Macron rrëzon planin Vuçiç-Rama-Thaçi/ Marrëveshja Serbi-Kosovë, sipas Gjermanisë dhe Francës

Macron rrëzon planin Vuçiç-Rama-Thaçi/ Marrëveshja Serbi-Kosovë, sipas Gjermanisë dhe Francës

18:54, 15/07/2019

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të hënën në Beograd se vizita e tij dyditëshe në Serbi synon hapjen e një faqeje të re në marrëdhëniet dypalëshe.

Presidenti Macron arriti të hënën pasdite në Beograd, duke shënuar kësisoj vizitën e parë të një presidenti francez në Serbi pas vitit 2001, kur atje kishte qëndruar ish presidenti, Jacque Chirac.

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologun serb, Aleksander Vuçiç, kreu i Elizesë deklaroi se, Franca së bashku me Gjermaninë janë të interesuara të mbështesin një zgjidhje afatgjatë dhe përfundimtare mes Serbisë dhe Kosovës pa ndikimin e fuqive jashtë kontinentit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco