Mediat greke/ Qeveria e re e Mitsotakis gati t’u heqë shtetësinë dy kryebashkiakëve të Ramës

Mediat greke/ Qeveria e re e Mitsotakis gati t’u heqë shtetësinë dy kryebashkiakëve të Ramës

21:21, 13/07/2019

Athina do t’u heqë shtetësinë greke dy të sapo zgjedhurve në bashkitë e minoritetit.

Një shkrim i Panagiotis Savvidis, një nga gazetarët më të njohur grekë, që shkruan për një ndër mediat më prestigjoze në shtetin fqinj, Protothema.

Pas një analize të ngjarjeve politike, kur shprehet edhe frika e një përplasjeje civile të ngjashme me ’97, Savidis shkruan se, ka informacion se Ministrit të ri të Brendshëm të Greqisë do t’i shkojë dosja e zgjedhjeve lokale në Finiq dhe Dropull, me kërkesën për heqjen e shtetësisë greke të dy minoritarëve, që sipas tij, i përdori Rama për të përçarë grekët etnikë në jug të Shqipërisë.

Kështu Kristaq Kiço, kryetar i Bashkisë së Finiqit dhe i partisë MEGA, dhe Dhimitër Toli kryetar i Bashkisë së së Dropullit dhe i degës lokale të PS, mund të kenë fatin e Gjergj Goros, të cilit iu hoq shtetësia greke 3 vjet më parë, me motivacionin e bashkëpunimit kundër interesave të minoritetit grek, raporton Himara.gr.

Shkrimi i plotë i Savvidis:

Panagiotis Savvidis: Fituan bashkinë por humbën shtetësinë greke, masat e rrepta për patericat e minoritare të Edi Ramës

Votimet e Zgjedhjeve Komunale të stilit të Enver Hoxhës në Shqipëri dhe frika e thellë e rikthimit të 1997. Athina duket e vendosur në qëndrimin e saj kundër grekëve etnikë që veprojnë si një paterica të lëvizjeve të Ramës në zonat e pakicave.

Shqipëria ishte më e ndarë se kurrë në zgjedhjet vendore – një parody, të dielën e kaluar. Vetëm 21% e votuesve të regjistruar morën pjesë, ndërsa partitë e opozitës pretendojnë se dolën vetëm15%. Në 35 nga 61 komunat e vendit, ka pasur vetëm një kandidat, që ishte I Partisë Socialiste ose me mbështetjen e Partisë Socialiste në pushtet apo formacioneve të vogla politike që funksionojnë si “satelitë” të Kryeministrit Edi Rama. Partitë më të mëdha të opozitës, së pari me Partinë Demokratike (PD), nuk morën pjesë në procesin zgjedhor, duke u bërë thirrje qytetarëve që të distancohen nga procesi.

Në thelb zgjedhjet ishin njëpartiake si në kohën e diktatorit Enver Hoxha. Ligjshmëria e tyre është kontestuar nga presidenti shqiptar Ilir Meta i cili kishte vendosur për të shtyrë zgjedhjet deri sa nuk ka marrëveshje ndërmjet palëve për t’i dhënë fund krizës politike që e ka rrënuar vendin në muajt e fundit. Megjithatë qeveria Rama vazhdoi procesin dhe mbizotëroi pa kundërshtarë duke marrë jo vetëm kryetarët e Bashkive por edhe anëtarët e Këshillave Bashkiakë.

Qeveria dhe opozita në Shqipërim, secila për arsyet e veta, deklarohen fitues. Kryeministri Edi Rama beson se fitoi për faktin se arriti të organizojë votimet, pavarësisht bojkotit të opozitës, ndërsa kreu i opozitës kryesore Lulzim Basha, quajti “fitore” pjesëmarrjen e ulët në votime, duke argumentuar se njerëzit e braktisën Partinë Socialiste në përpjekjet për regjim njëpartiak në vend. Nga ana e tij, presidenti Ilir Meta, duke vazhduar konfrontimin me Ramën, e përqeshi duke thënë se ai duhet të jepet një “hero medalje të votave socialiste”.

Në komunat e pakicës greke në pjesën jugore të Shqipërisë, kandidatët e mbështetur nga qeveria Rama mbizotëronin. Rastet tipike janë Bashkitë e Himarës, Dropullits dhe Finiqit.

Pavarësisht nga vendimi i partisë së pakicës së PBDNJ për të bojkotuar zgjedhjet si pjesa tjetër e partive opozitare shqiptare, Kryeministri shqiptar i imponoi kandidatët – marionetë, të cilët do të vepronin në planet kundër pakicave.

Në Bashkinë e Finiqit, nga 30,568 anëtarë të regjistruar votuan vetëm për 4,000 (14%), duke zgjedhur kryetarin e bashkisë Kristaq Kiço, kryetar i një partie të vogël – fantazmë “MEGA”, e cila është pasojë e një mosmarrëveshjeje të trishtuar brenda pakicës dhe një shtyllë e përhershme e Edi Ramës. Kiço mori 3.333 vota, ndërsa ka njoftime për mashtrime të gjera.

E njëjta gjë në Bashkinë e Dropullit, ku kryetar u zgjodh drejtuesi i degës lokale të Partisë Socialiste, Dhimitër Toli, me 2.448 vota, nga 20.006 të regjistruar (11%).

Sipas burimeve, ministri i ri i Brendshëm I Greqisë, do të gjejë në zyrën e tij një dosje voluminoze me të gjitha provat mbi veprimin anti-hellenik të kryetarëve të rinj të Finiqit dhe Dropullit, Kiço dhe Toli, të cilët në thelb me sjelljen e tyre lehtësuan manipulimet e Ramës kundër një pakice greke. Athina do te ndërmarrë një masë presioni, si heqja e shtetësisë greke për dy kryetarët e rinj të Bashkive, Kiço dhe Toli, për të njëjtat arsye që ia hoqi kryetarit të Bashkisë së Himarës Gjergji Goro.

Himara dërgoi një “mesazh”

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mori një vendim për të përjashtuar kryetarin e degës lokale të Omonias për Himarën, Fredi Beleri, masë që Rama e përdori në favor të kandidatit të tij Gjergji Goro, i cili në vitet e fundit është bërë një ekzekutues i ftohtë i vendimeve që kanë në shënjestër pasuritë e qytetarëve të Himarës që kanë emigrantuar. Bllokimi i Belerit i udhëhoqi emigrantët grekë drejt bojkotit. Pavarësisht presioneve dhe shantazhit e pjesëmarrjes së aparatit shtetëror në Himarë nuk kalon 18%. Goro mori 1,400 vota nga 4.749 që mori 2015.

“Për ne, rezultati i shpallur nga komiteti zgjedhor i një partie nuk ka rëndësi. Nëse zgjedhjet do ishin bërë në rrethana normale dhe shteti shqiptar nuk do bllokonte kandidaturën time me pretekste të ndryshme, zgjedhja e shumicës dërrmuese të do të mbizotëronte” tha Beleri, duke theksuar se kishte gjithashtu 200 vota “të pavlefshme” kuptimplota. “Ata i kërcënuan me punën që të marrin pjesë në në zgjedhje dhe qytetarët zgjodhën të dërgonin një mesazh me vota të pavlefshme në kutinë e votimit”, tha ai.

Frika nga 1997

Që nga shkurti i kaluar, partitë e opozitës, të kryesuar nga Partia Demokratike e Lulzim Bashës kanë filluar një lëvizje “kokëfortë” kundër qeverisë së Ramës, duke e akuzuar atë për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar, duke bërë thirrje për zgjedhje kombëtare.

Megjithëse Partia Demokratike dhe LSI e qendrës së majtë u larguan nga parlamenti, Partia Socialiste e Edi Ramës në pushtet, vazhdon të sundojë pa opozitën, duke mbajtur një shumicë të qartë prej 74 anëtarësh në total 140.

E gjithë periudha e mëparshme ka pasur incidente të rënda në demonstrata të mëdha anti-qeveritare, si në Tiranë dhe në qytetet e mëdha të Shqipërisë, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe zgjedhje të reja. Shumë janë të shqetësuar për një përsëritje të vitit 1997, kur Shqipëria ishte në prag të luftës civile. Klima është më e ngarkuar me publikimin e bisedave të regjistruara, që tashmë po I heton Prokuroria. Sipas përgjimeve Partia Socialiste ka siguruar një qeveri të shumicës duke manipuluar zgjedhjet në vitin 2017. Në një prej tyre edhe të dëgjojë kryeministrin Edi Rama komunikojë me zyrtarin Ministrisë së Brendshme, duke i kërkuar atij nëse ai ka “arritur qëllimin.”

Në frontin e ngërçit politik në zhvillim, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta nënshkroi një dekret shtyrjen e zgjedhjeve lokale, duke pretenduar se mospjesëmarrja e partive opozitare është “jodemokratike” dhe do të shkaktojë trazira në vend. Lëvizja Meta shkaktoi reagim të zemëruar të kryeministrit Rama, i cili ka nisur procedurat për të shkarkuar presidentin e vendit me akuzat se ka shkelur Kushtetutën. Megjithatë.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco