Mori mandatin në parlament, deputeti: Kuvend ilegjitim, do i bashkohem të premten protestës së opozitës

Mori mandatin në parlament, deputeti: Kuvend ilegjitim, do i bashkohem të premten protestës së opozitës

19:44, 17/06/2019

Opozita përgatitet të mbajë këtë të premte në orën 20.00, protestën e saj të nëntë kombëtare. Por risia në këtë protestë duket se do të jetë edhe pjesëmarrja e një deputeti të Kuvendit, i cili mori mandatin pas djegies në bllok të mandateve nga ana e opozitës.

Ai është Lefter Maliqi i cili edhe pse vijon të mbajë mandatin e deputetit, nga studion e “Top Talk” e ka cilësuar si ilegjitim Kuvendin e Shqipërisë.

“Për mua ai Parlament është ilegjitim. Unë besoja se do të plotësoheshin 140 deputetë dhe u deklarova i pari. Ai Kuvend është me 121 mandate. Jo vetëm që është me 121 mandate, por edhe votimi i fundit ku 100 deputetë votuan pro rezolutës, u tregua hapur pazari që u bë. Të gjithë deputetët e opozitës ishin në sinkron për të qenë abstenim, përveç meje dhe 6 të tjerëve që votuan kundër rezolutës”, tha Lefter Maliqi.

I pyetur se përse vijon të jetë deputet, ai tha se aty është një zë kritik i kësaj qeverie. Ai madje deklaroi se këtë të premte do t’i bashkohet opozitës në protestë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

The light20/06/2019 18:00

Kerma e ndjen eren qe po I vjen fundi. Keta jane aq te pacipe dhe monstra qe nuk e kane problem te hane te dhjerat e tyre. Nje specie e tille eshte edhe ky.

Shto koment

Denonco