Quo Vadis Albania? Me këto ritme të emigracionit ...

Quo Vadis Albania? Me këto ritme të emigracionit ...

14:24, 13/07/2019

Nga Ilir Demalia.

Quo Vadis Albania?

Atë që nuk mundi ta realizojë plani Chubriloviç, po e realizon sekti antishqiptar Rilindja e Edi Ramës!

Klasa politike e post-komunizmit po vret çdo ditë të ardhmen e shqiptarëve, shtetit dhe kombit

Pa lojra fjalësh por me shifra, shteti shqiptar është i falimentuar dhe nuk dihet a do të ekzistojë me këto ritme në të ardhmen, prej kapjes nga krimi dhe trafiqet, nga mosfunksionimi i shtetit dhe institucioneve të tij, nga varfëria në rritje si vëndi më i varfër në Europë dhe nga më të varfërit në botë.

Le ti referohemi shifrave që tregojnë qartë alarmin e ekzistencës së shtetit shqiptar në të ardhmen;

1. 82% e prindërve sot në Shqipëri duan të largojnë fëmijët e tyre nga Shqipëria dhe mos të kthehen më.

2. 60% e shqiptarëve sot mendojnë të largohen përgjithmonë nga Shqipëria. 
Shqipëria rreshtohet pas Sierra Leone me 71%., Liberisë 66%, Haiti 63%

Shqipëria ka një sistem shëndetsor të falimentuar. Shumë qytete të Shqipërisë nuk kanë mjek, për fshatra nuk ka as infermier dhe as një ndihmë mjeksore.

Me këto ritme të emigracionit si shkak i një shteti të kriminalizuar dhe një sistemi drejtësie të lidhur me krimin dhe në funksion të politikës kriminale, shqiptarët nuk shikojnë asnjë shpresë për të ndërtuar të ardhmen në vëndin e tyre.

Me këto ritme Shqipëria pas 70 vjetësh, popullsia e saj do të jetë më pak se 1 milion.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alf13/07/2019 17:19

Po ti qe ke shkruajtur artikullin ne shqiperi jeton.njeri me dy fytyra hajde jeto ne shqiperi pastaj flit.

Shto koment

Denonco