'Mos e hani bukën bashkë me turpin'/ Gazetari thirrje të fortë shqiptarëve: Mos u ndjeni fajtor gjithë jetën para fëmijëve tuaj

'Mos e hani bukën bashkë me turpin'/ Gazetari thirrje të fortë shqiptarëve: Mos u ndjeni fajtor gjithë jetën para fëmijëve tuaj

22:16, 25/06/2019

Teksa mazhoranca dhe kryeministri Edi Rama po shkojnë drejt votimeve moniste në 30 qershor, gazetari Dritan Kaba ka një apel të fortë pët shqiptarët.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, nën titullin “mos e hani bukën me turpin”, Kaba ndër të tjera shkrusn “mos e ndjeni veten fajtor gjithë jetën para fëmijëve tuaj. Mos e hani atë bukë, që do iu përziejë stomakun gjithë jetën”.

“Si mundet t'ju shkojë buka në stomak pa u sëkëlldisur duke menduar që për atë bukë, shitën dinjitetin?!”, pyet Kaba.

Postimi i plotë i Dritan Kabës:

MOS E HANI BUKËN BASHKË ME TURPIN!

Kush thotë që shkoj në zgjedhje për bukën, ta hajë atë bashkë me turpin! 

Kur ta pyesin fëmijët çfarë bëre, që unë të jetoja në vendin tim i lirë dhe të mos e braktisja atë prej votës tënde, si do i përgjigjen?! 

Kur ta pyesin nipat nëpërmjet skype nga ana tjetër e botës çfarë bëre kur u rivendos diktatura e krimit, që na largoi nga njëri-tjetri, për shkak të votës tënde, çfarë do i përgjigjen?! 

Kur ta pyesin mbesat o gjysh a kishe turp, kur haje bukën e rrogës tënde dhe mijëra të tjerë largoheshin nga vendi, për shkak të votës tënde, për mbështetjen që i dhe një shteti të kalbur çfarë do i pegjigjen?!

Kur të ulen me miqtë në lagje, që për shkak të votës së tij, janë të pashpresë, të papunë, bukë dhe fëmijët i kanë marrë arratinë se nuk durojnë dot sundimin e kriminelëve, çfarë do i përgjigjen?!

Si do ulen në tavolinën e bukës duke përtypur ushqimin e siguruar nga vota që dhanë për të mbajtur në këmbë një sistem, që megjithëse janë në punë, po i merr lirinë, po i shkel dinjitetin me këmbë, po i kthen në skllevër me pagesë, pa i dalë në përfytyrim ai minutë që shkuan dhe hodhën votën për ta ngritur në piedestal këtë monstër kriminale?!

Si mundet t'ju shkojë buka në stomak pa u sëkëlldisur duke menduar që për atë bukë, shitën dinjitetin?!

Mos e hani atë bukë me turp!

Mos e ndjeni veten fajtor gjithë jetën para fëmijëve tuaj.

Mos e hani atë bukë, që do iu përziejë stomakun gjithë jetën.

P.S. këto rradhë nuk janë për adhuruesit e diktaturës. Pinjollët e bllokut, bijtë e etërve, që iu thurrin këngë diktatorëve. Njerëzve që kur kanë lindur e kanë lënë dinjitetin në martenitet bashkë me placentën. Si dhe atyre që vuajnë nga Sindroma e Stockholmit

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco