Aleatët e Djathtë pas takimit në Presidencë, ja çfarë u bisedua me Metën për datën e zgjedhjeve

Aleatët e Djathtë pas takimit në Presidencë, ja çfarë u bisedua me Metën për datën e zgjedhjeve

19:44, 12/06/2019

Aleatët e Djathtë kanë përfunduar takimin në Presidencë me Presidentin Ilir Meta, ku u diskutua edhe për datën kur do të mbahen zgjedhjet e reja pas vendimit të Metës për të shtyrë datën 30 qershor.

Në dalje nga Presidenca, kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi tha se

“Ne e çmojmë shumë por gjykojmë si takim i parë që është në një situatë të rëndë ishin ide të përgjithshjme. Nuk kemi ndonjë avancimm përsa i përket problemeve, sepse ne mendojmë se misioni është përtej datës zgjedhore.

E dyta gjykojmë që data e zgjedhjeve është derivat i një tjeter analize çfarë do të bëjmë deri ditën e  zgjedhjeve

Ku të mërren në konsideratë propozimet e opozitës që të kemi zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Sot gjykojmë që sot është bërë një hap i vogël pasi i takon drejtuesve

Ne gjykojmë që data e zgjedhjeve nuk është një dëshirë por do të dalë nga një marrëveshje politike

Nëse është shtyrje thjesht sa për të fituar kohë, nuk kemi bërë asgjë

E zgjidhim problemimin e kohës nëse pjesa tjetër nuk vazhdon të çmendet për datën e zgjedhjve”

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t12/06/2019 20:04

Mazhoranca,(qe tani ne fakt nuk eshte e tille)me gjithe segmentet e saj kqz etj,thote qe do shkoje ne zgjedhje.Kush po e shkel ligjin,kush eshte antikushtetese,dekreti i Metes,apo shperfillja e ketij dekreti nga rilindja.Keq apo mire ai dekret hyri ne fuqi dhe ligji duhet respektuar nqs duam shtet.Por ku po e çon vendin mazhoranca duke e kundershtuar hapur ate.faji kujt eshte nqs nuk kemi gjyk.kushtetuse per te gjykuar dekretin.Tani eshte mazhoranca qe po e çon vendin drejt kaosit e perplasjes civile.Faj ka edhe luli me qendrimet terhiq e mos e keput.Nqs behen votime ne dt.30 vendi futet ne nje spirale me te ngaterruar se 97

Shto koment

Denonco