I rrethuar me qindra forca policore, Gjirokastra i thotë 'Jo' Ramës

I rrethuar me qindra forca policore, Gjirokastra i thotë 'Jo' Ramës

20:20, 23/06/2019
A+ Aa A-

Kryeministri Edi Rama është pritur me protesta edhe në takimit që po zhvillon këto momente në Gjirokastër.

Qindra banorë të qarkut të Gjirokastrës i kanë prerë rrugën kreut të qeverisë, ndërsa nuk kanë munguar as përplasjet me forcat e policisë, të shumta në numër për të mbrojtur kryeministrin.

"Rama zhvillon në izolim të plotë, i rrethuar me qindra forca policore, një aktivitet antikushtetues", thuhet në reagimin për shtyp të Partisë Demokratike.

Me gjithë përpjekjet e dhunshme të policisë, në shkelje të të drejtave të njeriut e lëvizjes në akset rrugore, protestuesit të vendosur transmetuan qartë e fortë mesazhin e tyre në mbrojtje të demokracisë e Kushtetutës. Rama ik!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari23/06/2019 20:53

Ne diktaturen me te eger dhe me gjakatare komunisto-enveriste, Enveri ia kishte kaluar disa fish Stalinit, Pinocetit, Sadamit dhe Gadafit te Libise. Propaganda mashtruese dhe e genjeshtert komuniste, duke filluar neper kopshte femijesh, shkolla, universitete, reparte ushtarake, institucione, kooperativa bujqesore dhe neper ndermarrje punonjesisht nepermjet organizatave dhe levave te partise komuniste, e kishte bindur 65% te popullsise, qe Shqiperia ishte vendi me i lumtur ne bote. Populli ishte kthyer ne nje ushtri te bindur ne mbrojtje te komunizmit unik dhe sakrifikonte me bindje gjithe jeten e tij ne mbrojtje te regjimit te genjeshtert komunisto-enveri nga armiqte e jashtem imagjinare, qe nuk i pame kurre. Shqiperia e bunkerizuar, u kthye ne nje vend super i veteizoluar, gati hermetik per cdo komunikim me boten e jashtme. Edhe Botes as qe ia ndjente fare dhe ishte tejet indiferente per Shqiperine. Nuk pati asnje tentative as nga BE, as nga USA dhe as nga NATO per nderhyrje ne Shqiperi. Te gjithe ishin kthyer ne spiune ne sherbim te partise komuniste deri sa vellai spiunonte vellane. Megjithate pati disa tentativa individuale per t'i bere atentat Enver Hoxhes, por pa sukses. Njerezit ishin te frikesuar dhe te terrorizuar dhe as qe tentonin te protestonin kunder diktatures komuniste, e jo me t'u shkonte ndermend ndonje atentat kunde udheheqesit suprem sepse pushkatoheshin, burgoseshin ose interrnoheshin per gjithe jeten vete dhe familjet e tyre. Vetem ne 1990, rrenimi ekonomik dhe deshtimi total i sistemit socialist ne rang boteror beri qe komunistet te terhiqeshin dhe ta leshonin pushtetin politik, por duke u kujdesur qe ta merrnin pushtetin ekonomik dhe me pas ta merrnin perseri edhe pushtetin politik, duke riaktivizuar kriminelet e sigurimit te shtetit duke i maskuar disa nga njerezit e tyre si "demokrate" te vertete dhe "armiq te betuar" te regjimit komunist. Pika e pare dhe me kryesorja, barriera me e forte qe komunistet i vendosen kapitalizmit te ri shqiptar dhe demokracise nga te gjitha qeverite qe erdhen ne pushtet pas 1990, ishte moskthimi i pronave pronareve te ligjshem. Te tjerat nuk kane asnje rendesi. Sot ish-komunistet u bene pronare te ligjshem, blene dhe privatizuan ne menyre abuzive dhe kriminale te gjitha pronat dhe pasurite e vendit. Prandaj sot bijte e tyre kane nje pushtet absolut njesoj si ne kohen e diktatures por sot e kamuflojne si regjim demokratik. Ata po grabisin cdo gje. Po sot, kur Shqiperia eshte e hapur, kur Shqiperia eshte ne syte e te gjithe botes, kur gazetaret e botes vijne e ikin, shkruajne per gjendjen e rende politike, sociale dhe ekonomike ne Shqiperi, per vjedhjet, kriminalizimin e politikes, korrupsionin qeveritar, kur Shqiperia eshte vend anetar i NATO-s, pse kane frike shqiptaret ta shporrin qelbesiren qe po tallet me shqiptaret, me demokracine dhe po i ben karshillek te gjithe botes demokratike!!!! Pse kane frike ta shporrin me cdo mjet??? Paskan vdekur Avni Rustemet!!!!! A ka burra dhe patriote Shqiperia qe t'ia tregojne vendon Gadafit te Shqiperise, apo mjafton qe e "derrmojne" Ramen me fjalime e thirrje RAMA IK neper protesta paqesore sic kerkon bota, neper konferenca shtypi, studio televizive, facebook, twiter dhe gazeta???? Rama nuk iken KURRE vetem me thirrjet RAMA IK! RAMA SHPORRU! Me kete rruge Ramen e kemi aty per 30 vite te tjera, tamam sic e ka thene publikisht ne Landfillin parlamentar: Do te iki kur te me doje k.... mua dhe jo kur te thoni ju ikni se na merzite!!!! Pse vetem nga Peter Tiede prisni ju qe te rrezohet Rama!!!!???? Ai dhe megabanda e tij kriminale dhe hajdute me bijte e bllokmenve, sic edhe e kane deklaruar, nuk e rruan fare k.... as nga protestat paqesore dhe as nga pergjimet e publikuara nga BILD. Me protesta te tilla paqesore opozita per 30 vite vetem do te marre pergezime, falenderime dhe flete-lavderime te vazhdueshme nga faktori nderkombetar, i cili as qe e rruan b.... fare se cfare behet ne Shqiperi. E mbyllin, i vendosin vizat dhe e izolojne Shqiperine si nje kafshe e cuditshme ne nje kafaz te kopshtit zoologjik ne mes te Evropes, per ti treguar popujve te Evropes se si katandiset nje popull frikacak qe rri dhe fle gjume edhe kur i grabisin pronen, edhe kur i rrezojne shtepine, edhe kur i helmojne me gaz femine! Lirine dhe demokracine askujt, asnje populli nuk ia kane falur dhe as nuk ia kane dhuruar! Te gjithe popujt e kane fituar me gjak dhe sakrifica! Ata kane prere koka mbreterish qe jane sot aty ku jane! Besoj se e kuptoni se cila eshte rruga e vetme per ta hequr qafe qelbesiren dhe megabanden e tij hajdute qe po e kthen Shqiperine ne nje diktature! Ngrehuni o njerez, ngrehuni dhe bjeruni maskarenjve dhe hajduteve! Ngrehuni sot, sepse neser do te jete teper vone!

Shto koment

Denonco