Deputeti i Merkel, shefi i ri i politikës së jashtme në PE. Ja kur mësohet emri i reporterit të ri për Shqipërinë

Deputeti i Merkel, shefi i ri i politikës së jashtme në PE. Ja kur mësohet emri i reporterit të ri për Shqipërinë

19:11, 12/07/2019

Deputeti gjerman dhe aktualisht reporteri për Serbinë në Parlamentin Europian, është rizgjedhur si Shefi i Komitetit për Politikën e Jashtme në PE.

Pas kësaj zgjedhjeje, McAllister nuk do të jetë më raporteri për Serbinë në institucionin ligjvënës të Bashkimit Europian.

Ligjvënësi gjerman është pjesë e partisë së kancelares gjermane Angela Merkel, Unioni Kristian Demokrat (CDU), pjesë e Partive Popullore Europiane, shkruan Syri.net.

Reporterët e rinj për vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Shqipërinë, do të zgjidhen në muajin shtator.

Kujtojmë se, deri në zgjdhjet e majit, reporter për Shqipërinë ka qenë gjermani Knut Fleckenstein, i cili nuk mundi të rizgjidhej sërish si europdeputet. /Syri.net

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco