Evoluimi i komunistëve/ Nga Lenka tek Elisa

Evoluimi i komunistëve/ Nga Lenka tek Elisa

17:02, 14/07/2019

Lenka Çuko ishte një ndër figurat qëndrore të pushtetit komunist gjatë diktaturës. Ishte anëtare e Byrosë Politike dhe e Komitetit Qendror të PPSH-së. Ajo erdhi në këtë post në vitin 1971 pas “suksesit në arat e pambukut” në Lushnje.

Falë këtij  “suksesi” shoqja Lenka u emërua sekretare e parë e Komitetit të Partisë në Lushnje dhe më pas në vitin 1971 erdhi në Tiranë si anëtare e Komitetit Qëndror dhe e Byrosë Politike të PPSH-së.

Ajo është një nga ato historitë e gjalla që dëshmojnë se si injoranca sundoi Shqipërinë përmes metodave komuniste të propagandës të tipit  “vjelja me dy duar e pambukut”, shkruan Syri.net.

Por një shembull i ngjashëm, po në politikën shqiptare, pas gati 5 dekadash, është ai i Elisa Spiropalit.

Ministrja dhe zëdhënësja e Ramës, pavarësisht gafave dhe deklaratave të saj, po rrit dy e nga dy shkallët e karrierës në Partinë e Rilindjes.

Dy ditë më parë, teksa flitej për rritjen e çmimit të naftës, Spiropali do të deklaronte se “çmimi rritet për makinat, jo për qytetarët”.

Për këtë arsye, në rrjet po qarkullojnë disa meme, që tallin ministren e Ramës dhe e krahasojnë atë me shoqen Lenka Çuko.

Me pak fjalë, si ish Partia e Punës ashtu edhe Rilindja nuk dalin dot mbi nivelin e dy shoqeve të sipërpërmendura... /Syri.net

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku15/07/2019 00:23

Lenka voli pambuk me të dy duart, Spjerdhopalla voli doganat me katër duar (edhe bashkëshorti). Ku qëndron ndryshimi këtu? Lenka merrte dopio racione nga Kino Buxheli (sepse i ngjante lopës), Spjerdhopalla vodhi 20 milion euro, edhe pse i ngjan dhisë, le të bëjë ndërhyrje e plastika, tualete e beauti, era e lopës dhe e dhisë nuk del as për 10 breza.

Kunata nunuse nga salarija14/07/2019 19:57

Kur shikoje keto tani lenka me duket zonje grua.

E Verteta14/07/2019 17:31

Me vjen keq per kte vend qe spo mundet me dal nga regjimi totalitar ku njehere Enver monizmi e tani Edvin dutin me me kryebashkiaket e tij si qenera lepirsa. TURP. O Zoti Kryeminister Duti nuk mbahet karriga me zor ,nuk mund te besh karizmen,nuk mund te jesh lider me .ke deshtuar . A e kupton qe je bere lolo ,klloun me kule apo done qe jep shfaqje pa sens humori.A e kupton se je i tepert neper ekrnet televizive. Po te jesh burre me pak burreri bej nje doreheqje duke kerkuar 1000 here falje popullit tend per tgjitha vuatjet qe i solle dhe rrjeshtoi te gjithe ministrat e drejtoret me ty ne kre dhe drejtohuni drejt qelive te burgut...se duhet te zbatosh ligjin tend:kush vjedh burg,kush ben afera korruptive burg,kush abuzon me karrigen e pushtetit burg,kush shet vendin e tij burg,kur blen votat burg, kush mban pushtetin me krimin e organizuar burg e sh.te tjera. Ju jeni sh.frikacak prandaj sjepni doreheqje.Merre me vete Mamicen tregoja birucen.

Redi14/07/2019 17:27

Nje krahasim fantastik.E meritojne emrin si "NAFIET" e partise.Mire lenka qe agranome isht,po kjo Spiroleshi qe pretendon se eshte diplomuar ne SH B A,cfare dreq shkolle ka bere,apo genjen.

Shto koment

Denonco