VIDEOLAJM/ Kur Haradinaj fliste pa dorashka pĂ«r ‘fushatĂ«n’ Thaçi, Rama, Haxhiu

VIDEOLAJM/ Kur Haradinaj fliste pa dorashka pĂ«r ‘fushatĂ«n’ Thaçi, Rama, Haxhiu

19:31, 11/07/2019

Përgjimi i telefonatës së kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku shpjegonte edhe një herë planin e kryeministrave të Shqipërisë Edi Rama dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për copëtimin e shtetit më të ri në Ballkan, risjell edhe një herë në kujtesë deklaratat e Ramush Haradinaj disa muaj më parë.

Në një intervistë në shkurt të këtij viti për Pressing në T7, kryeministri i Kosovës është shprehur se, ideja e mbledhjes së liderëve shtetërorë të Kosovës për të diskutuar rreth dialogut Kosovë-Serbi dhe për opsionet e zgjidhjes finale, ka qenë pikërisht e kryeministrit Rama, shkruan Syri.net.

Sipas kreut të qeverisë në Prishtinë, ka disa njerëz publikë në Kosovë që po reklamojnë me forcë se, ideja për copëtimin e vendit është opsioni i duhur.

Këtu, Haradinaj ka parasysh presidenti Hashim Thaçi dhe gazetarin Baton Haxhiu.

“Edhe unĂ« mendoj se disa njerĂ«z qĂ« i kemi nĂ« KosovĂ«, si presidenti, edhe ndonjĂ« koleg tjetĂ«r nĂ« media, si zoti Haxhiu nuk kanĂ« arsye me na bind neve se ky Ă«shtĂ« opsioni i duhur. Se mund tĂ« kemi edhe ne tĂ« drejtĂ« mos me i besu atij opsioni. Ne tĂ« tjerĂ«t nuk jemi tĂ« pavlefshĂ«m. Nuk jemi as tĂ« paditur pĂ«r tĂ« mos pasur mendimin tonĂ«. Nuk e kuptoj misionin e zotit Haxhiu e tĂ« ndonjĂ« Haxhiu tjetĂ«r kĂ«tu me na shpjegu neve sa i mirĂ« Ă«shtĂ« ky opsion. Pse nuk po rri ai nĂ« media tĂ« vetĂ«? Nuk e marr vesh nga i buron detyra”, do tĂ« shprehej asokohe Haradinaj.

Sa i përket ndërhyrjeve edhe të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, Haradinaj ndër të tjera do të shprehej:

“E shoh njĂ« kampanjĂ« realisht. Nuk po e ndihmojnĂ« KosovĂ«n, nuk ndihmohet kĂ«shtu ShqipĂ«ria. NĂ«se Brukseli mendon se Rama po faviorizon ndarjen apo copĂ«timin e KosovĂ«s, si mendon atĂ«herĂ« se do ti hapĂ« negociatat. Si mendon ky tĂ« krijojĂ« raporte tĂ« besueshme me Berlinin?. /Syri.net

Pjesë nga intervista e Haradinaj:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco