Gati shpërndarja e parlamentit

Gati shpërndarja e parlamentit

11:53, 14/06/2019
A+ Aa A-

Parlamenti duhet të ketë 140 deputetë.

Meqenëse tani nga listat nuk ka më deputetë, ndonëse të blerë nga mazhoranca apo idiotë të futur ndër lista, parlamenti përsëri nuk arrin numrin kushtetues me 140 deputetë.

Tani janë 122 deputetë, pra jo 140.

Ja se ç’thotë Kushtetuta:

KREU I

ZGJEDHJA DHE AFATI

Neni 64

(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datë 21.04.2008)

1. Kuvendi përbëhet nga 140 deputetë, të zgjedhur me sistem proporcional me zona zgjedhore shumemërore.

Pra sot parlamenti nuk ka 140 dhe automatikisht shkrihet ose do të dali një vendim kushtetues për ta shkrirë.

Përveç anës kushtetuese, që do ta shkrijnë, por edhe nga politike, morale dhe niveli idiot arsimor ky parlament duhet shkrirë brenda ditës. Ky është parlamenti me nivelin me të ulët në historinë e parlamentarizmit shqiptar.

Natyrisht që ka deputetë me integritet, por shumica mbetet një nivel rruge e pisët që po ndot vendin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

tironci14/06/2019 15:15

E ka presidenti tagrin. Kur shef qe njeni krah i poltikes bile qe eshte ne pushtet lajthit sic ka lajthit gjith rilindja qe do me bo zgjedhje moniste, shto dhe parlamentin qe osht bo noter i rilindjes der ne ku kufi qesharake tip Gjuzi, e shpernda ate dhe cakto zgjedhje te reja te pergjithshme. Po e bon ket osht gjoja ma e mire per kombin. Do thot nanjoni se ka kushtetuta ket gjo. E drejta ecen kur koha qit problematika akute dhe kreu venit bon precedente ligjore te reja te cilat ma vone futen e bohen nene te kushtetutes. Ka rendsi qe precedenti te jet pozitiv e ne funksion te shetetit.

Alfons Malo14/06/2019 12:42

Sa me shpejt aq me mire

EF14/06/2019 12:35

Ore jeni ne vete ju....?!?!

t14/06/2019 12:18

Kush e ka kete tager per shperndarjen e parlamentit???

Shqiptari14/06/2019 12:10

Ky parlament nuk ka asnje deputet me integritet. Parlamenti eshte nje hale gjigande ku ka idiote, injorante, karagjoze lagjesh dhe pjesa tjeter jane buburreca, hajdute, servila, zvarranike, pythelepiresa te paskrupull, frikacake e burracake pa dinjitet e personalitet, ka lavire dhe prostituta morale dhe politike. Parlamentaret aktuale jane njeri me qesharak se tjetri, njeri me pisanjos se tjetri, njeri me legen se tjetri. Ata jane fytyra dhe pasqyra e ripjerdhjes! Te shperndahet urgjentisht!

Shto koment

Denonco