'Opozita kërkon dorëheqjen'/ Reuters jehonë protestës në Tiranë

'Opozita kërkon dorëheqjen'/ Reuters jehonë protestës në Tiranë

23:38, 25/05/2019

Mbështetësit e opozitës shqiptare dolën përsëri në rrugë këtë të shtunë në një protestë kryesisht paqësore, vendi i gjashtë kombëtar në tre muaj, duke i bërë thirrje Kryeministrit Edi Rama të japë dorëheqjen për të hapur rrugën zgjedhjeve të parakohshme.

Duke hedhur poshtë akuzat për mashtrim në zgjedhjet e 2017 që i dha fitoren e Partisë Socialiste dhe atij një mandat të dytë në detyrë, Rama i tha kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha se nuk do të japë dorëheqjen dhe i kërkoi atij në një letër publike për të zgjidhur krizën me bisedime.

"Ai po më pyet, duke na kërkuar që të dorëzohemi? Përgjigjuni atij! "Basha i tha turmës, e cila iu përgjigj njëzëri: “Rama ik”.

"Hap rrugën për zgjidhje politike," shtoi Basha.

Pak orë para protestës, delegacioni i BE-së, ambasadat e shteteve anëtare të BE dhe ambasada e Shteteve të Bashkuara u bëri thirrje protestuesve të demonstrojnë në mënyrë paqësore, shkruan Reuters në artikullin e tij.

https://uk.reuters.com/article/uk-albania-opposition-protests/albanian-opposition-rally-renews-call-for-pm-to-quit-idUKKCN1SV0O0?fbclid=IwAR2h71nRugGUuM3S4L-rekaM1-LClx54z6JlXtIQOvqd_9MmMhmrf4__w8s

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

cak26/05/2019 08:16

Braçja do ta komentojë se këta njerëz janë tiranas që kanë dalë për wikend në liqenin e Tiranës.

Shto koment

Denonco