Dosjet '184' dhe '339'/ Gjata: Ulsi Manja duhej të ishte në burg, s'mund të hetojë presidentin

Dosjet '184' dhe '339'/ Gjata: Ulsi Manja duhej të ishte në burg, s'mund të hetojë presidentin

16:43, 15/07/2019

AktorĂ«t kryesorĂ« tĂ« Komisionit Hetimor pĂ«r Presidentin e RepublikĂ«s, janĂ« personazhet e dosjeve “184” dhe “339” tĂ« vjedhjes sĂ« zgjedhjeve nĂ« bashkĂ«punimit me krimin e organizuar, tĂ« cilĂ«t do tĂ« duhej tĂ« hetoheshin vetĂ« nga drejtĂ«sia.

KĂ«shtu u shpreh nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r mediat nga selia blu sekretari pĂ«r çështjet ligjore nĂ« PD, Çlirim Gjata.

Sipas tij, qëllimi është të mbulohen skandalet e qeverisë.

DEKLARATA E PLOTË E ÇLIRIM GJATËS:

Sot denoncojmë një skandal tjetër të Edi Ramës, i cili nuk është se ka filluar sot, por si ai keqbërësi, krimineli, që kapet gjithmonë në krim, kërkon të mbulojë një zullum me një zullum tjetër, kërkon të mbulojë një krim me një krim tjetër.

Kjo e radhĂ«s Ă«shtĂ« Komisioni Hetimor pĂ«r shkarkimin e presidentit tĂ« republikĂ«s. Ky zullum i ri i Edi RamĂ«s nuk Ă«shtĂ« thjeshtĂ« pĂ«r çështjen e Presidentit tĂ« RepublikĂ«s, por bĂ«het pĂ«r disa shkaqe. E para, pĂ«r tĂ« tĂ«rhequr vĂ«mendjen nga skandalet e panumĂ«rta, pĂ«r tĂ« mbuluar skandalin me skandal, sepse ai nuk del dot nga ajo vorbull ku ka hyrĂ«. I dyti synim qĂ« kĂ«rkon Edi Rama nĂ«pĂ«rmjet kĂ«tij komisioni tĂ« nĂ«nshtrojĂ« dhe tĂ« frikĂ«sojĂ« çdo lloj institucioni, çdo individ qĂ« punon nĂ« administratĂ«, çdo personalitet, qĂ« tĂ« mos guxojĂ« t’i dalĂ« kundĂ«r qeverisĂ«, pasi kjo e pret.

Dhe mbi tĂ« gjitha, skandali qĂ«ndron tek vetĂ« pĂ«rbĂ«rja e Komisionit Hetimor, pra tek ata deputetĂ« qĂ« do tĂ« vendosin shkarkimin e presidentit tĂ« republikĂ«s. PĂ«rpara se tĂ« ndodhĂ« kjo, Edi Rama duhet t’u shpjegojĂ« shqiptarĂ«ve se kush do ta hetojĂ« presidentin e republikĂ«s. Do ta hetojĂ« Ilir Ndrazhi, i cili Ă«shtĂ« pĂ«rfaqĂ«suesi politik ose krahu politik i bandĂ«s sĂ« Abdylajve, tĂ« cilin Abdylajt e kishin vĂ«nĂ« nĂ« listĂ«, me numĂ«r rendor, dhe i premtonin se do fitonin edhe 10 me 0 madje, dhe ky person i vendosur nga kjo bandĂ« do tĂ« votojĂ« shkarkimin e presidentit tĂ« republikĂ«s. Kush Ă«shtĂ« kryetari i Komisionit Hetimor?

Ulsi Manja i dosjes 184, qĂ« Zoti e ruajtĂ« me ç’kanĂ« dalĂ« nga pĂ«rgjimet e Bild-it, ku mjafton lidhja e tij me bandat e DibrĂ«s, me shefa komisariatesh, me drejtorĂ« arsimorĂ«, e me turli lloj tĂ« tillĂ«, tĂ« organizuar nĂ« krim, pĂ«r tĂ« vjedhur dhe pĂ«r tĂ« blerĂ« vota. Ky njeri pra, do tĂ« hetojĂ« dhe do tĂ« vendosĂ« pĂ«r shkarkimin e Presidentit tĂ« RepublikĂ«s.

PĂ«r presidentin e republikĂ«s do tĂ« vendosĂ« Jurgis Çyrbja, pĂ«rfaqĂ«sues politik i BandĂ«s sĂ« Shullazit, qĂ« i thoshte Shullazit se “po na bĂ«jnĂ« hetime” dhe i kĂ«rkonte qĂ« tĂ« ndĂ«rhynte pĂ«r tĂ« ndaluar hetimet. NjĂ« tjetĂ«r qĂ« do tĂ« vendosĂ« pĂ«r presidentin e RepublikĂ«s Ă«shtĂ« Rrahman Rraja. TĂ« gjithĂ« e dimĂ« skandalin e tij tĂ« fundit. Do tĂ« vendosĂ« Luan Harusha, pĂ«rfaqĂ«suesi i BandĂ«s sĂ« Bajrajve, apo Damian Gjiknuri, qĂ« do tĂ« pastronte 30 milionĂ« euro pĂ«r llogari tĂ« Edi RamĂ«s, duke falsifikuar dokumente zyrtare tĂ« qeverisĂ« amerikane.

Pra, aktorĂ«t kryesorĂ« tĂ« kĂ«tij komisioni janĂ« personazhet e dosjeve “184” dhe “339” tĂ« blerjes sĂ« zgjedhjeve apo tĂ« lidhjes dhe bashkĂ«punimit me krimin e organizuar.

Ulsi Manja do tĂ« hetojĂ« presidentin nĂ«se ka shkelur KushtetutĂ«n apo jo. Po pse nuk e heton dikush Ulsi ManjĂ«n pĂ«r atĂ« çfarĂ« ka bĂ«rĂ« nĂ« DibĂ«r, qĂ« kanĂ« dalĂ« pĂ«rgjimet nĂ« “Bild”?

Pra, e gjithë bota e ka dëgjuar, e ka parë me zë dhe me figurë Ulsi Manjën se si shkelte ligjin për llogari të blerjes së votave dhe mbështetjes së krimit të organizuar.

Nuk mund të jetë hetues sot Ulsi Manja por i hetuar nga prokuroria. Ai duhet të ishte në burg për një krim që e panë të gjithë shqiptarët me zë dhe me figurë.

Shqiptarët nuk mund të gënjehen sot me propagandë.

Edi Rama e ka të qartë se komisionet për shkarkimin e Presidentit janë një sajesë propagande dhe abuzim me fondet publike.

Presidenti nuk ka kryer asnjĂ« shkelje, por ka ushtruar kompetencĂ«n e tij kushtetuese pĂ«r t’u garantuar qytetarĂ«ve tĂ« drejtĂ«n e zgjedhjes, tĂ« drejtĂ«n kushtetuese pĂ«r tĂ« zgjedhur. Vendimi kushtetues dhe i pĂ«rgjegjshĂ«m i Presidentit u shĂ«rben njerĂ«zve, i shĂ«rben interesit publik, ndĂ«rsa votimet moniste tĂ« 30 qershorit siç shprehet edhe OSBE/ODIHR-i u mbajtĂ«n pa marrĂ« nĂ« konsideratĂ« interesin e qytetarĂ«ve.

Deri më sot dekretin e Presidentit nuk e ka shfuqizuar askush, por kemi një komision hetimor të mbushur me bashkëpunëtorë të krimit të organizuar që do të hetojë presidentin pse ka nxjerrë këtë dekret që është akoma në fuqi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco