Sapo ndodhi/ Peter Tiede paralajmëron Ramën. Do arrestosh Bashën? Kemi...

Sapo ndodhi/ Peter Tiede paralajmëron Ramën. Do arrestosh Bashën? Kemi...

14:46, 17/06/2019

Gazetari i Bild ka postuar vetëm pak momente më parë një shenim në faqen e tij në facebook ku paralajmëron kreun e qeverisë Rama se përgjimet po vijne, vetem se po shqyrtohen detajet e fundit….

Ja postimi i plotë i Peter Tiede:

Sapo mësova se qeveria e Shqipërisë po mendon arrestimin e kryetarit të opozitës për të tërhequr vëmendjen nga përgjimet telefonike për manipulimin e zgjedhjeve 2017, për të cilat do të publikojmë foto më vonë.

Pyetja është: a dëshiron qeveria të arrestojë opozitën çdo ditë për të tërhequr vëmendjen nga përgjimet? Ne nuk do të nxitohemi: po i verifojmë me kujdes materialet për të publikuar vetëm fakte të sakta.

Siç ju thashë, sot pasdite vonë.

Teksti i mesazhit
Habe gerade gehört, dass die Regierung in Albanien die Verhaftung des Oppositionschefs in Erwägung zieht, um von den Telfon-Mitschnitten über die Wahlmanipulation 2017 abzulenken, die BILD nachher veröffentlichen wird. Die Frage ist: Will die Regierung jetzt jeden Tag Oppositionspolitiker verhaften, um von den Bändern abzulenken?
Wir lassen uns jedenfalls nicht davon zur Eile drängen: Wir prüfen das Material genau, um nur exakte Fakten zu veröffentlichen. Wie ich sagte: Es kommt heute am späten Nachmittag.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Toni20/06/2019 17:30

O ta lumsha ty se I bere Ca miliona euro nga Pd

pano20/06/2019 12:13

eshte e pa diskutueshme qe shqiperine e komandon sot dhe kesaj dite.njerezit.e kupoles komuniste...dhe ish oficerat e sigurimit te shtetit.prandaj shqiperia nuk pranoi hapjen e dosjeve sepse ata jan vete brenda...keshtu qe mos komentoni gjera koti...nuk behet shtet shqiperia me spiunat e komunizmit..njrezit me preardhje nga funksionar te diktatures eshte e pa pranueshme te jen sote drejtus instucionesh...

paradokset e Shqipris20/06/2019 09:15

Dëgjoj edhe nga juristë konstitucionalistë që i japin të drejtë presidentit për dekretin, që përhapin në publik idenë se këto përgjime tashmë nuk kanë asnjë vlerë juridike, sepse sipas një palo ligji, nëse prokuroria i ka kaluar limitet e kohës për hetimin e një krimi, kriminelët nuk mund të gjykohen më nga drejtësia ??????????? Ky është një interpretim i ligjit për krimet, që ju erdhi në ndihmë kriminelëve të ish Sigurimit të diktaturës enveriste, që tju shpëtojnë ndëshkimit e bile ti kemi sot edhe në krye të institucioneve demokratike.. Arsyetimi "nuk ka prova po ka indicie" është një abuzim i trashë me drejtësinë. Vërtetë që një vrasës që mohon krimin e kryer, pa ju gjetur kufoma e viktimës e pa ju gjetur arma kriminale vrastare, edhe mund ti shpëtojë ndëshkimit, por ama nëse ai e pranon vetë fajin e tij e prokuroria ka në dorë regjistrimin e zërit të kriminelit që e ka pranuar fajin, edhe pas 50 vitesh po të gjendet ky regjistrim i fshehur, ndëshkohet prokurori që e ka fshehur regjistrimin dhe autori i krimit. Ka mbi 70 vite që ka përfunduar Lufta e dytë botërore, dhe kur zbulohet i fshehur diku në Amerikën Latine ndonjë oficer ESES i diktaturës naziste, arrestohet dhe i dërgohet gjykatës për ta ndëshkuar edhe në moshën 90 vjeç. Dhe si"provë" meret vetëm fakti se ka qenë një eses. Në rastin e këtyre përgjimeve, janë të regjistruar zërat e tyre që fare kjartë mund të shërbejnë si prove, pasi ata e pohojnë me zërin e tyre se e kanë bërë krimin. Politikisht ata pas këtij skandali duhej të jepnin menjëherë dorheqjen nga çdo lloj funksioni partiak e shtetëror. Vetëm pasi të ndodhte kjo, meqë këta Ramë, Gjiknurë, , Tahirë, Manjë e gjithë kupola e qeverisë që ka penguar prokurorinë ti hetojë, do ti hapnin rrugën drejtësisë për të vlerësuar shkallën e krimit. Paradoksi më i madh i këtij skandali juridiko-politik, është se duke qenë në pushtet këta keqbërës tashmë të demaskuar, prokuroria nuk meret me hetimin e tyre, por meret me hetimin e del me deklarata se do të zbulohen e ndëshkohen ata që kanë zbuluar e denoncuar krimin. Kur drejtësia bëhet njësh me krimin, janë revoltat popullore që mund të bëjnë drejtësinë

Higgins19/06/2019 22:23

Po po natyrisht , do ti shikoje prokuroria pas 50 vitesh. Eshte pune e veshtire shume shqyrtimi . Gjithshka eshte fare e qarte: votat jane vjedhur nga PS ne zgjedhjet e fundit.

ylli19/06/2019 00:33

o Dielli..!! nuk e kupton kaq.? ato vidieo ja ka dhene prokuroria jone. se keto tonat skishin bythe me i bere . Publike. 1 gazetar i botes se lire, te hedh ne Tuc 1 shtet. kjo eshte demokraci e botes qyteteruar

Diell delli18/06/2019 21:58

o Diell ti je dell, mos je gje Tualet palla apo Ulqi Manja ti dhe te duket vetja DELL ?

Hena18/06/2019 17:57

Diell leshi. MOS u lodh te kuptosh gje se nuk arrin ngaqe te mungon inteligjenca .Ti nuk sheh ate qe shef hena

dielli18/06/2019 14:03

Gazetar leshi ,nuk njeh ligjet nderkombëtare mbi konspiracionin (faktet publikohen nga prokuroria e atij vendi ku kanë ndodhur ngjarjet .)dua të kuptojme diçka?? ,sa jeni paguar qe të shkatërroni jetën në Shqipëri.,ju dhe ata që ju kanë dhënë këto informacione.

Shto koment

Denonco