Pse SHBA dhe BE lejojnë një diktator bullist si Rama në Ballkan?

Pse SHBA dhe BE lejojnë një diktator bullist si Rama në Ballkan?

19:59, 19/07/2019

Francesca Norton

Në pritjen e mbajtur për Ditën Kombëtare të Francës, ambasadorja franceze në Shqipëri, zonja ChristinaVasak kritikoi kolegët e saj duke thënë se “ambasadorët nuk gjykojnë apo zëvendësojnë autoritetet shqiptare.” Kjo ishte një shuplakë në fytyrë për kolegët e saj lidhur me sjelljen e tyre në Shqipëri. Ajo theksoi se "diplomatët janë këtu për të kuptuar, mbështetur, asistuar, por në asnjë rast për të gjykuar ose për të zëvendësuar autoritetet kompetente". Natyrisht, ambasadorja franceze nuk mund të qëndronte e heshtur ndaj votimeve të stilit komunist që u zhvilluan më 30 qershor, të cilat ajo i quajti "zgjedhje të çuditshme".

Dhe të çuditshme ato ishin me të vërtetë. Votimi më i çuditshëm në të gjithë kontinentin evropian. Krahasuar vetëm me regjimet më të rrepta dhe më të ashpra të të gjitha kohërave. Një parti e vetme që drejton 61 komuna; një parti e vetme qëadministroi votimin; një parti e vetme që numëroi votat; dhe siç pritej, fitoi vetëm një parti. Por, pavarësisht nga gjithë kjo farsë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka dhënë akoma, as dy javë pas ditës së votimit, rezultatet përfundimtare. Pse? Sepse në to ka pasur shumë parregullsi. Numri i votave është më i lartë se numri i votuesve, që tregon se edhe në ato votime një-partiake, manipulimi ishte tejet i rëndë.

Misioni Ndërkombëtar i Vëzhgimit i OSBE / ODIHR, i cili erdhi për të vëzhguar zgjedhjet lokale të diskutueshme të 30 qershorit, tha se procesi nuk kishte zgjedhje domethënëse. Në një raport paraprak të paraqitur në publik, misioni tha se zgjedhjet u zhvilluan "pa marrë në konsideratë interesat e elektoratit". Ambasadorja Glover, e cila ka mbikqyrur disa zgjedhje të mëparshme në Shqipëri, kritikoi organizimin e zgjedhjeve në mënyrë të njëanshme nga partia qeverisëse. Ajo gjithashtu tha se Komisioni Qendror Zgjedhor i kontrolluar nga socialistët kishte "interpretuar ligjin në një mënyrë krijuese", e cila la administratën e votimit në duart e Partisë Socialiste.

Pas kësaj situate tragjike-komike lind një pyetje shumë serioze. Pse ambasadat e SHBA dhe BE heshtin për atë që po ndodh në Shqipëri, një anëtare e NATO-s dhe një vend aspirues për BE?

Shumë ambasadorë në Tiranë janë alarmuar nga kryeministri Edi Rama. Me bullizmin e tij politik kundrejt opozitës, popullit, madje edhe institucioneve të vendit. Për shumë vite ai ka qenë njëbullist politik i udhëheqësve të opozitës dhe deputetëve, dhe duke përdorur propagandën e tij për t'i kthyer ata nga viktima në fajtorë, dhe vetë nga bullisti politik në hero. Bullizimi i tij politik ka kapërcyer kufijtë duke nisur procedurat parlamentare për largimin e Presidentit, i vetmi autoritet që nuk është nën kontrollin e tij, me qëllim që ai të uzurpojë çdo institucion në vend. Kryeministri Edi Rama aktualisht kontrollon parlamentin një-partiak, të gjithëqeverinë lokale një-partiake, zyrën eProkurorisë së Përgjithshme një-partiake, të gjithë sistemin e drejtësisë një-partiake, median një-partiake, të gjitha autoritetet në vend tashmë një-partiake.

Megjithatë, ambasadat e SHBA dhe BE heshtin për votimin e 30 qershorit dhe nuk apelojnë për shtyrjen në një ditë të mëvonshme, kjo për shkak se kanë frikë se mund të ndodhënjë precedent rajonal për zgjedhjet e ardhshme në vendet e Ballkanit.

