Albanian General Prosecutor starts the hunt for the prosecutors that revealed the interceptions

Albanian General Prosecutor starts the hunt for the prosecutors that revealed the interceptions

17:04, 05/06/2019

Albania’s General Prosecutor Arta Marku has ordered the prosecutors of the investigative dossiers 339 and 184 to investigate without losing any more time and put before justice anyone that has committed penal offences by revealing investigative secrets.

Marku’s move came after the publication of the intercepted phone calls by the German daily Bild, proving how Socialist Party officials colluded with a mobster to buy votes in the 2017 general elections. She said it is a constitutional and moral obligation to clarify what has happened with the dossiers, adding that it is outrageous that investigation elements have become public.

“The General Prosecutors appeals to the competent authorities to investigate quickly the revelation of acts that constitute an investigative secret and put before justice anyone, be them prosecutors or judicial police officers, that possessed the interception CDs and made them public”, Marku said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz05/06/2019 17:51

Katnarja surrat nallone ne mbrojtje te shefit edver taqi hajdutit, ju bon presion prokurorve!!! Po vjen rradha jote nare surrat nallone dhe koleges tate donika surrat qenes!!!

Koli05/06/2019 17:39

Pokuroria e qelbesirave hajdute. Dhe kjo nje siroter e llumit. Kjo ishte e per kohesh me, pse nuk po zevendesohzt?

Shqiptari05/06/2019 17:13

Kjo eshte paturpesi! Nderime per ata prokurore te ndershem e te pakapur nga kryekrimineli i Shqiperise. Ata jane vertete heron te sistemit te drejtesisej dhe patriote te vendit. Fal "dekonspirimit" te tyre, dosjet e krimit elektoral u hapen perpara gjithe botes dhe nxorren ne shesh surratin e vertete te kryekriminelit. Po te ishte per Markun, ato dosje nuk do i kishte zene asnjeri me dore, ato do ishin mykur e do ishin kallur perjete ne halet e Prokurorise. Vetem per keto "vonesa" teknike te hetimit te tyre vete Marku do futet ne burg.

Shto koment

Denonco