Basha says no bargain with Premier Rama, repeats request for earlier general elections

Basha says no bargain with Premier Rama, repeats request for earlier general elections

13:11, 31/07/2019

The Albanian opposition is making no step back from its position of earlier general elections in the country without Prime Minister Edi Rama. Democratic Party chairman Lulzim Basha said today the opposition is for snap elections, but against any bargain with Rama.

“Earlier elections, yes! Bargain with Edi Rama, no! The United Opposition stands till the end for a political solution through principles, not bargains”, Basha said today in Korçë. “June 30 proved there is no free and fair electoral process with Edi Rama”.

Basha repeated the request for “earlier parliamentary elections in the same day with legitimate local elections and putting before justice all those that stole votes”.

The opposition chief expressed his belief the country will go towards earlier elections. “Edi Rama’s removal is undisputable, as is the investigation and trial of the politicians that were caught stealing votes”.

“Edi Rama is looking for a bargain. All his political life is a bargain, he goes crazy without that. There is no bargain with Edi Rama! Our strength stands in the biggest popular union in three decades of pluralism”, Basha said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi 31/07/2019 17:42

i dashur Osum. Une nuk po fyej askend. As ty. Ti qe po flete keshtu gabohesh rende. Kontibutin tim ti as qe e imagjinon dot zoteri. Kontributi im ka zanafillen qe ne 1941 kur familjaret e mi jane vrare, jane burgosur, dhe si je njeri qe ka te vrare ne familjen e tij, ti duhet ta kuptosh se une nuk munde te beje pazare me gjakun e tyre. Une jame nje nga me te angazhuarit dhe ne te gjitha protestat, e deshtuara fatkeqsisht te bera deri me tani. Prandaj me vjen keq qe e kthene ne personale. Une nuk jame me individet ne PD. Une jam me PD dhe ata qe e cojne perpara PD-n, dhe sigurisht nuk jame me ata qe po e cojne drejte shperberjes, qofte ky dhe vellaj im. Do te uroja shume, dhe do te isha i lumtur qe Lul Basha te jete personi i duhur, i besuar per ta cuar perpara te djathten, vendin qe cdo dite po shkone drejte humneres. (meqe u more me emrin tim "Askushi", sigurisht qe une e ndjej veten askushi perpara nje shoqerije, perpara figurave intelektuale etj. Kjo eshte thjeshtesija, modestija ime. Nuk dua te merrem me emrit tent O Sum...) Uroj qe gjerat te hecin mire, ne te miren tone, te shqiptareve...

Osumi31/07/2019 15:20

Askush! Vertet duhet te jesh askushi, ti dhe sera jote nese ke qene ndonje dite anetar i PD, e cuat ate ne dite te veshtira, por fatmiresisht sera juaj pak nga pak po perfundon atje ku e kane vendin. E sigurisht meriten kryesore per ngritjen e PD atje ku e ka vendin si parti e lirise do apo nuk do ti dhe sera juaj eshte merite e liderit te saj Z. BASHA.

Askushi31/07/2019 14:20

Pazaret i dashur Luli, i ke bere qe kur ke marre kryesin e PD. Tani je vetem duke bere detyren qe ke marre persiper, shperberjen e PD dhe zgjatjen e jetes se PS PP. fatkeqesisht eshte keshtu. Une qe po te shkruaj, kam harxhuar munde e djers e miliona per PD, por fatkeqsisht ndjehemi te tradhetuar.

Shto koment

Denonco