Interior Minister Sandër Lleshaj blackmails the opposition leader

Interior Minister Sandër Lleshaj blackmails the opposition leader

11:05, 17/06/2019

In an unprecedented blackmailing act, Albanian Interior Minister Sandër Lleshaj, breaking every law and rule, has informed verbally the Democratic Party chairman Lulzim Basha that his life is in danger.

According to the information made public, the Interior Minister called in his office last Friday at 15:00 the bodyguard of the Democratic Party chairman with the intention of informing Mr. Basha that “in the capacity of the Interior Minister, he had indirect and credible information on the danger for safety of the opposition chairman”.

The Minister went even further with his unlawful and blackmailing act when he asked the bodyguard of Mr. Basha, an officer of the Guard of the Republic, to answer to him verbally, not in written form, whether the Democratic Party asserts it needs added security measures.

The facts became known by a letter the Democratic Party Secretary General Gazment Bardhi addressed to the Interior Minister, reminding him the legal obligation that any information on threats on the safety of the opposition chairman must be dealt with institutionally, by informing officially the Guard of the Republic as the responsible authority.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz17/06/2019 15:00

Edhe ne 2019 vazhdojne akoma me metodat e sigurimit te Enver dylberit! Me siguri ket Lesh kimikun e instrukton shoku Gramoz trimi Salarise, qe veshi fustan dhe ju sul maleve te Greqise! Ndonje dore i ka dhene edhe baba Tak prostata!

Shqiptari17/06/2019 12:29

Ti rruajne koqet Bashes dhe t'i hane ate qe thuhet ne raste te kercenimeve te tilla. Keto veprime i bejne ose adoleshentet ose frikacaket dhe dhia e zgjebosur qe i duket vetja si cjap me kembore! Kjo tregon vetem qe: Erdhi fundi juaj! IKNI SHPORRUNI DREJT BURGJEVE! Drejtesise nuk do t'i shpetoni dot! Kam informacione qe asnje qeveri ne bote, te cilave Rama dhe banda e tij qeveritare, u kane kerkuar azil politik, sipas planit te tij te arratisjes. Asnje shtet nuk i merr nen mbrojtjen e tyre politike. Prandaj Rama i tmerruar po e vonon doreheqjen. Kjo eshte arsyeja e vetme dhe mos kujtoni se eshte trim apo i forte.

"Kta nuk jan socialist po specialist"17/06/2019 11:48

I njejti stil me ish shefin socialist të SHIK-ut, Fatos Klosi. Edhe ai bënte sikur e prorosiste Azem Hajdarin që të ruhej nga ndonjë atentat, e nga ana tjetër kurdiste intriga duke shfrytëzuar fenomenin e hakmarjes në Tropojë.

vera17/06/2019 11:18

"i ka kerkuar pergjigje me goje e jo me shkrim". eee haaaaa,Ministri, qe e ka detyre me na mbrojt,keshtu!!!!

Shto koment

Denonco