Por, ndonëse mund të duket diplomatike, kjo nuk është aspak e vërtetë. Përkundrazi, ambasadat po praktikojnë një standard të dyfishtë, sepse, siç shihet në dokumentin e bashkangjitur këtij artikulli, ambasadat e SHBA dhe BE ishin ato që mbështetën shtyrjen e zgjedhjeve në Maqedoni në vitin 2016, sepse siç thuhet në dokumentin e tyre drejtuar Kryeministrit maqedonas, data e caktuar për votim nuk ofronte kushte të nevojshme për organizimin e zgjedhjeve të besueshme dhe shtyrja në një datë të mëvonshme do të rivendoste besimin e qytetarëve në procesin zgjedhor, do të siguronte konkurrencë të drejtë dhe do ta lëvizte përpara vendin përtej krizës politike, si dhe do të siguronte një proces zgjedhor të besueshëm, në të cilin të gjithë qytetarët dhe partitë duhet të merrnin pjesë të lira. Dhe në rastin e Maqedonisë, zgjedhjet u shtynë jo një herë, por dy herë me bekimin e SHBA dhe BE.

Pse një standard i tillë i dyfishtë? Pse në Maqedoni atoinsistuan për shtyrje dhe në Shqipëri ato heshtin ndaj shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut dhe demokracisë, në një proces zgjedhor kur zyrtarisht vetëm 21% e shqiptarëve votuan (de facto vetëm 15%), shumica e të cilëve u detyruan dhe u kërcënuan me largimin nga vendi i tyre i punës? Përse tolerohet një diktaturë e tillë politike dhe bulliste kombëtare?

Shqipëria është vendi më i korruptuar në Evropë dhe mediat botërore e kanë titulluar atë si Kolumbia e Evropës. E gjithë bota mund të shohë shumë qartë se çfarë po ndodh në këtë vend të vogël; shqiptarët po refuzojnë të votojnë dhe mbështesin qeverinë e tyre; një tubim u zhvillua kohët e fundit para Shtëpisë së Bardhë në Uashington DC duke i kërkuar Presidentit Trump të shihte atë që po ndodh vërtet në Shqipëri; komunitetet fetare po apelojnë për një zgjidhje urgjente të krizës dhe mbrojtjen e parimeve të demokracisë; të vetmit që veprojnë sipas parimit "mbyll sytë dhe veshët përpara të keqes" janë ambasadat e huaja në Tiranë, të cilat me indiferencën e tyre po lejojnë një vend me zemër perëndimore të bjerë në humnerë.

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Skrapari20/07/2019 06:27

Pse cuditeni? A nuk ishin SHBA-te dhe Europa kurve qe na i la enverizmin per 50 vjet peshqesh? Po pritem se cfare do bejne te tjeret per ne edvinizmin edhe per 50 vjet te tjera ketu e ke mbi qafe. Ndaj te ngrihemi te gjithe ne kembe per ta shporrur nje here e mire kete regjim te ndyre me cdo mjet dhe menyre.Ligjin ne shtepine time e bej vet nuk ma ben komshiu.

Toni19/07/2019 23:37

Dihet i fusin gishtin ,,,,,,, dhe e sjellin si tu vij me mbar, kjo asht arsyeja pse e mbajne akoma , dikur ithote saliut namik hoti; malsorin nga kali e ulvetem pushka? Po kte ,,,, qfar dreqin do e uli nga karrikja.

Shqiptari19/07/2019 23:09

I drejtohem jo ambasadave te SHBA dhe BE ne Tirane, sepse perfaqesuesit e tyre jane te blere nga Rama me parate e droges, korrupsionit dhe gjakut te popullit shqiptar, por u drejtohem qeverise se SHBA dhe BE: Pse mendoni se eshte nje precedent per rajonin e nxehte te Ballkanit protesta e opozites ndaj nje kryeministri bullist qe i ka kapur te gjitha pushtetet, duke djegur mandatet e deputeteve dhe bojkotimi i votimeve moniste lokale dhe nuk na qenka nje precedent shume i rrezikshem lindja e diktatoreve te rinj, te gjithepushtetshem, bullist, hajdut, qe mban pushtetin me dhune duke u lidhur me krimin e organizuar, nje KM qe nuk pranojne asnje deshtim dhe krim te faktuar nga vete prokuroria shqiptare????? Ky eshte precedenti me i rrezikshem sot per nje vend te NATO-s dhe aspirant ne BE. Keshtu i do qeverite e Ballkanit BE qe t'i pranoje ne gjirin e saj, nje parti shtet si ne kohen e Enverit??? Kete lloj monstre pranojne si partner vendet e NATO-s dhe BE? Po te ishte keshtu Shqiperia duhej te ishte futur ne NATO dhe ne BE qysh ne kohen e Enverit. Paskan bere gabim te madh SHBA dhe BE qe nuk e pranuan Enverin. Atehere Enveri shante te gjithe presidentet e SHBA ndersa tani eshte Rama qe shau Presidentin Trump. Tani SHBA dhe BE heshtin dhe behen jasteku dhe jorgani i Rames, per hire te "precedentit". Por precedenti me i rrezikshem eshte diktatori i ri RAMA!

liu19/07/2019 21:04

e para be dhe shba osht per tja q/... at gopin e nones e dyta ata e lal nuk na kon nllogari fare

Shto koment

Denonco