Basha: Dako is protected by Rama in spite of US declaring him persona non grata

Basha: Dako is protected by Rama in spite of US declaring him persona non grata

09:49, 03/08/2019

Democratic Party chairman Lulzim Basha has pointed out today that Albanian Premier Edi Rama has not said even a single word about former mayor of Durrës and a member of the Socialist Party executive Vangjush Dako, following his ban to enter the United States. US Department of State barred Dako and his family from entering the United States on the grounds of being involved in “significant corruption” during his tenure as the mayor of Durrës, the second biggest city and a major port in Albania.

“Edi Rama protects the criminals in and out the politics because thanks to them he comes to and keeps the power”, Basha wrote today.

“He pretends he doesn’t know, doesn’t see, doesn’t hear what the entire Albania does. Even though the United States declared Vangjush Dako a persona non grata for involvement in significant corruption, he has not been put before justice for any corruption act. This happens because Dako is under Rama’s protection. He is not merely a corrupted politician, but a part of the organized crime, with which he stole the votes on the account of Edi Rama’s power”.

“The stealing of elections was performed with Rama’s knowledge and for the benefit of Rama who protects Dako as his personal dirty money bankautomat”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari03/08/2019 10:36

Shqiperia nga mosvemendja e SHBA dhe BE po kthehet si Sicilia e viteve 1970-1980 Shqiperia eshte turpi i politikes shurdhe, qorre dhe memece te BE! Veshja e Rames si klloun dhe karagjoz eshte nje tallje me popullin shqiptar me BE dhe SHBA! Me ate veshje skandaloze Rama nuk injoron veten, por po i injoron te gjithe, duke iu thene populli shqiptar eshte kaq i mbaruar, kaq pa dinjitet sa pranon per kryeminister nje karagjoz, hajdut te drogura! Ai po tallet me SHBA dhe BE, qe ju jeni kam te mbaruar sa qe pranoni per partner strategjik dhe politik nje karagjoz si une! Ketu Rama ka plotesisht te drejte! Ai nuk i nxorri gjuhen dhe nuk perqeshi Paloken ne Parlament, por i nxorri gjuhen dhe perqeshi popullin shqiptar, SHBA dhe BE!

Shqiptari03/08/2019 10:31

Z. Basha! Lerini, ju lutem, komentet dhe thirrjet neper rrjetet sociale! Cfare maskaralliku qeveritar mafioz!!!!! A i ka informuar opozita Kongresin e SHBA, DASH, Komisionin Evropian, OSBE/ODIHR, Ambasaden e SHBA, Bundeshtagun Gjerman, Angela Merkel, Emanuel Macron, Qeverine italiane dhe FBI, per keto mafiozlleqe qe po ndodhin ne Shqiperi??? Si ndihet ambasadori i BE Soreca sot? A i vjen turp nga Soreca i dikurshem? A i vjen ndopak turp ambasadorit te OSBE Borchardt qe eshte gjerman? Ku eshte fshehur Borchardt? Ku mutin eshte futur? SHBA dhe komuniteti demokrat nderkombetar duhet te nderhyjne urgjentisht deri edhe ushtarakisht si ne Irak dhe Libi, per te mbrojtur lirine dhe demokracine e popullit shqiptar. Duhet te nderhyjne konkretisht dhe realisht dhe jo me "diplomaci" per te shmangur krijimin e nje Koreje te Veriut ne mes te Evropes.

Shto koment

Denonco