Raporti ndërkombëtar/ Rama, Veliaj, Fuga në listën e zezë

Raporti ndërkombëtar/ Rama, Veliaj, Fuga në listën e zezë

12:28, 21/06/2019

Një delegacion i përbërë nga shtatë organizata globale që merren me lirinë e medias dhe mbrojtjen e gazetarëve ka qëndruar në Tiranë në një mision ndërkombëtar mbi lirinë e shprehjes në Shqipëri.

Delegacioni është takuar me gazetarë; kryeredaktorë, përfaqësues të shoqërisë civile, organizata ndërkombëtare dhe ambasada të huaja të pranishme në Tiranë; dhe zyrtarë të lartë të qeverisë, përfshirë Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama.

Por ajo që bie në sy është fakti se Erion Veliaj nuk ka pranuar që të takojë delegacionin e shtatë organizata globale që merren me lirinë e medias dhe mbrojtjen e gazetarëve.

‘Ne brenda mundësive, kërkuam që të takohemi me të gjitha palët e interesuara që të njohim dhe ofrojmë një pasqyrë në lidhje me situatën e lirisë së shtypit në Shqipëri’, shkruan Europeanjournalists.com.

Sipas këtij raporti, Edi Rama, Erion Veliaj dhe Endri Fuga janë në listën e zezë të organizatave ndërkombëtare që merren me lirinë e mediat dhe shtypit.

Sipas 7 organizatave që kanë ardhur dhe kanë parë situatën në Shqipëri, liria e mediat në vend është shumë e rëndë dhe gati në një diktaturë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz21/06/2019 14:31

Tre pederastet me te famshem ne Shqiperi! Edver sumqimi ne Peze, lali Dhjeri ne kalane e Gjirokastres dhe Endri sumçpumi ne kryeministri!

Shto koment

Denonco