Këshilltari në administratat Clinton, Bush, Obama/ Rama ik në Turqi, Prokuroria të të japë amnisti

Këshilltari në administratat Clinton, Bush, Obama/ Rama ik në Turqi, Prokuroria të të japë amnisti

20:32, 11/06/2019

David L. Philips, këshilltari i presidentëve Bill Clinton, George W. Bush dhe Barack Obama në një shkrim ekskluziv për SYRI.net, i thotë Edi Ramës që të shkojë e të mbyllë jetën e tij në ekzil.

Philips shkruan se, Edi Rama duhet të shkojë e të jetojë në Antalia, e të pleqëroje me mikun e tij Erdogan.

Nga ana tjetër, Philips për SYRI.net shkruan se, prokuroria duhet ti japë amnisti Edi Ramës që ai të ikë nga Shqipëria pa e kthyer kokën pas.

Ja ccfarë shkruan David L. Philips në shkrimin për SYRI.net:

ËSHTË KOHA PËR TË QË TË LARGOHET.

Largimi i  Ramës nga politika duhet të jetë si pjesë planit të mëposhtëm për të stabilizuar Shqipërinë.

1. Rama duhet menjëherë të japë dorëheqjen si kryeministër. Në këtë mënyrë ai do të përfitonte imuntitet nga Prokuroria e Krimeve për të mos u hetuar në këmbim të një premtimi se ai do të heqë dorë nga politika tani e në vazhdim.

2. Një qeveri shumë-partiake teknokratike do të zgjidhej që të kujdesej për çështjet politike dhe ekonomike të Shqipërisë. Individë me integritet do të ngarkoheshin me përgjegjësinë për të siguruar llogaridhënien dhe drejtimin e vendit

3. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të duhej të riformatohej me pjesëmarrjen e ekspertëve nga Zyra e OKB-s për Asistencën Zgjedhore dhe Zyra e OSBE-së për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut.

4. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i rinovuar do të duhej të zhvillonte zgjedhjet lokale dhe ato kombëtare në 30 Qershor 2020. Vëzhguesit vendore dhe ata ndërkombëtarë do të duhej të angazhoheshin në për të garantuar se zgjedhjet do të ishin të lira dhe të ndershme.

Ky plan mund të funksionojë vetëm me suportin e Shteteve të Bashkuara. Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Europiane Matthew A. Palmer thotë se SHBA është e angazhuar: 'për të përdorur të gjitha mekanizmat që ne kemi për të mbështetur luftën ndaj krimit të organizuar, për të mbështetur luftën kundër korrupsionit, për të mbështetur llogaridhënien, transparencën dhe qeverisjen e mirë'. Tingëllon bukur, por vetëm të flasësh nuk vlen.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat gjithmonë kanë mbështetur demokracinë dhe sundimin e ligjit në Shqipëri, janë në krahun e gabuar të debatit të brendshëm. Departamenti i Shtetit fajëson opozitën sepse ushtron lirinë e vetë parlamentare dhe lirinë e vet për tu shprehur.

Por do të ishte më mirë, që zyrtarët amerikanë të cilësonin Ramën si përgjegjës që urdhëron forcat e sigurisë të përdorin e gaz lotsjellës dhe shkopinjtë e gomës në protestat paqësore pro-demokratike ndaj demontruesve siç u pa në protestën e fundit.

Pse SHBA e mbështet Ramën kur duket qartazi se ai është pjesë e problemit? Sjellja e Ramës i vesh turp shqiptarëve të ndershëm. E folura e tij harbute e zhbën atë si xhentëllmen dhe nuk e shfaq aspak një drejtues shteti.

Në mënyrë të pakujdesshme Edi Rama e ka denigruar Zërin e Amerikës kur tha se raportimet e tyre ishin pjesë e 'kazanit'. Rama mbështet ligjin që rrit presionin mbi lirinë e medias, i cili u dënua edhe nga Federata Europiane e Gazetarëve, Qendra Europiane për Shtyp dhe Lirinë e Medias si nga Organizata Reporterët pa Kufij.

Ligji i mbështetur nga Partia Socialiste për median është një Kalë Troje për çensurën, që dhunon Kushtetutën dhe kërcënon lirinë e shprehjes.

Institucionet e Shqipërisë janë në rrëmujë. Aty nuk ka një Gjykatë Kushtetuese funksionale për më shumë se një vit. Problemet me sundimin e ligjit janë rënduar akoma edhe më shumë për shkak të mosfunksionimit të Gjykatës së Lartë.

BILD, media prestigjoze gjermane, sëfundmi publikoi një dokument investigativ që tregonte sesi mafia manipulonte zgjedhjet në Shqipëri. Të ardhurat nga trafiku i narkotikëve përfilet gjërësisht se shkojnë në mbështetje të Partisë Socialiste.

Largimi i Ramës do të shërbente në rritjen dhe përmirësimin e demokracisë, do të krijonte hapësirën për një drejtim të ri në Partinë Socialiste dhe në partitë e tjera që mund të krijohen.

Unë nuk kam asgjë personale kundër Edi Ramës. Thjeshtë kam punuar për çështjet e Shqipërisë për 30 vjet dhe unë e dua Shqipërinë. Rama është një dinosaur që i ka mbijetuar dobishmërisë së tij.

Rama duhet të shkojë në ekzil. Pasi të largohet nga Shqipëria, Rama mund të shkojë në Antalia dhe atje të kalojë pleqërinë së bashku me mikun dhe aleatin e tij autokratik, Tayyip Erdogan.

* Zoti Phillips është Drejtor i Programit për ndërtimin e Paqes dhe të drejtave në Institutin e Universitetit të Columbias për Studimet e të Drejtave të Njeriut. Ai ka shërbyer më herët si këshilltar dhe ekspert i punëve të jashtme në Departamentin e Shtetit gjatë administratës Clinton, Bush dhe Obama. Ai ëshë autor i ‘Kosova e Çliruar: Diplomacia shtrënguese dhe ndërhyrja e SHBA-së (Harvard Kennedy School)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Bona12/06/2019 11:00

Po he se nuk ka vjedh shum, $1 milion ne ditet vjedh. Por edhe ka shpenzuar, cdo ambasador, cdo diplomat i huaj, cdo media e kapur, cdo institut i kapur me ato lek blihen qe dalin me deklarata pro tij.

Shqiptari11/06/2019 21:08

Rama ik ne Turqi, i amnistuar nga Prokuroria e Krimeve te Renda per miliardat e vjedhura popullit me fukara te Evropes, pra t'i gezoje dhe te mos i hyje gjemb ne kembe, eshte nje precedent mjaft i rrezikshem. Sepse edhe kryeministrat e tjere te radhes do te bejne te njejten gje: Ha, merr dhe ik! Ha, merr dhe ik! Ha, merr dhe ik! Po populli cfare do te haje??!!!! Sipas teje o keshilltar i disa presidenteve ne Amerike, qenka e vertete nje thenie. Dikush pyeti: Cfare do te thote AMERIKE? Tjetri iu pergjigj: HA - MERR - E- IK!!!!

Shto koment

Denonco