'Pse kush jam unë, kancelari austriak?' Rama 'reagon' pas dorëheqjes së Kurz

'Pse kush jam unë, kancelari austriak?' Rama 'reagon' pas dorëheqjes së Kurz

21:11, 18/05/2019

Kancelari austriak Sebastian Kurtz ka dhënë dorëheqjen ditën e sotme.

Ai i ka bërë thirrje presidentit për zhvillimin e zgjedhjeve, sa më shpejt të jetë e mundur.

Kurtz është shprehur se nuk erdhi në pushtet për të përmubushur egon dhe as për karrige, por që të ndihmoj Austrinë.

Shkak për dorëheqjen e Kurtz është bërë videoskandali me zëvendësin e tij, Heinz-Christian Strache, i cili dha dorëheqjen më herët.

Në video skandal shfaqej zv/kancelari me një manjate ruse, të cilët bënin pazare për të fituar zgjedhjet e vitit 2017. Në planet e tyre ishte edhe blerja e disa mediave.

Por në Shqipëri, edhe pse prokuroria ka përgjime ku dëgjohen eksponentë të lartë të mazhorancës teksa flasin edhe me njerëz të botës së krimit për blerjen e votave, sërish askush nuk ka dhënë dorëheqjen.

Frymëzuar nga kjo, në rrjet po qarkullon një meme, ku shfaqet Rama duke thënë: “Pse, kush jam unë, Kancelari Austriak?

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

gramoz20/05/2019 18:16

Jo ti nuk ke shonc me qen kancelari austriak! Ti je thjesht Edvini MUTACAK!

Shto koment

Denonco