Denonco