Premier Rama ‘expected President’s cancelation of the elections’, PS ready to go ahead as planned and fire the President

Premier Rama ‘expected President’s cancelation of the elections’, PS ready to go ahead as planned and fire the President

10:23, 10/06/2019

Albanian Premier Edi Rama told the Socialist Party (PS) executive bureau he had expected President Ilir Meta’s decision to cancel the local elections of June 30.

However, Rama reconfirmed his determination to go ahead with the elections as planned.

“We are e parliamentary republic, not a presidential one”, Rama said. “That’s why nothing can stop us from going ahead with June 30. On Thursday we’ll have a very long parliamentary session. Let’s unfold all the arguments against this decision of the president”.

It is understood the Socialist majority will end its parliamentary session with a resolution on the dismissal of the president.

“We must focus on June 30, we are in the middle of the game. After the debate, the issue will be discussed in the Central Elections Commission and later in the Electoral College”, Rama said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alfons Malo10/06/2019 10:50

More ka tru ky apo jo? .Po çfare eshte ky more? Sulltan.Po pse vetem ky eshte ketu ne kete vend?Po çfare te thote ky do te behet? Po kush e dekretoi 30 Qershorin ? Presidenti? Po kush e ç'dekretoi 30 Qershorin ?Presidenti .Pse dekretimi qenka i ligjshem i presidentit dhe ç'dekretimi nuk qenka i ligjshem?Kush kerkon rremuje tani?socialistet /Ç'te keqe ka qe shtyhen zgjedhjet? çfare humbet ky? Te bie hunda ? AE KUPTON QE PO BEN "FUSHATE" JO PE PUNEN E BERE NGA BASHKITE ,POR VETEM PER OPOZITEN DHE NUK FLETE NJE FJALE PER ATO QE KANE MBETUR PA U REALIZUAR !FUSHATE E QUAN TI KETE?BOLL NA U BETE ME LOJRA POLITIKE ULE KOKEN DHE PUNO PER TE MIREM E POPULLIT.MB

Shto koment

Denonco