President Meta meets the German Ambassador, expresses hope for Bundestag engagement for the negotiations with EU

President Meta meets the German Ambassador, expresses hope for Bundestag engagement for the negotiations with EU

16:53, 23/07/2019
A+ Aa A-

Albanian President Ilir Meta received today in a farewell meeting the leaving German Ambassador to Tirana Susanne Schultz.

Meta expressed his faith in the sincere engagement of Bundestag to help Albania in the road towards opening the membership negotiations with EU and to progress towards European democratic standards.

“We will continue to lean on Germany, a friend and strategic partner of Albania, full of faith and closer cooperation”, Meta said in his farewell speech to Schultz.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari23/07/2019 17:01

Shyqyr o Zot! Pak nga pak po largohen nga Shqiperia te gjithe socialisto-sorosianet, mbeshtetes te paguar dhe te korruptuar te regjimit te Rames. Vendet dhe institucionet nga ata erdhen duhet urgjentisht t'iu bejne vettingun per verifikimin e te ardhurave dhe pasurive pas largimit nga Shqiperia.

Shto koment

Denonco