Votime si në diktaturë: në zgjedhjet e Ramës morën pjesë 15% e qytetarëve

Votime si në diktaturë: në zgjedhjet e Ramës morën pjesë 15% e qytetarëve

08:45, 01/07/2019

Edhe pse po mundohen që të rregullojnë me çtë mundin për të shtuar numrin e pjemarrësve në votimet njëpartike te së dielës pushteti i Rilindjes dhe veglat e saj në komisione nuk kanë asnjë lloj mundësie pasi statistikat kanë nisur tashme të jene të plota.

Edhe gjatë mbrëmjes së djeshme Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazmend Bardhi ka hedhur poshtë shifrat e bëra publike nga KQZ-ja.

Në një deklaratë për mediat, Bardhi  u shpreh se opozita ka pasur njerëzit e saj në terren dhe i ka shifrat e sakta.

Bardhi akuzoi KQZ-në se ka vonuar publikimin e shifrave të votuesve duke i manipuluar.

‘Refuzimi i Ramës po çon në manipulim dhe mbushje të kutive. Këto janë zgjedhjet e para ku 3 orë pas mbylljes së procesit, shqiptarët nuk e dinë numrin e saktë të votuesve.

KQZ me urdhër të Edi Ramë ishte përfshirë në një manipulim kriminal të shifrave të pjesëmarrjes.

PD ka monitoruar të gjitha qendrat e votimeve dhe rezultatet janë si më poshtë vijon:

Bashkia     Votues     %

Belsh        5,218     20.78%

Berat      13,428      16.85%

Bulqizë     6,979      23.64%

Cërrik       5,065    13.79%

Delvinë    2,276    15.36%

Devoll        5,830  17.37%

Dibër     10,120    17.82%

Divjake      8,433   19.90%

Dropull       1,676   8.38%

Durrës      33,580   13.35%

Elbasan      29,870   17.94%

Fier          30,450    18.76%

Finiq        3,032  9.92%

Fushë - Arrëz        2,239  24.73%

Gjirokastër        7,325  17.04%

Gramsh        5,720    21.06%

Has        2,253    14.25%

Himarë     2,490    10.95%

Kamëz        9,630    9.66%

Kavajë        4,930  7.78%

Kelcyre         1,730   18.09%

Klos        1,935      12.41%

Kolonjë        3,230  20.70%

Konispol        2,230  19.85%

Korçë      14,380  13.21%

Krujë     11,532  18.50%

Kuçovë        6,490   14.54%

Kukës       6,289   14.18%

Kurbin      3,989  7.00%

Lezhë      9,235 10.68%

Libohove    902  15.39%

Librazhd     8,650   26.20%

Lushnje      18,050  17.46%

Malësi e Madhe      4,730   10.59%

Maliq               8,121   16.58%

Mallakaster        5,935  18.82%

Mat        3,735  12.64%

Memaliaj        3,151 19.64%

Mirditë        4,735  16.80%

Patos        7,725 22.16%

Peqin      3,895  13.08%

Përmet      3,135    19.25%

Pogradec        8,390   11.69%

Poliçan        3,598 26.86%

Prrenjas        5,789  23.22%

Pukë        3,170   26.27%

Pustec        1,530   35.09%

Rrogozhinë        3,105   9.87%

Rroskovec        5,435   21.72%

Sarandë        6,780    14.70%

Selenicë         4,398   16.47%

Shijak        5,024   14.12%

Shkodër      10,980   6.67%

Skrapar      2,835    20.42%

Tepelenë    3,625   28.55%

Tiranë     105,102  15.86%

Tropojë        3,215 14.70%

Ura Vajgurore        4,982   16.19%

Vau i Dejës        3,532      9.12%

Vlorë      23,178    14.32%

Vorë        5,512  18.80%

Total    534,528   15.12%

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco